Rila je mestom sídliacim v juhozápadnej časti Bulharska v Kjustendilskej oblasti hraničiacej so Srbskom a Macedónskom. Oblasť je hornatá vzhľadom k tomu, že pri meste leží rovnomenné pohorie Rila, ktorého súčasťou je najväčší vrch Bulharska a celého Balkánu, Musala. V minulosti mesto obývali Gréci aj Rimania, bolo známe pod menami ako Sportela či Roligera a jeho história bola vždy úzko previazaná s tunajším Rilským opátstvom, ktoré je zároveň najvýznamnejšou pamiatkou Rily a blízkeho okolia, priťahujúcou množstvo turistov z Bulharska aj zo zahraničia.

Opátstvo ale nie je jediným atraktívom regiónu, keďže sa tu nachádza aj podmanivý Rilský národný park, ktorého vrcholy, jazerá, rieky, vodopády a obyvatelia z ríše flóry a fauny si pravidelne získavajú srdce nejedného milovníka prírody, ako aj fanúšikov športových aktivít na voľnom vzduchu. V Rile žije menej ako 2,5 tisíca obyvateľov. Malé mestečko Rila tak možno nie je samo osebe vyhľadávanou turistickou atrakciou, je však vstupnou bránou k niektorým z najväčších pokladov, aké územie Bulharska ponúka.

Základné informácie o Rile

Počet obyvateľov2332 (2013)
Vzdialenosť od Bratislavy1 310 km

Čo je v meste Rila a okolí:

  • hotel
  • reštaurácia
  • obchod s potravinami
  • Rilský kláštor a opátstvo
  • jaskyňa Jána Rilského
  • Rilské jazerá

Zaujímavosti o meste Rila

  • kláštor v Rile sa nachádza vo výške 1147 metrov nad morom v pohorí Rila, ktoré je najvyššie v Bulharsku aj na Balkáne
  • Rilský kláštor je zapísaný na zozname UNESCO
  • Na bankovke 1 Lev z roku 1999 je vyobrazený práve kláštor v Rile
  • V kláštore je veľmi bohatá knižnica obsahujúca 250 rukopisov z 11. až 19. storočia a tiež vyše 9000 starých kníh.

Počasie v Rile

RILA Predpoveď počasia

Pamiatky v okolí mesta Rila

Rilské opátstvo a jaskyňa Jána Rilského

Rila

Prvoradou pamiatkou Rily, ktorá priťahuje do tejto oblasti turistov je úchvatné opátstvo, pravý klenot bulharskej architektúry. Vďaka nemu sa Rila nazýva aj Bulharským Jeruzalemom a to je samo o sebe dôkazom veľkého významu tohto chrámu ortodoxného kresťanstva. Opátstvo sa rozprestiera v horách v nadmorskej výške viac než tisíc metrov nad morom a svoje meno nesie na počesť pustovníka, ktorý kedysi obýval blízku jaskyňu a nazýval sa Jánom Rilským. Do tejto jaskyne je mimochodom tiež umožnený cestovateľom vstup, pričom pobyt pustovníka tu pripomínajú ikony a horiace sviece. Nejeden človek, ktorý do jaskyne vstúpi zanechá v niektorej z jej skalných štrbín papierik so svojou modlitbou.

V opátstve panuje neuveriteľne pokojná a pozitívna atmosféra, vďaka ktorej sem aj v modernej dobe smerujú kroky nejedného pútnika a tiež ľudí, ktorí si chcú aspoň na moment odpočinúť od starostí svetského života. Vznik Rilského opátstva je datovaný do 10. storočia a hoci ho o niekoľko storočí neskôr značne poškodil požiar, podarilo sa ho zrekonštruovať prakticky do jeho pôvodnej podoby. Od roku 1983 prináleží opátstvu zaslúžené miesto na Zozname svetového dedičstva ľudstva UNESCO.

Nakoľko opátstvo dodnes slúži svojmu pôvodnému účelu okrem turistov sa v ňom stretnete aj s mníchmi a ak by sa vám v ňom veľmi páčilo, určite neváhajte využiť možnosť v ňom aj prenocovať, keďže spať v tak krásnom opátstve sa vám spať len tak kedykoľvek nepodarí. Súčasťou opátstva je katedrála, kaplnky, miestnosti využívané mníchmi a dokonca aj vidiecke inštalácie, v ktorých sa dozviete aké predmety sa v domácnostiach používali v minulosti či akým spôsobom sa tradične vyrába chutný bulharský chlieb. Pre turistov je v Rilskom opátstve pripravené aj občerstevenie a početné stánky predajcov suvenírov od výmyslu sveta.

Video o Rilskom opátstve

Rilský národný park

Pohorie Rila je však bohaté aj na iné krásy, predovšetkým už prírodného charakteru. Tu máme na mysli podmanivý Rilský národný park, ktorý je najväčším v Bulharsku a patrí aj k najväčším v Európe. Na území parku sa nachádza vyše stovka vrcholov prevyšujúcich nadmorskú výšku dve tisíc metrov nad morom, vrátane najvyššieho vrchu Bulharska, ako aj celého Balkánskeho polostrova, Musala (2925 m n.m.). Park je tiež rodiskom dôležitých riečnych tokov vrátane riek Marica, Mesta a Iskar a vyše stovky jazier.

V Rilskom národnom parku rastú a žijú mnohé rastlinné a živočíšne druhy, typické výlučne pre túto oblasť, ktorej biodiverzita je tak veľmi vysoká. Cestovatelia majú možnosť spoznať park ak sa vyberú po niektorom z početných turistických chodníkov, ktoré Rilský národný park križujú. V rámci parku sú povolené aj prechádzky na koňoch, cykloturistika, kempovanie a zjazd na lyžiach.

Sedem rilských jazier

Za najkrajšie jazerá v národnom parku Rila býva označovaná skupina Siedmych jazier, ktoré nesú mená Oko, Dvojčatá, Oblička, Slza, Trojlístok, Dolné a Rybie jazera. O vzniku jazier panuje legenda, podľa ktorej sú v skutočnosti slzami obryne, ktorá stratila svoju lásku. Sedem jazier je ľadovcového pôvodu podobne ako naše plesá a vzhľadom na nadmorskú výšku, v ktorej ležia sú po väčšinu roka zamrznuté. Preto je ideálnym časom na ich návštevu niektorý z letných dní, nakoľko počas nich uvidíte jazerá v ich plnej nádhere. Nehovoriac o tom, že okolo jazier v tomto čase aj kvitnú mnohé divoké kvetiny pestrých farieb a jazerá sú vzájomne prepojené vodopádmi.

Tieto jazerá sú situované v severozápadnej časti pohoria Rila menom Damgskiya a každé z nich vyniká inou charakteristikou a podobu. V najhlbšom jazere Oko sa uskutočnili expedície s vedeckými cieľmi, preskúmavajúce dno jazera, jeho pôvod a obyvateľov. V niektorých z jazier žijú niektoré druhy rýb, tie sa ale vzhľadom na chránené územie loviť nesmú. Špeciálny význam má sedem rilských jazier vo folklóre miestnej etnickej skupiny Danovisti, ktorá na ich brehoch oslavuje v auguste príchod nového roka podľa svojho kalendára rituálnymi tancami.

Ubytovanie v Rile

Booking.com

2 KOMENTÁRE

Pridaj komentár