Makarská riviéra je časť dalmátskeho pobrežia Jadranského mora pri pohorí v srdci Dalmácie a ťahá sa od mesta Brela až po dedinku Gradac. Makarská riviéra je známa slnečným podnebím a dlhými kamienkovými plážami. Má dĺžku približne 60 km a šírku pár kilometrov. Makarska je mesto, od ktorého je prevzaté pomenovanie turistického strediska. Makarska je najznámejšia turistická destinácia v Chorvátsku vhodná pre všetky vekové kategórie. Je tu mnoho aktivít pre rodiny s deťmi, zábava a vodné športy i pestrý nočný život. Ponuka výborného jedla a pitia je pestrá ako i možnosti ubytovania.

Najznámejšie dovolenkové strediská na Makarskej riviére sú Brela, Baška Voda, Makarska, Tučepi, Podgora, Zaostrog, Podaca a Gradac. Makarská riviéra je tiež výborné miesto pre začiatok výletov do okolia. Urobte si výlet do nádherného mesta Split, či Dubrovník alebo do najznámejšieho pútnického miesta v Európe - Medugorje (Medžugorie).

Základné informácie:

Počet obyvateľov približne 14 000
Rozloha 28 km2
Najvyšší vrch hora sv. Jure (1762 m n.m.)
Dĺžka pobrežia 65 km
Doba letu z Bratislavy cca 2 hod a 15 min

Čo je na Makarskej riviére:

 

 

Gastronómia:

Makarská riviéra je známa pre sladkosti. Najmä pre dva druhy, mandľový koláč Makarana s likérom Maraskino (známy ako Dalmátsky čerešňový likér). Ďalšou pochúťkou sú Makarské ravioli – koláč z cesta s orechovou náplňou. Ďaľšie jedlá sú typické Dalmátske jedlá. Známa je Dalmátska pašticada, čo je hovädzie mäso plnené slaninou a cesnakom pripravené na červenom víne. Tiež sú výborné miestne rybie špeciality ako aj prosciutto pizza s olivami.

Zaujímavosti:

  • Na polostrove sv. Petra na južnom okraji mesta Makarska sa nachádza jaskyňa a zrúcanina kostolíka
  • Malakologické múzeum (Malakološki muzej) vo františkánskom kláštore je veľmi zaujímavé múzeum s najväčšou zbierkou mušlí na svete. Je tu vyše 3000 mušlí rôznych farieb a tvarov. Mušle sú nielen z Jadranského mora, ale aj z tropických a subtropických morí celého sveta.
  • V pohorí Biakovo sa nachádza krásna botanická záhrada s rôznymi druhmi rastlín, motýľov. Je tu tiež mnoho turistických i cyklistických chodníčkov