Foto: commons.wikimedia

Pekné mestečko Opatija leží v Kvarnerskom zálive na hranici polostrova Istria. Z Bratislavy sa sem dá dostať do šiestich hodín cesty autom, a dá sa povedať, že to máme zo Slovenska ‚na skok‘. Do najväčšieho mesta polostrova Istria – Pula je to z Opatije 80 km po ceste. Prístavné mesto Rijeka je vzdialené len 15 km. Z pevninskej časti je mesto Opatija chránené pohorím Učka s najvyšším vrchom Vojak s výškou 1401 m. n. m. Vďaka tomu tu sú veľmi priaznivé poveternostné podmienky.

Opatija je prvá turistická destinácia Jadranu

Mesto Opatia bolo prvou turistickou destináciou na Jadrane a turisti sem začali chodiť približne v polovici 19. storočia. Dovolenky v Opatiji majú teda vyše stáročnú tradíciu a za ten čas sa tu vybudovalo množstvo hotelov, reštaurácií a promenád. Koncom 19. storočia bola Opatija jedno z najvýznamnejších kúpeľných miest v Európe. Vtedy bolo mesto Opatija známe pod menom Abbazia. Názov mesta v preklade do slovenčiny znamená opátstvo a je odvodené od benediktínskeho opátstva Sv. Jakova, ktorého kláštor sa nachádza v parku Sv. Jakova. Park Sv. Jakov založil v polovici 19. storočia milovník prírody Iginio Scarpa, ktorý sem doniesol rastliny z Južnej Ameriky, Austrálie a iných končín sveta.

V Opatiji nájdete rôzne ubytovanie od 2* hotelov (Hotel Belvedere) po luxusné 5* hotely (Remisens Premium Hotel Ambasador). Pre milovníkov architektúry a histórie odporúčame ubytovanie v hoteli Remisens Premium Hotel Kvarner z roku 1884 so súkromnou plážou, ktorý bol prvým hotelom v Chorvátsku. Architektúra mnohých historických budov pripomína dávne časy, kedy sa tu cestovný ruch začal rozvíjať. Ešte aj dnes tu cítiť atmosféru 19. storočia. V meste sú pekne upravené parky plné zelene, farebných kvetov a stromov, ktoré v letnom teple poskytujú príjemný tieň.

Z kempu Preluk do mesta Lovran vedie cez Opatiju 12 km dlhá promenáda ‚Lungo mare‘ pozdĺž mora. Do mesta Lovran z Opatije to je 7 km a večerná prechádzka po promenáde je veľmi príjemná. Odpočinúť si môžete na lavičkách, ktoré sa nachádzajú pozdĺž celej promenády.

Každý rok v prvý júlový týždeň sa v meste Opatija koná jazzový festival Liburnia Jazz Festival, ktorý je najväčší festival v Chorvátsku. Ak ste milovníkmi jazzu, oplatí sa sem prísť na tento festival, kde vystupujú najzvučnejšie mená svetovej jazzovej scény. Približne od polovice januára do konca februára sa koná veľmi pekný karneval známy ako Carnival Opatija s množstvom masiek a zábavy.

Základné informácie o meste Opatija

Počet obyvateľov11 659 (2011)
Vzdialenosť od Bratislavycca 559 km

Čo je v meste:

  • prístav, promenáda
  • chorvátsky chodník slávy
  • kostol Sv. Jakova z 15. storočia, kostol Zvestovania Panny Márie
  • rakúsko-uhorské vily Lungomare a Angiolina (Múzeum cestovného ruchu)
  • vila Amalia, vila Minach
  • park Sv. Jakova, park Angiolina
  • letný amfiteáter
  • fontána Helios a Slena
  • hotel Kvarner, hotel Imperial a iné možnosti ubytovania
Video mesta Opatija z vtáčej perspektívy

Počasie v meste Opatija

Priemerné teploty v meste Opatija sú v zime 10°C a v lete 25°C. Letné teploty občas padnú na 20°C, kedy už je teplota oveľa znesiteľnejšia. Teplota mora v júli a auguste dosahuje priemernú teplotu takmer 25°C. Opatija sa nachádza na severe polostrova Istria a teploty sú tu priemerne nižšie ako v južnejšie položené destinácie. Výkyvy v počasí nie sú veľké a počas leta sú zrážky minimálne. Letá sú horúce a zimy mierne.

Opatija je najmä letná destinácia, turisti sem však prichádzajú aj v zimných mesiacoch. Blízke pohorie Učka je viditeľné z väčšiny miest na Istrii a počas niekoľkých mesiacov v roku má vrcholky pokryté snehom. Priemerná minimálna teplota v zime je 3°C.

Pamiatky a zaujímavé miesta v meste Opatija

Park Sv. Jakuba (Park Svetog Jakova), Park Angiolina

Nádherný park Sv. Jakov (po slovensky Sv. Jakub) vybudoval v rokoch 1845 až 1860 bohatý obchodník Iginio Scarpa, ktorý sem poznášal rastliny z rôznych kútov sveta. V parku nájdete 159 rastlinných druhov pochádzajúcich až z Ázie, Južnej Ameriky a Austrálie. Väčšina rastlín je zo subtropického pásma a nie sú typické pre oblasť Opatije. Symbolom mesta sa stala Kamélia japonská (Camellia japonica), ktorá v parku rastie popri iných zaujímavých kvetoch. Iginio Scarpa dal postaviť vilu Angiolina, ktorá je súčasťou parku Angiolina.

Na južnom výbežku parku Svetog Jakova je postavená socha Dievčina s čajkou (Djevojka s galebom) postavená v roku 1956. Táto socha sa stala poznávacím znamením mesta Opatija. Autorom sochy je akademický sochár Zvonko Car. V noci je socha osvietená reflektormi zabudovanými do skaly.

V parku sa nachádza aj najstaršia budova v meste, kostol Sv. Jakuba z polovice 15. storočia. Kostol založili Benediktínsky mnísi, ale z pôvodnej stavby sa zachovala len malá časť a kostol bol renovovaný v 18. storočí a rozšírený v 30-tych rokoch minulého storočia. Neďaleko od parku Svätého Jakuba sa nachádza park Angiolina, v ktorom stojí vila Angiolina s Múzeom cestovného ruchu. Park Angiolina je rozdelený na 60 častí a jeho celková rozloha je 3,64 hektárov. Kvety v parku sú vysadené v záhonoch zo živého plotu. V parku je otvorený amfiteáter s kapacitou 2500 miest na sedenie postavený v roku 1954. Podobných amfiteátrov nie je v Chorvátsku veľa a v Opatiji ho často využívajú na koncerty najmä v lete.

Chorvátsky Chodník Slávy (Hrvatska ulica slavnih)

Chodník slávy bol založený v roku 2006 a dnes patrí medzi najzaujímavejšie atrakcie mesta Opatija. Nachádza sa pri hlavnej mestskej pláži Slatina a na mramorových hviezdach sú mená slávnych osobností Chorvátska. Svoju hviezdu slávy tu majú osobnosti ako vynálezca Nikola Tesla, básnik Dragutin Tadijanović, tenista Goran Ivanišević, lyžiarka Janica Kostelić hádzanár Ivano Balić a herec Pero Kvrgić. Aj keď nám väčšina mien nič nehovorí, prechádzka po chodníku slávy je veľmi zaujímavá. Jednotlivé mená slavných umelcov, športovcov a vedcov sú vyryté do mramora zlatým písmom.

Kostol Zvestovania Panny Márie (Crkva Navještenja Blažene Djevice Marije)

Tento pekný neorománsky kostol v Opatiji veľmi ľahko nájdete vďaka netradičnej zelenej kupole, ktorá je vidieť z mnohých miest v meste. Základný kameň kostola Zvestovania Panny Márie položil v roku 1906 biskup Franjo Nagl z talianskeho prístavného mesta Terst. Počas vojny slúžil nedokončený kostol na úkryt pre mulice. Kameň na stavbu kostola pochádza z mesta Kastav, ktoré leží len pár kilometrov severne od Opatije.

Kostol začali stavať rakúsky stavitelia podľa projektu architekta Karla Seidla, ale dokončili ho Taliani. Kostol má zaujímavý trojloďový priestor. Nachádza sa neďaleko pláže Slatina.

Lungomare

Lungomare je slávna prímorská promenáda budovaná na etapy, ktorej prvá časť bola dokončená v roku 1889. Časť promenády spájajúca mestá Opatia a Lovran bola dokončená v roku 1911. Promenáda teda pamätá dlhú históriu. Promenáda vedie pozdĺž mora, míňa niekoľko pláží a tiež mnoho zaujímavých pamätihodností ako rakúsko-uhorské vily Angiolina a Amalia, historický hotel Kvarner či najstaršia budova v meste-kostol Svätého Jakuba. V blízkosti promenády sa nachádza aj pekná socha Dievčina s čajkou (Djevojka s galebom), ktorá je symbolom nielen mesta Opatija, ale aj celého regiónu Kvarner. Na mieste súčasnej sochy, kedysi stála socha Madonna del Mare postavená na počesť grófa Arthura Kesselstadta, ktorý sa tu v roku 1891 utopil. Socha Madonna del Mare bola vplyvom počasia zničená a jej replika dnes stojí v kostole Svätého Jakuba.

Popri promenáde je množstvo lavičiek s nádherným výhľadom na more. Ponad mnohými úsekmi promenády sa týčia stromy a múry, vďaka ktorým ste počas prechádzky v tieni. Pri prechádzke po promenáde máte na jednej strane pohorie Učka a na druhej strane číre more. Po celodennom kúpaní odporúčame prejsť sa večer aspoň po časti promenády, čistý prímorský vzduch vaše zdravie ocení.

Mapa pamiatok, parkov a zaujímavých miest v meste Opatija

Ubytovanie v meste Opatija

Booking.com

Pridaj komentár