Nádherné letovisko Primošten sa nachádza medzi mestami Šibenik a Trogir. Šibenik je vzdialený cca 27 km a split približne 60 km, preto keď nie ste ubytovaný priamo v Primoštene, ale niektorom z blizkych miest, je Primošten vynikajúcim miestom na jednodenný výlet. Kedysi to bývala maličká rybárska dedinka a časť obyvateľstva sa venuje rybolovu dodnes. Dnes je to jedno z najkrajších chorvátskych miest a je preslávené nielen turizmom, ale aj krásnymi vinohradmi, ktoré sú nominované na zápis do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. V Primoštene sa každé leto konajú závody somárov, ktoré sa tešia veľkej obľube u miestnych aj turistov. V minulosti mestečko ležalo len na ostrovčeku pri pevnine, ktorý bol s pevninou spojený padacím mostom. Padací most mal za úlohu chrániť obyvateľov pred tureckými nájazdmi. Názov mesta nie je náhodný a je odvodený z chorvátskeho slova ‘primostiti’, čo znamená premostiť. Postupom času bol most nahradený násypom a dnes sa do starého mesta dá dostať po asfaltovej ceste. V súčasnosti leží Primošten na dvoch polostrovoch medzi zátokami Luka Primošten a Raduća.

Názov mesta Primošten sa používa od roku 1564, kedy bol ostrov premostený s pevninou. Práve v 16. storočí sa tu usadili Bosniaci utekajúci pred nájazdmi Turkov a postupne bolo mesto obohnané hradbam, ktoré až do 19. storočia chránili miestnych pred Turkami. Počas II. svetovej vojny bol Primošten veľmi zničený, ale v súčasnosti je to veľmi pekné letovisko. Dnes má Primošten okolo 2000 obyvateľov, ktorí sa okrem turizmu rybolovom a pestovaním zeleniny a ovocia, najmä červeného hrozna, z ktorého vyrábajú vynikajúce víno Babić

Návšteva mestečka vo vás zanechá pekný dojem a prechádzky úzkymi uličkami lemovanými kamennými domčekmi sú príjemným spestrením dovolenky. Uprostred polostrova v starom meste sa nachádza veľký kamenný kostol Svätého Juraja z 15. storočia, ktorého veža trčí ponad mesto. Od kostola je pekný výhľad na celý Primošten a okolie a v kostole je ikonu Matky Božej v striebornom ráme a barokový oltár. Kostol bol prestavaný na dnešnú podobu v polovici 18. storočia, kedy bol rozšírený a upravený v barokovom štýle. V okolí mesta je viacero menších ostrovčekov a pekných zátok, čo ocenia najmä vyznávači šnorchľovania, pretože podmorský život je tu naozaj bohatý.

Možnosti ubytovania sú veľmi pestré, či už vo veľkom hoteli Zora s krytým bazénom na polostrove Raduća, v kempe alebo v súkromných apartmánoch. O nočný život je v Primoštene postarané najmä vďaka podniku Aurora - najväčšiemu diskoklubu v Dalmácii. Na námestí sa počas leta konajú koncerty a iné kultúrne podujatia. Pláže v meste a okolí sú kamienkové a okruhliakové. Najkrajšie pláže pri Primoštene sa nachádzajú na polostrove Raduća a nazývajú sa Mala Raduća a Velika Raduća. Pláž Mala Raduća sa nachádza v rebríčku top 10 najkrajších chorvátskych pláží. Na blízkom ostrovčeku Smokvica je nudistická pláž.

Základné informácie:

Počet obyvateľov 2992 (2001)
Vzdialenosť od Bratislavy 785 km (cca 7 hod 25 min)

Čo je v meste Primošten:

 • možnosti ubytovania
 • letisko je vzdialené 39 km
 • reštaurácie, kaviarne
 • disko klub Aurora
 • marína pre jachty
 • kostol Sv. Juraja
 • ihriská na volejbal, minigolf, pingpong
 • škola jachtingu, škola potápania

 

 
Booking.com

Primošten video

Zaujímavosti o Primoštene

 • nočný klub Aurora je jeden z najväčších a najznámejších klubov v Chorvátsku
 • kedysi ležal Primošten na ostrovčeku a od pevniny bol oddelený padacím mostom
 • v minulosti bolo mesto obohnané kamennými múrmi, ktoré mesto chránili pred nájazdmi Turkov
 • pláž Mala Raduća je najznámejšia pláž pri Primoštene a pravidelne sa umiestňuje na zozname najkrajších pláží v Chorvátsku
 • pri meste Primošten je približne 20 km pláží (kamienkové alebo skalnaté)
 • kemp Adriatic, vzdialený 2 km od mesta, má rozlohu 14 ha a kapacitu 1600 hostí
 • vinohrady pri meste Primošten boli ľudským úsilím premenené z prevažne skalnatého terénu na úrodnú pôdu