Keď sa kúpete v mori, pravdepodobne nemyslíte na to množstvo tvorov spokojne si plávajúcich pod vami. Na Jadrane ani nemusíte, pretože žralok sa tam objaví naozaj len veľmi zriedka a pálivé medúzy sú tiež zriedkavé. Nebezpečenstvo hrozí v moriach iných častí Zeme. Ak sa povie Copacabana, každý si predstaví krásnu pláž v meste Rio de Janeiro, ale málokoho napadne, že je to jedna z najnebezpečnejších pláží na Zemi. Na pláži Copacabana sú bežné prepadnutia a tiež prúd v mori je zradný. Aj preto sme ju zaradili medzi pláže smrti.

Hawai si tiež predstavíme ako raj na Zemi, ale aj tu sa nachádza niekoľko zradných pláží, pri ktorých sú nebezpečné podmorské prúdy. Prinášame vám prehľad pláží, pri ktorých by ste sa mali mať na pozore.

Boa Viagem, Recife, Brazília

Obľúbená pláž pri brazílskom mestečku Recife bola do roku 1992 považovaná za bezpečnú na kúpanie a nehrozilo riziko napadnutia žralokom. Avšak od roku 1992 bolo zaznamenaných vyše 50 útokov žralokov, z ktorých takmer polovica bolo smrteľných. Odborníci vravia, že prítomnosť žralokov je kvôli rybárom, ktorý svoje siete rozprestierajú stále bližšie pri pobreží. V roku 2007 boli pri pobreží inštalované ochranné siete proti žralokom, čím sa množstvo útokov znížilo. Nebezpečie útoku však existuje dodnes. Človek nie je prirodzenou potravou pre žraloky, preto je väčšina útokov náhodných a v kalnej vode si žralok hľadajúci potravu ľahko pomýli človeka s veľkou rybou. Vo vodách pri pláži Boa Viagem plávajú žraloky belavé (bull shark), ktoré sú jedny z najagresívnejších. Okrem útoku žraloka sa tu vyskytujú lúpežné prepadnutia ako na pláži tak i v meste Recife.

Pláž je dlhá vyše 10 km, z jednej strany na ňu nadväzuje pláž Pina a z druhe pláž Piedade. Pri odlive sa vytvorí pozdĺž pláže sedem prírodných bazénov, ktoré sú od oceánu ohraničené vystupujúcimi útesmi. Po útesoch sa dá chodiť, ale sú šmykľavé. Pri prílive tieto útesy zaplaví oceán.

Copacabana, Rio de Janeiro, Brazília

Copacabana

Krásna brazílska pláž Copacabana je známa na celom svete vďaka svojej rozlohe, jemnému piesku a bujarému životu. Pláž je dlhá 4 km a je tu takmer nonstop rušno. Pri pláži vedie trojpruhová cesta a dlhá promenáda lemovaná hotelmi (je ich tu vyše 100), reštauráciami, barmi, kaviarňami, nočnými klubmi, obchodmi so suvenírmi a rôznymi inými obchodmi. Na oboch koncoch pláže sa nachádzajú pevnosti: pevnosť Copacabana z roku 1914 a pevnosť Duque de Caxias z roku 1779. Na pláži sa konajú rôznorodé akcie, najmä ohňostroj na privítanie Nového roka, kedy sem prichádzajú milióny ľudí. Miestny i turisti tu od rána do večera hrajú volejbal, futbal či iné športy. Copacabana je síce nádherná svetoznáma pláž, ale na našom zozname sa nenachádza náhodou. Je to jedna z najnebezpečnejších pláží kvôli kriminalite. Neodporúča sa chodiť na pláž skoro ráno ani podvečer, kedy sa ľahko môžete stať obeťou prepadnutia. Nechoďte sami na odľahlé miesta pláže a radšej sa zdržiavajte v blízkosti davov ľudí. Okrem kriminality sú v oceáne nebezpečné silné prúdy.

K pláži chodí vyše 40 autobusov a sú pri nej 3 zastávky metra (Cantagalo, Siqueira Campos, Cardeal Arcoverde)

Kilauea, Hawaii, USA

Kilauea

Pláž Kilauea sa nachádza na najväčšom ostrove Hawajských ostrovov, ostrove Hawaiʻi, pod rovnomenným vulkánom. Kilauea je jedna z piatich najaktívnejších sopiek sveta. Pláž i vulkán sa nachádzajú na južnom pobreží ostrova. Od roku 1983 vyteká zo sopky láva priamo do oceánu a výskumná agentúra US Geological Survey neustále sleduje aktivitu sopky. V prípade blížiaceho sa výbuchu by malo byť dosť času na evakuáciu pláže a okolia. Mnoho turistov navštívi pláž Kilauea, ale neodporúča sa ísť do blízkosti krátera. Pláž je obľúbená u surferov, ale hrozí tu nebezpečie pohryznutia žralokom. Kvôli seizmickej aktivite je tu veľký počet zemetrasení.

Kilauea je síce pekné miesto na pohľad, ale aj veľmi nebezpečné. Našťastie je na Hawaji veľa iných nádherných pláží bez rizika výbuchu sopky.

Playa Zipolite, Mexiko

Mexická pláž Zipolite je síce veľmi pekná, ale aj veľmi zradná. Je dlhá 2 km a široká okolo 40 metrov. Jej názov v miestnom nárečí znamená ‘pláž smrti’. V minulosti si už vyžiadala mnoho životov, kvôli silným a meniacim sa morským prúdom. Tyrkysové vody obmývajúce pláž Zipolite lákajú nič netušiacich turistov zaplávať si, zatiaľ čo miestny obyvatelia sa držia od pláže ďalej. Najväčšie nebezpečenstvo je v čase 3 dni počas prílivu a splnu, kedy sú prúdy nevyspytateľné a stiahnu aj dobrých plavcov. Morské prúdy sú najsilnejšie v mesiacoch apríl až jún. Zradnosť prúdov spočíva v tom, že sa točia v kruhu a niektoré vtiahnu plavcov na šíre more. Ak sa aj napriek tomu niekto rozhodne zaplávať si pri tejto pláži, mal by sa držať blízko brehu a nemal by vstupovať do mora, keď sú vztýčené červené vlajky. Od roku 1996 strážia pláž plavčíci a hneď nasledujúci rok (1996) bol počet utopení na pláži polovičný. V rokoch 2007 až 2009 sa na pláži Zipolite nikto neutopil, ale plavčíci museli zasahovať 180-krát. Pláž je lemovaná hotelmi, palmami a reštauráciami. Zipolite je jedna z mála mexických pláží, kde je tolerovaný nudizmus a najviac nudistov je na jej východnom konci.

Veľký piesočný ostrov (Fraser Island), Austrália

Dingo

Ostrov Fraser island sa nachádza pri západnom pobreží Austrálie približne 200 km od mesta Brisbane. Je dlhý okolo 120 km a s plochou 1840 km2 je považovaný za najväčší piesočný ostrov na Zemi. Celý ostrov je vytvorený z piesku, ktorý sa stotisíce rokov hromadil na vulkanickom podloží. Na ostrove sa však darí eukaliptusom, dažďovým pralesom a sú tu aj rašelinové močiare. Je tu pár sladkovodných jazier, ktorých voda patrí k najčistejším na svete. Ľudia osídlili ostrov pred 5 tisícmi rokmi. V roku 1992 bol Veľký piesočný ostrov zapísaný do zoznamu UNESCO. Ostrov nemá spevnené cesty a treba tu mať auto s pohonom štyroch kolies. Veľký piesočný ostrov obýva približne 150 psov dingo, ktoré patria k posledným čistokrvným na Zemi. Iným psom je vstup na ostrov zakázaný. Na ostrove vám hrozí viacero nebezpečí. Spomínaný psi dingo občas, aj keď len výnimočne útočia na ľudí. V moriach pri pobreží Fraser island sú silné prúdy, medúzy i žraloky. Aby toho nebolo málo, vo vnútrozemí vám hrozí útok najjedovatejších hadov na svete alebo krokodílov. Na Veľkom piesočnom ostrove je lepšie zaplávať si v jazere, ktoré sú považované za bezpečné.

Ostrov Severný Sentinel (North Sentinel), Andamanské ostrovy, India

Veľmi zvláštny ostrov, ktorý oficiálne patrí Indii a zatiaľ nebol prebádaný. Žije tu skupinka 40 až 500 domorodcov, zvaných Sentinelci, ktorý doteraz nemali kontakt s modernou civilizáciou. Obyvatelia odmietajú akýkoľvek styk s okolím a sú veľmi agresívny. V roku 2006 zabili dvoch rybárov, ktorí pri ostrove lovili krabov. V minulosti bolo množstvo pokusov o kontakt s miestnymi, ale žiaden sa neskončil priateľskou diskusiou, dokonca boli odmietnuté aj prinesené dary. Sentinelci si svoj ostrov bránia lukmi, šípmi a kameňmi, ale nerobia nájazdy na okolité ostrovy, preto ich miestne vlády nechávajú žiť svojím životom. Zaujímavosťou je, že Sentinelci neprežijú mimo ostrova. V roku 1880 s prišla na Severný Sentinel výprava vedená námorným dôstojníkom menom Maurice Vidal Portman. Skupina preskúmala ostrov, našla spleť chodníkov a niekoľko opustených dedín. Podarilo sa im chytiť 6 Andamancov (2 dospelých a 4 deti), ktorých previezli do mesta Port Blair. Sentinelci rýchlo chradli, dvaja dospelí zomreli a deti boli vrátené späť na ostrov s množstvom darov. Ostrovania prežili tsunami z roku 2004. Ostrov s rozlohou 72 km2 je takmer celý zalesnený. Okolo ostrova sú koralové útesy a pekné pláže, ale kúpanie na tomto ostrove nie je šťastná voľba ani pre najväčších dobrodruhov.

New Smyrna Beach, Floria, USA

Mesto New Smyrna Beach na Floride, v ktorou žije 22 900 obyvateľov sa pýši peknou plážou s dobrými podmienkami na vodné športy. Surferský časopis ‘Surfer Magazine’ zaradil New Smyrna Beach medzi 10 najlepších miest na surfovanie. Pláži New Smyrna patrí jedno nemilé svetové prvenstvo a to v počte žraločích útokov na ľudí. New Smyrna je považovaná za hlavné mesto sveta v žraločích útokoch. Hovorí sa, že ak ste plávali v mori pri New Smyrna Beach, boli ste pravdepodobne 3 metre od žraloka. V roku 2008 bolo zaznamenaných 24 napadnutí žralokom. V roku 2010 bolo napadnutí len 13 a od roku 2004 do roku 2014 tu bolo takmer 300 napadnutí človeka žralokom. Napadnutia pochádzajú od malých žralokov belavých a v drvivej väčšine prípadov sa jedná len o menšie pohryznutia. Dôvod vysokého počtu napadnutí sa pripisuje množstvu ľudí, ktorí sa tu kúpu. New Smyrna Beach je totiž jedna z najobľúbenejších pláží na Floride.

Chowpatty, Mumbai, India

Jedna z najslávnejších pláží pri meste Mumbai sa nachádza priamo v centre mesta. Miestny obyvatelia sa sem chodia zrelaxovať po namáhavom pracovnom dni. Na pláži panuje ruch a vďaka množstvu ľudí je tu výnimočná atmosféra. Oplatí sa sem prísť podvečer a vychutnať si západ slnka. Môžete si tu pochutnať na delikatesách ako pikantné mango, pražené arašídy, ktoré predávajú obchodníci priamo na pláži. Veštice vám tu vyveštia váš osud, krotiteľ hadov sa popýši svojím umením ako donútiť kobru k poslušnosti, dá sa tu zacvičiť jóga alebo sa môžete pokochať pohľadom na opice tancujúce na pláži. Častokrát sa na pláži Chowpatty nakrúcajú filmy a seriály. Avšak pláži vládne jeden neduh a tým je nečistota. More v zálive pri pláž je silno znečistené a je nechválne známe ako najšpinavšie na svete. Odpadky sú v mori aj po celej pláži a miestna samospráva si s tým zjavne nevie rady. V roku 2011 sa v blízkosti pláže potopila loď, ktorá viezla 60 tisíc ton uhlia, čo nepridalo na čistote pláže. Kúpaním sa v mori pri pláži Chowpatty hrozí reálne riziko infekcie.

Darwin, Austrália

Pláže v okolí mesta Darwin na severnom pobreží Austrálie skrývajú veľké nebezpečie. Tým nebezpečím sú medúzy, ktoré tu spôsobili už desiatky smrteľných úrazov. Každoročne je hospitalizovaných okolo 40 ľudí, práve kvôli zraneniam od medúz. Medúzy spôsobujú silné popálenie, ktoré dokáže človeka usmrtiť do piatich minút. V období sucha (máj až august) sú pláže pri Darwine bezpečnejšie, pretože sa tu v tomto období nevyskytujú medúzy. Pláže v okolí Darwinu sú nádherné, ale mali by ste si vopred zistiť, kde a kedy vám nehrozí nebezpečie. Okrem medúz je tu problém s morskými krokodílmi, ktoré sa potulujú popri brehoch severnej Austrálie. Miestny ochranári rozmiestňujú krokodílie pasce na kritické miesta, aby znížili riziko napadnutia ľudí krokodílom. Pri jazde autom po diaľniciach v Austrálii si treba dávať pozor na tzv. cestné vlaky, čo sú obrovské kamióny so štyrmi až piatimi prívesmi a 70-timi kolesami.

Gansbaai, Južná Afrika

Gansbaai je malé rybárske mestečko ležiace v Južnej Afrike 100 km od Kapského mesta. Turisti vyhľadávajú pobrežie Gansbaai kvôli pozorovaniu veľrýb a veľkých bielych žralokov. Každoročne od júna do decembra sem migrujú z vôd pri Antarktíde tisíce veľrýb čiernych. Spolu tu je vyše 3000 jedincov, ktorých ročne pribudne okolo 7%. Pri narodení merajú tieto veľryby 6 metrov, v dospelosti až 17 m! Z Gansbaai sa robia lodné výlety na pozorovanie týchto veľrýb. Na pobreží súostrovia Dyer pár kilometrov od Gansbaai žije okolo 50 tisíc tuleňov kožušinových, ktorí sú obľúbenou potravou žralokov. Preto sa v okolí Gansbaai usídlili stovky žralokov bielych, ktorých môžete vidieť z blízky pár cm. Áno len pár cm a oceľová klietka vás môže deliť od krvilačných žralokov, pokiaľ pôjdete na potápačskú exkurziu z Gansbaai. Na pozorovanie žralokov z klietky nemusíte mať potápačskú licenciu. Plávanie pri pobreží Gansbaai na vlastnú päsť je život ohrozujúca aktivita a nečudo, že sa pláže pri Gansbaai dostali na náš zoznam.

Hanakapiai, Hawai, USA

Na hawajskom ostrove Kauai sa nachádzajú úžasné pláže, ale mnohé z nich sú veľmi nebezpečné. Jednou takou plážou je Hanakapiai, ktorá patrí k tým najnebezpečnejším na svete. Je piesková, dlhá vyše 3 km a nachádza sa pri obľúbenom turistickom chodníčku Kalalau Trail. K pláži nevedie cesta a dostanete sa k nej po úzkom turistickom chodníčku. Nebezpečie pláže sa skrýva pod vodou, kde sú silné a meniace sa prúdy, z ktorých sa ťažko vyslobodí aj lepší plavec. Plávanie je tu veľmi riskantné a dá sa povedať, že len čo vojdete do vody, riskujete život. okrem silných prúdov sú rizikom vysoké vlny a skaly. Vlny sú také silné, že dokážu vyvrhnúť na breh človeka, ktorý je v mori po kolená. Pri pláži je drevená tabuľa, kde sú nakreslené čiarky za každú obeť tejto pláže. V auguste 2014 na nej bolo 83 čiarok. Avšak tabuľa nie je oficiálna a počet obetí nie je potvrdený.

3 KOMENTÁRE

Pridaj komentár