Možno si mnohí z vás doteraz mysleli, že najväčším ostrovom Chorvátska je ostrov Krk. Nie je to celkom tak, pretože Cres je o máličko väčší. Merania zistili, že rozdiel v rozlohe týchto ostrovov je len 0,5 m2 v prospech ostrova Cres. V minulosti tvoril Cres jeden ostrov s ostrovom Lošinj a nazýval sa Apsyrtides. To bol bezpochyby najväčší ostrov Jadranu, avšak pri meste Osor bol vybudovaný úzky prieplav a dnes sú oba ostrovy spojené otočným mostom. Tento most každé ráno a večer púšťa preplávajúce lode. Tvar ostrova Cres je nepravidelný a podlhovastý, jeho maximálna dĺžka je 66 km a šírka od 2 do 13 km. Dlhší chorvátsky ostrov je len Hvar. Severná časť ostrova je hornatejšia a nachádza sa tu aj najvyšší vrch Gorice s výškou 639 m n. m. V strede ostrova sa nachádza jazero Vransko, ktoré dodáva pitnú vodu mestu Cres od druhej polovice minulého storočia. Toto jazero je veľmi zaujímavé, pretože jeho hladina je 14 metrov nad úrovňou mora a jeho dno 60 metrov pod úrovňou morskej hladiny. Do jazera nepriteká žiadna rieka a voda pochádza z dažďov. Objem vody v jazere Vransko je 220 miliónov m3 (pre porovnanie objem vody v Zemplínskej šírave je 335 mil. m3). Najväčším mestom ostrova je rovnomenné mesto Cres a okrem neho je na ostrove ešte niekoľko dedín. Väčšina dedín sa nachádza na západe ostrova a najobľúbenejšie dovolenkové destinácie ostrova sú mesto Cres a obec Martinšćica, kde sú hotely. V iných strediskách sa dá tiež ubytovať, ale len v súkromí. Na Crese je tiež množstvo kempov a ich koncentrácia je najväčšia na celom chorvátskom pobreží. Cesta vedie zo severu na juh a autom sa dostanete od prístavu Porozina až do mesta Veli Lošinj na ostrove Lošinj. Na ostrov Cres chodia niekoľkokrát denne pravidelné trajekty z prístavu Brestova na Istrii alebo z prístavu Valbinska na ostrove Krk do prístavu Merag neďaleko mesta Cres. V sezóne sa tu však zvyknú tvoriť kolóny a s autom si počkáte.

Na ostrove Cres sú 2 ornitologické rezervácie, v ktorých žije sup bielohlavý. More v okolí ostrovov Cres a Lošinj bolo vyhlásené za chránený úsek so zameraním na ochranu delfínov skákavých. Možno sa vám na dovolenke pošťastí nejakého delfína zazrieť. Obyvateľstvo ostrova sa okrem turizmu venuje pestovaniu olív, rybolovu, chovu oviec a dlhú históriu má stavba lodí. Turizmus sa tu rozvíja od roku 1845 a má druhú najdlhšiu históriu v chorvátskom turizme. Ostrov však našťastie nemá veľké hotely rad za radom a stále pripomína staré dobré časy. Na začiatku turizmu ostrova Cres bola návšteva asi 200 turistov, ktorí sem priplávali parníkom z Rijeky. Prvým hotelom ostrova je hotel Miramar. Dnes ponúka Cres turistom chutnú gastronómiu, bohaté kultúrne vyžitie, historické mesto Cres a čisté more. Odporúčame výlet loďou okolo ostrova, kedy uvidíte pekné zákutia a modré jaskyne prístupné len z mora.

Pláže ostrova Cres sú rôznorodé, najmä však skalnaté a kamenisté, ale nájdu sa aj pieskové pláže. Pre vyznávačov naturizmu odporúčame pláž pri kempe Kovačine a pri Punta Križa na juhovýchode ostrova. Jedna z najobľúbenejších pláží je pláž Sv. Ivan pri Lubenice a patrí medzi najkrajšie svetové pláže.

Základné informácie:

Počet obyvateľov 3 079 (2011)
Rozloha 405,68 km2
Najvyšší vrch Gorice (639 m)
Hlavné mesto Cres
Dĺžka pobrežia 268 km
Vzdialenosť od Bratislavy 635 km (cca 7,5 hod)

Čo je na ostrove Cres:

 • možnosti ubytovania v hoteloch, v súkromí a kempoch
 • prístavy
 • reštaurácie, obchody, diskotéky
 • kempy
 • jazero Vrana
 • prenájom áut
 • otočný most na ostrov Lošinj
 • možnosti športu (potápanie, šnorchlovanie, bowling, ping-pong, minigolf, turistika)

 

 

Zaujímavosti:

 • Jediným zdrojom pitnej vody (okrem balenej) na ostrove Cres je jazero Vransko, ktoré dodáva vodu od roku 1953.
 • V minulosti bol považovaný ostrov za druhý najväčší v Chorvátsku hneď po ostrove Krk. Presnejšie merania však ukázali, že Cres je o pol metra štvorcového väčší.
 • Jazero Vransko je sladkovodné a má hladinu 14 metrov nad morom a dno v maximálnej hĺbke približne 60 metrov pod úrovňou hladiny mora.