Opatija

Pekné mestečko Opatija leží v Kvarnerskom zálive na hranici polostrova Istria. Z Bratislavy sa sem dá dostať do šiestich hodín cesty autom, a dá sa povedať, že to máme zo Slovenska 'na skok'. Do najväčšieho mesta polostrova Istria - Pula je to z Opatije 80 km po ceste. Prístavné mesto Rijeka je vzdialené len 15 km. Z pevninskej časti je mesto Opatija chránené pohorím Učka s najvyšším vrchom Vojak s výškou 1401 m. n. m. Vďaka tomu tu sú veľmi priaznivé poveternostné podmienky. Mesto Opatia bolo prvou turistickou destináciou na Jadrane a turisti sem začali chodiť približne v polovici 19. storočia. Dovolenky v Opatiji majú teda vyše stáročnú tradíciu a za ten čas sa tu vybudovalo množstvo hotelov, reštaurácií a promenád. Koncom 19. storočia bola Opatija jedno z najvýznamnejších kúpeľných miest v Európe. Vtedy bolo mesto Opatija známe pod menom Abbazia. Názov mesta v preklade do slovenčiny znamená opátstvo a je odvodené od benediktínskeho opátstva Sv. Jakova, ktorého kláštor sa nachádza v parku Sv. Jakova. Park Sv. Jakov založil v polovici 19. storočia milovník prírody Iginio Scarpa, ktorý sem doniesol rastliny z Južnej Ameriky, Austrálie a iných končín sveta.

V Opatiji nájdete rôzne ubytovanie od 2* hotelov (Hotel Belvedere) po luxusné 5* hotely (Remisens Premium Hotel Ambasador). Pre milovníkov architektúry a histórie odporúčame ubytovanie v hoteli Remisens Premium Hotel Kvarner z roku 1884 so súkromnou plážou, ktorý bol prvým hotelom v Chorvátsku. Architektúra mnohých historických budov pripomína dávne časy, kedy sa tu cestovný ruch začal rozvíjať. Ešte aj dnes tu cítiť atmosféru 19. storočia. V meste sú pekne upravené parky plné zelene, farebných kvetov a stromov, ktoré v letnom teple poskytujú príjemný tieň.

Z kempu Preluk do mesta Lovran vedie cez Opatiju 12 km dlhá promenáda 'Lungo mare' pozdĺž mora. Do mesta Lovran z Opatije to je 7 km a večerná prechádzka po promenáde je veľmi príjemná. Odpočinúť si môžete na lavičkách, ktoré sa nachádzajú pozdĺž celej promenády.

Každý rok v prvý júlový týždeň sa v meste Opatija koná jazzový festival Liburnia Jazz Festival, ktorý je najväčší festival v Chorvátsku. Ak ste milovníkmi jazzu, oplatí sa sem prísť na tento festival, kde vystupujú najzvučnejšie mená svetovej jazzovej scény. Približne od polovice januára do konca februára sa koná veľmi pekný karneval známy ako Carnival Opatija s množstvom masiek a zábavy.

Základné informácie:

Počet obyvateľov 11 659 (2011)
Vzdialenosť od Bratislavy cca 559 km

Čo je v meste:

  • prístav, promenáda
  • chorvátsky chodník slávy
  • kostol Sv. Jakova z 15. storočia, kostol Zvestovania Panny Márie
  • rakúsko-uhorské vily Lungomare a Angiolina (Múzeum cestovného ruchu)
  • vila Amalia, vila Minach
  • park Sv. Jakova, park Angiolina
  • letný amfiteáter
  • fontána Helios a Slena
  • hotel Kvarner, hotel Imperial a iné možnosti ubytovania

 

 

Video mesta Opatija z vtáčej perspektívy