Možno si mnohí z vás doteraz mysleli, že najväčším ostrovom Chorvátska je ostrov Krk. Nie je to celkom tak, pretože ostrov Cres je o máličko väčší. Merania zistili, že rozdiel v rozlohe týchto ostrovov je len 0,5 m2 v prospech ostrova Cres. V minulosti tvoril Cres jeden ostrov s ostrovom Lošinj a nazýval sa Apsyrtides. To bol bezpochyby najväčší ostrov Jadranu, avšak pri meste Osor bol vybudovaný úzky prieplav a dnes sú oba ostrovy spojené otočným mostom. Tento most každé ráno a večer púšťa preplávajúce lode. Tvar ostrova Cres je nepravidelný a podlhovastý, jeho maximálna dĺžka je 66 km a šírka od 2 do 13 km. Dlhší chorvátsky ostrov je len Hvar.

Severná časť ostrova je hornatejšia a nachádza sa tu aj najvyšší vrch Gorice s výškou 639 m n. m. V strede ostrova sa nachádza jazero Vransko, ktoré dodáva pitnú vodu mestu Cres od druhej polovice minulého storočia. Toto jazero je veľmi zaujímavé, pretože jeho hladina je 14 metrov nad úrovňou mora a jeho dno 60 metrov pod úrovňou morskej hladiny. Do jazera nepriteká žiadna rieka a voda pochádza z dažďov. Objem vody v jazere Vransko je 220 miliónov m3 (pre porovnanie objem vody v Zemplínskej šírave je 335 mil. m3).

Stručná história ostrova Cres

Na ostrove môžete nájsť pozostatky opevnení, ktoré tu postavili pôvodný obyvatelia – Ilýrski Liburnovia. Po nich sa na ostrove Cres postupne usadili Gréci, Rimania a Benátčania. Niekedy počas nadvlády Grékov alebo Rimanov sa ostrov Cres oddelil od ostrova Lošinj.

Letoviská ostrova Cres

Najväčším mestom ostrova je rovnomenné mesto Cres a okrem neho je na ostrove ešte niekoľko dedín. Väčšina dedín sa nachádza na západe ostrova a najobľúbenejšie dovolenkové destinácie ostrova sú mesto Cres a obec Martinšćica, kde sú hotely. V iných strediskách sa dá tiež ubytovať, ale len v súkromí. Na Crese je tiež množstvo kempov a ich koncentrácia je najväčšia na celom chorvátskom pobreží. Cesta vedie zo severu na juh a autom sa dostanete od prístavu Porozina až do mesta Veli Lošinj na ostrove Lošinj. Na ostrov Cres chodia niekoľkokrát denne pravidelné trajekty z prístavu Brestova na Istrii alebo z prístavu Valbinska na ostrove Krk do prístavu Merag neďaleko mesta Cres. V sezóne sa tu však zvyknú tvoriť kolóny a s autom si počkáte.

Turizmus na ostrove Cres

Na ostrove Cres sú 2 ornitologické rezervácie, v ktorých žije sup bielohlavý. More v okolí ostrovov Cres a Lošinj bolo vyhlásené za chránený úsek so zameraním na ochranu delfínov skákavých. Možno sa vám na dovolenke pošťastí nejakého delfína zazrieť. Obyvateľstvo ostrova sa okrem turizmu venuje pestovaniu olív, rybolovu, chovu oviec a dlhú históriu má stavba lodí. Turizmus sa tu rozvíja od roku 1845 a má druhú najdlhšiu históriu v chorvátskom turizme. Ostrov Cres však našťastie nemá veľké hotely rad za radom a stále pripomína staré dobré časy. Na začiatku turizmu ostrova Cres bola návšteva asi 200 turistov, ktorí sem priplávali parníkom z Rijeky. Prvým hotelom ostrova je hotel Miramar. Dnes ponúka ostrov Cres ponúka turistom chutnú gastronómiu, bohaté kultúrne vyžitie, historické mesto Cres a čisté more. Odporúčame výlet loďou okolo ostrova, kedy uvidíte pekné zákutia a modré jaskyne prístupné len z mora.

Základné informácie o ostrove Cres

Počet obyvateľov3 079 (2011)
Rozloha405,68 km2
Najvyšší vrchGorice (639 m)
Hlavné mestoCres
Dĺžka pobrežia268 km
Vzdialenosť od Bratislavy635 km (cca 7,5 hod)

Čo je na ostrove Cres

  • možnosti ubytovania v hoteloch, v súkromí a kempoch
  • prístavy
  • reštaurácie, obchody, diskotéky
  • kempy (Kovacine, Slatina,Bijar, Lopari, Baldarin)
  • jazero Vrana
  • možnosť prenájmu áut
  • otočný most na ostrov Lošinj
  • možnosti športu (potápanie, šnorchlovanie, bowling, ping-pong, minigolf, turistika)

Zaujímavosti ostrova Cres

  • Jediným zdrojom pitnej vody (okrem balenej) na ostrove Cres je jazero Vransko, ktoré dodáva vodu od roku 1953.
  • V minulosti bol považovaný ostrov za druhý najväčší v Chorvátsku hneď po ostrove Krk. Presnejšie merania však ukázali, že Cres je o pol metra štvorcového väčší.
  • Jazero Vransko je sladkovodné a má hladinu 14 metrov nad morom a dno v maximálnej hĺbke približne 60 metrov pod úrovňou hladiny mora.

Počasie na ostrove Cres

Severná časť ostrova je vystavená vetru bora, čo je studený severovýchodný vietor. Preto počas leta je táto časť studenšia a v zimných mesiacoch býva v tejto časti ostrova sneh. Pravdepodobne však nebudete tráviť dovolenku v tejto časti, ale pri vychádzke sem by ste s mali rátať s veternejším počasím. Južná časť je iná a vďaka tomu že je chránená zo severu a z pevniny pohorím a je nižšie položená, tak je tu príjemné stredomorské počasie s dostatkom slnečných dní počas leta.

V lete je tu horúco, ale osvieži vás more, ktoré nie je až také teplé. V zime a na jeseň v tejto časti ostrova dosť prší. Niekedy sa teplota mora vyšplhá až na 25°C, ale zvyčajne je to priemerne 22°C. Na Crese sa nemusíte báť prísť do kempu aj v septembri. Ostrov je porastený borovicami, ktoré poskytujú príjemný tieň počas letných horúcich dní. Ovzdušie na ostrove Cres a v okolí je prospešné pre zdravie, najmä pre dýchacie cesty. Pri pobyte na ostrove Cres sa odporúčajú prechádzky a šport na vzduchu. Po pár dňoch pocítite že sa vám lepšie dýcha.

Doprava na ostrov Cres

Osor most medzi ostrovmi Cres a Lošinj
Most na ostrov Lošinj commons.wikimedia.org | Martin Brož

Ostrov Cres sa nachádza približne 630 km od slovenských hraníc a je dostupný cez Maďarsko aj cez Rakúsko. Pri cestovaní na Cres pribúda nutnosť ísť trajektom, kde sú tiež dve možnosti: z ostrova Krk alebo z polostrova Istria.

Autom

Pre Slovákov a Čechov je najvýhodneší spôsob dopravy určite autom. Cesta je trocha komplikovanejšia ako do destinácií na pevnine, pretože pribúda nutnosť prepravy trajektom. Na výber máte cestu diaľnicou alebo po starej ceste cez Maďarsko na trajekt z prístavu Valbinska na ostrove Krk do dedinky Merag alebo po diaľnici cez Rakúsko a Slovinsko s nalodením na trajekt v prístave Brestova do prístavu Porozina. Dolu v článku je mapa s možnosťami ciest až do kempu Kovačine na ostrove Cres. Po vylodení smerujte do mesta Cres, kde cesta trvá približne 40 minút z prístavu Pozorina a polovicu času z prístavu Merag. Pri ceste na ostrov Lošinj na juhu jednoducho prejdete cez otočný most pri mestečku Osor a pokračujete v jazde.

Trajekt

V letnej sezóne chodí trajekt v pravidelných intervaloch viackrát denne. Plavba trajektom z prístavu Brestova na Istrii trvá 20 minút a z prístavu Valbinska na Krku je cesta o niečo dlhšia a trvá 25 minút. Ceny za trajekt na Cres sú približne 3€ jednosmerne plus 16€ jednosmerne za auto. Prepravu zabezpečuje spoločnosť Jadrolinija a plavebné poriadky s časmi plavieb si môžete pozrieť na ich stránke. Počas hlavnej turistickej sezóny v lete sú ďalšie možnosti prepravy trajektom na ostrov Crest z miest Pula, Zadar a tiež z Rijeky. Dva razy týždenne si tiež môžete urobiť výlet do Benátok či Ancony.

Autobus

Pokiaľ sa chystáte na Cres autobusovou dopravou, odporúčame využiť služby niektorej cestovnej kancelárie. Možno budú mať dostatok miesta a vám odpadne presadanie niekde v Zagrebe, Rijeke či Ljubljane.

Letecky

Letecká doprava je možná, avšak najbližšie letisko sa nachádza na ostrove Krk. Odtiaľ by ste museli ísť autobusom a trajektom. Pre Slovákov je stále najvýhodnejšia (cenovo aj časovo) doprava autom. Ďalšie letisko sa nachádza na ostrove Lošinj, odkiaľ je cesta jednoduchšia, ale ťažko zoženiete priamy let na toto letisko. Jedno letisko je tiež v Rijeke.

Mapa cesty autom na ostrov Cres z Bratislavy

Pláže na ostrove Cres

Pláže ostrova Cres sú rôznorodé, najmä však skalnaté a kamenisté, ale nájdu sa aj pieskové pláže. Pre vyznávačov naturizmu odporúčame pláž pri kempe Kovačine a pri Punta Križa na juhovýchode ostrova. Jedna z najobľúbenejších pláží je pláž Sveti Ivan pri Lubenice a patrí medzi najkrajšie svetové pláže.

Pláž Sveti Ivan

Jednotka medzi plážami na ostrove Cres, pláž Sveti Ivan sa nachádza pri mestečku Lubenice, ktoré leží na strmom svahu a odkiaľ je na pláž dobrý výhľad. Pláž je tvorená jemnými bielymi kamienkami, ktoré sú miestami jemné takmer ako piesok. Pobyt na tejto krásnej pláži si musíte zaslúžiť a pešo z Lubenice sem cesta trvá približne 40 minút po strmom svahu. Cesta späť je teda ešte dlhšia a namáhavejšia. Vďaka ťažkej dostupnosti nebýva pláž preplnená. Ak sa vám nechce šlapať, je možné sem prísť člnom. Na pláž si so sebou zoberte jedlo aj pitie. Časopis Bild zaradil pláž Sveti Ivan na 15. miesto najkrajších pláží sveta.

Zdovica (Valun)

Pláž Zdovia je pomenovaná po kempe, ktorý sa pri nej nachádza. Leží pri dedinke Valun a je obľúbená pre dovolenkárov s deťmi. Vo Valune sú dve pláže a obe sú vhodné a bezpečné pre deti a neplavcov. Kemp Zdovica ponúka miesta na stanovanie v čistej Jadranskej prírode s množstvom tieňa. Do Valunu je to z pláže 5 minút chôdze.

Čo je na pláži:

  • sprchy a wc

Raca (Valun)

Západná pláž pri dedinke je považovanú za úplne najlepšiu pláž pre rodiny s deťmi na ostrove Cres. Pláž tvoria okruhliaky a je na nej dostatok tieňa stromov. More je tu neskutočne čisté. Do mesta Valun sa nedá ísť autom, ale môžete zaparkovať pred ním. Za celodenné parkovanie vyberajú na parkovisku malý poplatok. Z parkoviska stačí ísť pár minút rovno k moru a pri mori zabočíte doľava k pláži.

Merašćica (Stivan)

Ak vyhľadávate skôr kľudnejšie pláže, pláž Merašćica 1 km južne od dedinky Stivan sa vám bude páčiť. Nebýva tu takmer žiaden turista, len pár zakotvených člnov. Pláž sa skladá z kamienkov. je tu aj sprcha.

Čo je na pláži:

  • sprcha

Veli Žal (Ustrine)

Ďalší klenot ostrova Cres je pláž Veli Žal západne od dedinky Ustrine. Je to kamienková pláž s priezračným modrým morom. Z Ustrine vedie k pláži dosť strmá cesta a kvôli rampe sa sem nedá dostať autom. Pešo to je na pláž do 20 minút.

Mali Bok (Orlec)

Východná strana ostrova Cres neponúka až toľko pláží ako západná strana, avšak jednou z pekných pláží je Mali Bok. Nachádza sa pri dedinke Orlec a prístup sem nie je vhodný s kočíkom. Pláž je kamienková a pár metrov od brehu sa dno strmo zvažuje, čo môže byť pri tak priezračnej vode trochu strašidelné. Je vhodná na potápanie aj šnorchlovanie. Ak budete mať šťastie, uvidíte najväčšieho vtáka Európy – Gyps fulvus, ktorý našiel domov na ostrove Cres. Na pláži neni bufet ani žiadne služby, preto si sem zoberte jedlo a pitie.

Koromačna (Belej)

Ďalšia pekná pláž na východnom pobreží ostrova Cres. Pláž a záliv Koromačna sa nachádza pod dedinkou Belej neďaleko dedinky Stivan. Pláž je kamienková a dosť rozľahlá a pri nej je niekoľko jaskýň, do ktorých sa dá vplávať. Avšak vždy dbajte na maximálnu opatrnosť. Z móla na pláži sa dá skákať do hĺbky. Opäť vám odporúčame priniesť si jedlo aj pitie, aby ste ho nemuseli ísť kúpiť do obchodu v Beleji.

Čo je na pláži:

  • betónové mólo

Mapa pláží na ostrove Cres

Kempy na ostrove Cres

Zoznam kempov na ostrove Cres:

  • Kovacine ***
  • Slatina ****
  • Bijar **
  • Lopari ***
  • Baldarin *** – naturistický kemp

Kemp Baldarin ***

Trojhviezdičkový kemp Baldarin má kapacitu 1200 hosti a rozlohu 200 tisíc m2 sa nachádza v južnej časti ostrova Cres pri meste Punta Križa. Je to najväčší a najznámejší naturistický kemping na ostrove a leží v hustom stredomorskom lese pri 2 km dlhom skalnatom pobreží. V kempe je obchod, reštaurácia, bar, tenisové kurty, plážový volejbal, minigolf, stolný tenis, stolný a malý futbal. Z kempu je denné lodné spojenie do Mali Lošinj na susednom ostrove Lošinj.

Kemp Kovačine ***

Kemp Kovačine sa nachádza na malom polostrove ostrova Cres, pár krokov od mesta Cres. V minulosti vyhral viacero ocenení kvality a časť kempu je určená pre naturistov s vlastnou nauristickou plážou. Kemp Kovačine je obklopený olivovníkmi a borovicami a pláž je zmesou kamienkov a skál s miestami na opaľovanie. Ubytovaní hostia môžu využívať relaxačné a zábavné programy, lekcie potápania, pre deti je tu niekoľko detských ihrísk. V okolí kempu sa dajú robiť výlety pešo či na bicykli. Vo večerných hodinách hrá živá hudba s grilovaním a zábavou na pláži.

Kemp Slatina ****

Kvalitný kemp Slatina sa nachádza cca 1 km od centra mesta Martinšćica, druhého najväčšieho mesta na ostrove Cres. Leží na terasovitom svahu a každé miesto kempu ponúka výhľad na more. Slatina pláž je dlhá a úzka a má dve kamienkové zátoky. Kemp má kapacitu až 1 500 hostí. Majiteľov psov poteší možnosť využitia cvičiska a tréningov pre psov organizovaných v kempe. Ponuka športového vyžitia v kempe Slatina je naozaj široká a kemp ponúka mimo iného aj kurzy potápania, surfovania, aqua aerobik, plážový volejbal. Pre deti je tu detské ihrisko v blízkosti pláže.

Kemp Bijar **

Kemp Bijar má len dve hviezdičky čo mu ale neuberá na kráse. Nachádza sa v malej a zalesnenej oblasti prístavu len 500 metrov od historického mesta Osor, hraničiaceho s ostrovom Lošinj. Kemp je vhodný pre karavany a stany a má kapacitu 750 hostí. Kemp Bijar sa od iných kempov líši najmä ekologickou likvidáciou odpadových vôd, vďaka čomu získal druhú cenu v súťaži organizovanej odborným talianskym časopisom venovanom kempom „Il Campeggio Italiano“. Kemp má 49 parciel s rozlohou od 65 do 110 m2 s prípojkou elektriny, vody a kanalizácie. Súčasťou kempu je 100 m dlhá kamienková pláž a 500 metrové skalnaté pobrežie. Bijar má detské ihriská, volejbalové, basketbalové ihrisko a mnoho turistických a cyklotrás v okolí. Odporúčame prechádzku do mesta Nerezine na ostrove Lošinj, kde sa nachádza reštaurácia a väčší obchod.

Mapa kempov na ostrove Cres

Ubytovanie na ostrove Cres

Booking.com

2 KOMENTÁRE

Pridaj komentár