Lastovo

Ostrov Lastovo je najjužnejší obývaný chorvátsky ostrov. Názov ostrova je vyše tisíc rokov, Ilýri nazvali ostrov ako Ladesta v 4. stor. pred n l., Gréci ho premenovali na Ladestanos a Rimania nazývali Lastovo ako Cisárov ostrov. Prvé známky toho, že ľudia obývali ostrov pochádzajú z doby bronzovej a našli sa v jaskyni Raca. Prvé postavené mesto na ostrove je Ubli a iné väčšie mestá sú napríklad Lastovo, Glavat, Pasadur, Skrivena Luka, Susac, a Zaklopatica.

Miestne obyvateľstvo žije z poľnohospodárstva, rybolovu a z turizmu. Turizmus sa na ostrove Lastovo ešte len začína rozvíjať, ale je možné, že o pár rokov to bude popredná chorvátska destinácia. Nie je tu letisko a dostať sa sem dá len loďou zo Splitu. Ak cestujete z domu autom, môžete sa v Splite nalodiť na trajekt – cesta trvá 5 hodín; bez auta je možné nasadnúť na rýchloloď, ktorá vás na ostrov privezie za necelé 3 hodiny. Ostrov Korčula sa nachádza 13 km severne. Lastovo je jeden z najviac zalesnených ostrovov v Jadranskom mori a takmer 70% jeho rozlohy pokrýva les, ktorý však v minulosti zčasti zničil požiar. Z Lastova sa dá dostať na ostrov Prezba po moste.

Zaujímavosť! Ostrov Lastovo má 46 kostolov, 46 kopcov, rozlohu 46 km2 a je súčasťou súostrovia 46 ostrovov.

Mesto Lastovo je chránená kultúrna pamiatka s množstvom vzácnych renesančných stavieb. Je tu veľa sakrálnych stavieb z 11. storočia, množstvo kostolov, kaplniek a budov z obdobia Gréckej a Rímskej nadvlády. Po prvej svetovej vojne patril ostrov Taliansku, ale tunajší obyvatelia chceli, aby bol ostrov pridelený naspäť Chorvátsku. Preto vykonávali rôzne akcie proti talianskej vláde. Po druhej svetovej vojne bol nakoniec ostrov Lastovo vrátený Chorvátsku. Najväčší festival na ostrove sa nazýva 'Poklad', trvá dva dni a oslavuje víťazstvo ostrovanov nad pirátmi. Lastovo je súčasťou súostrovia 46 ostrovov, ktoré na východe uzatvára maličký ostrovček Glavat s majákom z roku 1884. Na západe končí súostrovie ostrovom Sušac s jedným z najdôležitejších majákov na Jadrane. Južné pobrežie vyhľadávajú turisti na člnoch, jachtách a plachetniciach kvôli veľkému a hlbokému zálivu pri dedinke Skrivena luka. Na ostrove je 5 jaskýň: najväčšia z nich má názov Rača, ďalšie sú Grapčeva, Medvidina, Puzavica a Pozalica. Ostrov skrýva množstvo opustených zátok, kde vás nevyruší nikto celý deň. Milovníci windsurfingu, jachtingu, potápania a športového rybolovu si tu prídu na svoje. Najmä rybolov je tu vynikajúci, vďaka ohromným množstvám rýb (najmä tzv. Plava riba a muréna) a langúst. Hovorí sa, že pobrežie ostrova Lastovo je jedno z najbohatších na podmorský život. Ak budete chcieť zmeniť kúpanie v mori za fyzickú aktivitu, odporúčame výlet na najvyšší vrch Hum alebo výlety k rôznym kostolíkom, mnohé z nich sú síce už zrúcaniny, ale i tak ponúkajú zaujímavý pohľad do histórie. Ostrov je popretkávaný niekoľkými turistickými a cyklistickými chodníčkami.

Základné informácie:

Počet obyvateľov 792 (2011)
Rozloha 46,8 km2
Dĺžka pobrežia 48,9 km
Najvyšší vrch Hum (417 m n. m.)
Hlavné mesto Lastovo
Vzdialenosť od Bratislavy cca 965 km

Čo je na ostrove:

  • možnosti ubytovania
  • reštaurácie, bary
  • prístav
  • kostol Sv. Kozmu a Damiána z 15. stor.
  • kostoly Sv. Luka a Sv. Jurje z 11. stor.