Prímorské mesto Rijeka je druhé najväčšie mesto chorvátskeho pobrežia. Nachádza sa v župe Primorsko-Goranska županija (Prímorsko-gorskokotarská župa), ktorá sa vyznačuje prepojením mora s horami, ktoré sa rozprestierajú k vrchu Učka cez pohorie Goran až k pohoriu Velebit. Vďaka hornatému regiónu Gorski Kotar, ktorý sa nachádza medzi Rijekou a Karlovacom je tu veľmi čistý vzduch a kvalitná pitná voda. Gorski Kotar je z vyše 60% zalesnený a má prezývku ‘zelené pľúca Chorvátska’. Do tejto župy patria aj ostrovy Krk, Cres, Lošinj, Rab a tiež Kvarnerský záliv. Mesto Rijeka je centrum priemyslu z celého regiónu a nachádza sa tu najväčší nákladný prístav v Chorvátsku. Časť mesta Rijeka je Trsat (lat. Tarsatica) a v minulosti slúžila ako súčasť rímskeho obranného opevnenia. Časti hradieb sú v meste viditeľné aj dnes. Trsat je strmý, 138 metrov vysoký vrch za mestom, na ktorom je hrad a ktorý je známym chorvátskym katolíckym pútnickym miestom. Ako pútnik navštívil Trsat v roku 2003 aj pápež Ján Pavol II. Rijeka dosiahla najväčší rozmach v 18. storočí za rakúskeho cisára Karla VI. Každoročne 15. augusta sa koná veľká kresťanská púť k Matke Božej Loretánskej na Trsat.

Mesto Rijeka má niekoľko pekných budov, ktoré stoja za pozretie napríklad Katedrála Svätého Víta s kalváriou v centre mesta alebo Mestská veža či budova Chorvátskeho Národného Divadla. Za Katedrálou Sv. Víta sa nachádza Počítačové múzeum, v ktorom je expozícia starých kalkulačiek, hracích konzol a počítačov. V múzeu si môžete vyskúšať jazdu na elektroaute z roku 1984. Hlavná ulica pre chodcov je korzo, ktoré je považované za srdce Rijeky a je lemované kaviarňami a obchodmi. V centre mesta sa nachádza Kostol Nanebovzatia Panny Márie so šikmou vežou, ktorá je od osi odklonená o 40 cm. V starom meste je pekne obnovené Archeologické múzeum, kde sa návštevníci dozvedia viac o histórii mesta Rijeka. Zaujímavou budovou je bývalá továreň na výrobu torpéd na ulici Jože Vlahovića 19, kde sa začali vyrábať prvé torpéda na Zemi. Vynálezcami torpéda sú miestny obyvateľ Ivan Luppis a britský inžinier Robert Whitehead. V centre mesta na ulici Užarska je bronzová socha ženy nesúcej mlieko. Je to symbol dojičiek z dedinky Grobnik nad mestom v kopcoch, odkiaľ nadojené mlieko znášali do Riejky podobným spôsobom ako zobrazuje socha. Grobnik je slávny pre syr známy ako ‘grobnički sir’, ktorý v Rijeke môžete ochutnať na mnohých miestach.

V Rijeke sa počas celého roka koná množstvo kultúrnych akcií. Najväčšia z nich je ‘Riječki karneval’, v ktorom sa v maskách predvádza okolo 10 tisíc účastníkov a navštívi ho asi 100 tisíc návštevníkov. Karneval v Rijeke je po karnevale v Rio de Janiero a Benátkach tretí najväčší karneval na Zemi. Karneval sa však nekoná v lete ale v mesiacoch január až február (17.1. – 10.2.2016). V meste je veľa galérií a divadiel a koná sa tu aj množstvo veľtrhov, výstav a kongresov. Významnou akciou je aj regata Fiumanka, kedy je v zálive pri Rijeke množstvo plachetníc z celého sveta. Fiumanka sa koná približne v polovici júna. Počas večerov v mesiacoch jún až august sa v rôznych častiach Rijeky (na námestí aj na plážach) konajú divadelné predstavenia, koncerty a rôzne iné kultúrne akcie (Riječke ljetne noći). Program je vhodný nielen pre dospelých, ale aj pre deti.

V Rijeke je pekný futbalový štadión klubu HNK Rijeka s kapacitou vyše 10 tisíc ľudí. Pre milovníkov windsurfingu odporúčame kemp Preluk, pri ktorom je more vhodné práve na tento šport. Ďalší kemp v blízkosti Rijeky má názov Rijeka.

Z Rijeky odporúčame výlet do starobylého mestečka Kastav, ktoré leží len 11 km severozápadne na 378 metrovom vrchu. Kastav je opevnené mesto s kostolom Svätej Trojice z 13. storočia. Každoročne v lete sa tu koná hudobný festival. Výhľady z mesta na okolité lesy a more sú úžasné. Odporúčame ochutnať jedlá v rodinnej reštaurácii Kukuriku, ktorá funguje už vyše 115 rokov. Brána do mesta bola postavená v roku 1731. Na námestí je niekoľko reštaurácií a pekných kaviarničiek, v ktorých si kávu určite vychutnáte.

Čo je v meste:

 • nákladný prístav
 • hotely
 • divadlá, múzeá, galérie
 • diskokluby, reštaurácie, bary
 • futbalový štadión
 • prírodovedecké múzeum s botanickou záhradou

Zaujímavosti:

 • Torpédo bolo vynájdené v Rijeke. Vynálezcom je miestny obyvateľ Ivan Luppis, ktorý ho vynašiel s britským inžinierm Robertom Whiteheadom. Názov torpedo vymyslel pán Witeahed. Miestna továreň vyrábala v roku 1943 160 torpéd mesačne.
 • V Rijeke bol vyrobený prvý chorvátsky hraný film
 • Prvá transplantácia obličky v celej bývalej Juhoslávii bola vykonaná v Rijeke
 • V roku 1786 bola otvorená prvá škola pre pôrodné asistentky v Chorvátsku
 • Najstarší rockový klub v Rijeke (druhý najstarší v Chorvátsku) sa volá Palach a je pomenovaný po českom študentovi Janovi Palachovi, ktorý sa upálil na protest proti okupácii Česko-Slovenska vojskami Varšavskej zmluvy.
 • Prvá roková skupina v bývalej Juhoslávii – Uragani, pochádza z Rijeky
 • Prvá chorvátska punková skupina Paraf pochádza z Rijeky
 • Chorvátsky hip-hop sa začal v Rijeke
 • Najstarší výťah v Chorvátsku sa nachádza v Rijeke
 • Prvý chorvátsky parník bol vyrobený v Rijeke
 • Chorvátsku národnú hymnu zložil v Rijeke Antun Mihanović
 • Prvý bankomat v Juhoslávii bol spustený v Rijeke v roku 1984