Česko

V minulosti sme tvorili jeden štát, dnes už to je len náš najbližší susedný štát. Česi sú Slovákom najbližší zo všetkých národov a je to nielen veľmi podobným jazykom, ale aj podobnou históriou, mentalitou a prírodou. Česko vstúpilo do Európskej Únie spolu so Slovenskom v roku 2004. Celková rozloha Česka je približne 78 866 km², z toho 2 % tvoria vodné plochy. Hlavné rieky pretekajúce územím Česka sú Labe, Vltava, Dije, Odra, Opava, Ohře, Sázava, Jihlava, Svratka či Morava, ktorá tvorí časť hranice Česka a Slovenska. Najväčším českým prírodným jazerom je Černé jezero na Šumave.

Základné informácie

Vlajka Czech republic
Počet obyvateľov 10 578 820 (2017)
Rozloha 78 866 km²
Mena Česká koruna CZK
Hlavné mesto Praha(1 280 508 obyv.)
Najvyšší vrch Sněžka (1 603 m)

Núdzové telefónne čísla

Polícia 158, 112
Hasiči 150, 112
Záchranka 155, 112
Mestská polícia 156
Mezinárodná predvolba 00420

Ubytovanie v Českom raji

Booking.com

Zaujímavosti o Česku

 • Doktor Jan Janský ako prvý rozdelil krv na 4 skupiny A, B, AB a 0.
 • Česko-Slovensko bolo po Američanoch a Rusoch tretím národom vo vesmíre. Kozmonautom bol Čech Vladimír Remek.
 • Česi vypijú ročne na osobu najviac piva na svete.
 • V majstrovstvá sveta v jazde na kolobežke patria Česi medzi svetovú špičku.
 • Slovo 'robot' je českého pôvodu a vymyslel ho brat spisovateľa Karla Čapka - maliar Josef Čapek. Karel Čapek prvýkrát použil slovo robot v roku 1920 v diele R.U.R - Rossum's Universal Robots.
 • Doteraz najúčinnejší liek na liečbu AIDS vynašiel tím českého chemika Antonína Holého. Pán Holý okrem toho vynašiel aj iné lieky, napríklad na liečbu žltačky.
 • Pri stavbe Karlovho mostu v prahe sa do malty pridávali vajíčka. Potvrdila to biochemická analýza vzorky malty odbraného pri oprave. V minulosti sa do malty bežne pridávali vajíčka, mlieko či krv na zlepšenie vlastností malty.
 • Podľa agentúry Forbes patrí Česko medzi top 10 krajín, kde sa chodí na tzv. zdravotnú turistiku. Turisti sem chodia najmä kvôli dobrej reputácii Česka v oblasti plastickej chirurgie.
 • Český vynálezca J. Sousedík (bol osobným priateľom Tomáša Baťu aj T. G. Masaryka) vynašiel stovky vynálezov, medzi inými aj rýchlovlak Slovenská strela, ktorý v tridsiatych rokoch 20. storočia dosahoval rekordné rýchlosti 150 km/hod.
 • Kontaktné šošovky vymyslel Otto Wichterle. Prvým impulzom na prácu na tomto často používanom objave bol vedecky náhodný rozhovor na vlaku po ceste z Olomouca do Prahy v roku 1952. Spolucestujúci čítal odborný článok o možnostiach chirurgickej náhrady oka. &Vynálezca Wichterle si uvedomil, že problém môže vyriešiť vytvorením polymérnych lámp. Prvé gelové kontaktné šošovky uzreli svetlo sveta v roku 1961 a k ich výrobe vynálezca použil stavebnicu Merkur a dynamo z bicykla.
 • Remosku vymyslel český elektrotechnik Oldřich Homuta v polovici 50. rokov. Remoska je prenosná rúra s elektrickým ohrevom v pokrievke. Časopis Good Housekeeping v roku 2001 udelil remoske cenu "Vynález roku". Remoska potom začala získavať predajné úspechy aj v Kanade, USA a tiež v Austrálii.
 • Českí výskumníci stoja za vynálezom stroja na výrobu nanovlákien Nanospider. Nanovlákna sú 1000x tenšie ako ľudský vlas. Pomocou nanovlákien vynašli českí vedci na Univerzite Karlovej a Technickej univerzite v Liberci náplasti a obväzy, ktoré samé dezinfikujú ranu.
 • Určite ste už niekedy počuli meno Jára Cimrman. Je to jeden z najznámejších Čechov, avšak je to len fiktívna postava vymyslená Jiřím Šebánkom a Zdeňkom Svěrákom. Meno Jára Cimrman vymyslel Jiří Šebánek podľa priezviska hokejistu, ktoré počul v rádiu. Fiktívny Jára Cimrman je dobrodruh, básnik, sochár a má na svedomí niekoľko svetových vynálezov.
 • V Česku je najhustejšia železničná sieť spomedzi štátov Európskej únie.
 • Kniha Osudy dobrého vojaka Švejka od českého spisovateľa Jaroslava Haška je najprekladanejšia európska kniha.