Burgas je druhým najväčším mestom na bulharskom pobreží Čierneho mora a celkovo štvrtým najväčším v krajine. Je centrom rovnomenného regiónu vo východnom Bulharsku a meno Burgas nesie aj jazero, ktoré ho ohraničuje z jednej aj zátoka, ktorá ho obmýva z druhej strany. Burgas vlastní najväčší bulharský prístav, tunajšie letisko je druhé najvýznamnejšie v republike a je tiež významným centrom ropného a rybárskeho priemyslu. Na meste a jeho blízkom okolí zanechali stopy doba bronzová, železná a kultúra Trákov. Odohrali sa tu tiež viaceré veľké boje medzi Bulharským štátom a Byzantskou ríšou. Počas osmanskej dominancie sa Burgas rozvíjal ako centrum vzdelania a kultúry, po jej ukončení ťažil zo spriemyselňovania a modernizácia.

Burgas je mestom, ktoré má čo ponúknuť každému. Vzhľadom k tomu, že leží na brehoch Čierneho mora, je ideálnou destináciou letných dovolenkárov, jeho jazerá zase vyhľadávajú fanúšikovia prírodných kúziel a rovnako má čo ponúknuť aj turistom, čo sa radi vyberajú po pamiatkach histórie a kultúry. Príkladom je Katedrála svätého Cyrila a Metoda či rozsiahle Múzeum regionálnej histórie skladajúce sa z viacerých samostatných častí. Netreba pritom zabúdať, že v Burgase sa vždy v lete konávajú aj populárne podujatia, či už ide o súťaž v stavaní postáv z piesku alebo o hudobný festival Spirit of Burgas. S deťmi odporúčame navštíviť zaujímavú páviu zoo a farmu, ktorá je najväčšia v Európe. V tejto unikátnej zoo chovajú vyše 25 druhov pávov a je to veľmi príjemné miesto. Pri východnom pobreží mesta Burgas sa nachádza veľký park známy ako Morská záhrada a je v ňom množstvo zelene, preliezok pre deti, amfiteáter a množstvo iných atrakcií. Prechádzky v tomto parku s výhľadom na more sú nezabudnuteľné. Od roku 2008 sa každoročne v júli koná na pláži pri Morskej záhrade festival pieskových sôch, kedy tu umelci vytvoria množstvo nádherných sôch z piesku. Človek pri pohľade na ne ani nechce veriť, že sa dajú z piesku vytvárať také prepracované sochy, niektoré vysoké až 8 metrov.

 

Základné informácie:

Počet obyvateľov 211 033 (2014)
Vzdialenosť od Bratislavy 1 340 km

Čo je v meste Burgas:

 • hotely, apartmány, penzióny
 • prístav, letisko, železničná stanica
 • reštaurácie, kaviarne, bary, diskotéky
 • nákupné centrá, obchody, trhoviská
 • divadlá
 • archeologické múzeum
 • etnografické múzeum
 • Aquae Calidae - archeologické nálezisko rímskych stredovekých kúpeľov (15 km od mesta)
 • pávie zoo a farma (najväčšia v Európe)
 • morské kasíno

 

Mapa

Pamiatky v Burgase

Múzeum regionálnej histórie

Toto obrovské múzeum sa skladá zo štyroch častí, ktorými sú Archeologické, Etnografické, Historické múzeum a Múzeum prírodných vied. Historické múzeum ukazuje prostredníctvom fotografií a dokumentov, ako vyzeral Burgas v rokoch 1878 – 1970. Archeologické múzeum vystavuje exponáty pochádzajúce z neolitu, doby bronzovej aj staroveku, ktoré v oblasti po sebe zanechala trácka, grécka a rímska civilizácia. Viaceré poklady minulosti boli napríklad objavené v hrobke tráckej kňažky Leseskepra ako aj v ruinách dávneho mesta Deultum, rozkladajúceho sa niekoľko kilometrov od Burgasu pri dedinke Debelt.

Etnografické múzeum sídli v budove nazývanej Brakalov dom po boku Katedrály svätého Cyrila a Metoda. Časť múzea tak prezentuje dobové sídlo, nábytok a oblečenie, zatiaľčo horné poschodia skladujú tradičné kroje a šperky všetkých etnických skupín, aké v Bulharsku žijú. Súčasne sa dozviete akým spôsobom Bulhari oslavujú Vianoce a svoje typické sviatky. V letných mesiacoch od začiatku júla do konca augusta organizuje múzeum letnú školu remesiel a umení, kde sa deti aj dospelí učia ako maľovať na sklo, keramiku a plátno. Okrem toho múzeom pre potešenie návštevníkov často prechádzajú skupinky žien v krojoch regióna Burgas, čo tancujú a spievajú.

Katedrála svätého Cyrila a Metoda

Táto katedrála bola vybudovaná v rokoch 1897 – 1907 podľa návrhu talianskeho architekta Ricarda Toscaniho. V jej vstupnej časti vás uchvátia zobrazenia solúnskych bratov na skle vytvorené maliarmi Gyudzhenkovom a Kozhuharovom, ktorí sa podieľali aj na výzdobe Kostola Alexandra Nevského v Sofii. Je jedným zo symbolov mesta a býva považovaná za jednu z najkrajších náboženských stavieb v celom Bulharsku. Ide vlastne o baziliku s hlavnou loďou a dvoma postrannými kaplnkami, ktorých strop držia krásne mramorové stĺpy.

Jazero Burgas

Rozľahlé jazero sa rozprestiera priamo v centre mesta medzi jeho štvrťami Dolno Ezorovo a Gorno Ezorovo. Hovorí sa mu aj jazero Vaya a vzhľadom na jeho rozlohu dosahujúcu takmer 3 tisíc hektárov môžeme rozprávať o najväčšom prírodnom jazere v Bulharsku. Zaujímavosťou je, že časť jazera je prepojená s Čiernom morom prostredníctvom kanálu a voda v tejto sekcii tak nie je sladká, ale slaná. Na opačnej strane napájajú jazero rieky Sandardere, Chukarska a Aytoska. Mokrade okolo jazera Burgas sú dôležitou oblasťou pre pozorovanie vtákov, ktoré tu žijú vo veľkom počte a mnohé z nich patria k ohrozeným druhom. Celá oblasť je chránená a tak je treba pri jej návšteve dodržiavať patričné opatrenia.

Múzeum Petra Dubarova

Ak radi čítate poéziu, navštívte v Burgase múzeum venované pamiatke najmladšej poetky Bulharska, Petry Dubarovej. Hoci žila len sedemnásť rokov, aj tak dokázala počas svojho krátkeho života stvoriť pôsobivé básnické diela a jej rodný dom bol v roku 1995 pretvorený na múzeum vystavujúce dôležité aspekty jej každodenného života vrátane množstva fotografií. Zároveň múzeum funguje aj ako kultúrne centrum, čo každoročne organizuje literárnu súťaž a letné kurzy čítania a písania.

Medzinárodné festivaly

Popri stálych zaujímavostiach ponúka Burgas turistom pohľad aj na populárne letné festivaly s medzinárodnou účasťou. Prvým je Festival postáv z piesku, ktorého sa zúčastňujú umelci z celého sveta a stavajú sochy z piesku podľa témy, ktorá sa z roka na rok mení. Druhým je hudobný festival Spirit of Burgas, ktorý sa od roku 2008 konáva vždy v auguste a ktorého sa zúčastňujú muzikanti z rozličných hudobných žánrov a krajín sveta. Koncerty sa organizujú na viacerých pódiach rozložených na obrovskej ploche hlavnej pláži Burgasu a možno si na nich vypočuť tóny rocku, techno, elektornickej hudby, jazzu, blues, reggae či punku. Len niekoľko rokov po svojom spustení je Spirit of Burgas považovaný za jeden z najlepších letných hudobných festivaloch v Európe a dosiaľ na jeho doskách hrali napríklad kapely a interpreti Robbie Williams, Gorillaz, The Prodigy, Moby, Tinie Tempah, Sum 41, Armin Van Buuren, Sound System a mnohí ďalší.

Video

Zaujímavosti:

 • V meste Burgas je najväčší prístav v Bulharsku.
 • Letisko v Burgase je druhé najdôležitejšie bulharské letisko.
 • LUKOIL Neftochim Burgas je najväčšia ropná rafinéria v juhovýchodnej Európe a zároveň najväčší výrobný závod na Balkáne.
 • V Burgase je najväčšia zbierka pávov v celej Európe, ktorú môžete vidieť v pávej zoo.
 • Každoročne v júli sa tu koná festival pieskových sôch.
 • Budova morského kasína bola v roku 2011 vyhlásená za budovu roka. Konajú sa tu koncerty, divadlá, festivsaly a tiež svadby.