Split

Split je druhé najväčšie chorvátske mesto a ekonomické, administratívne, športové a turistické centrum Strednej Dalmácie. Mesto má 1700 ročnú tradíciu s množstvom archeologických a kultúrnych pamiatok. Najznámejšia historická budova je rozsiahly Diokleciánov palác, ktorý je zapísaný v zozname svetového dedičstva UNESCO. Split je taktiež moderné mesto s bohatou turistickou históriou. Prechádzka po meste je v lete kvôli teplu dosť vyčerpávajúca, ale dá sa ochladiť v niektorej z mnohých fontán a pomáha tiež vynikajúca jadranská zmrzlina, ktorú tu predávajú takmer na každom rohu. Promenáda pri prístave je upravená a lemujú ju statné palmy. Prístav je tretí najväčší v Stredomorí a ročne prevezie 4 milióny cestujúcich. Prehliadka kotviacich, prichádzajúcich i odchádzajúcich lodí je zaujímavá a v prístave kotvia luxusné plachetnice i obrovské výletné lode. V lete sa v Splite koná množstvo festivalov a iných kultúrnych podujatí. V meste je mnoho dobrých reštaurácií ponúkajúcich miestne špeciality. Odporúčame zájsť na miestnu tržnicu na východnej strane Diokleciánovho paláca. Tu nakúpite rôzne suveníry, ovocie, jedlo i oblečenie. Ak sa vám zachce kúpať, určite navštívte pláž Bacvice, nachádzajúcu sa takmer v centre mesta.

Základné informácie o meste Split

Počet obyvateľov178 102 (2011)
Vzdialenosť od Bratislavy830 km (8 hod a 15 min)

Čo je v meste Split:

Zaujímavosti o meste Split

  • stavba Diokleciánovho paláca trvala 10 rokov a mesto Split vyrástlo okolo neho
  • prístav v Splite ročne prepraví okolo 4 000 000 pasažierov, čo je najviac v celom Chorvátsku
  • socha sfingy na námestí vnútri Diokleciánovho paláca majú viac ako 4 tisíc rokov a sú dovezené z Egypta

Počasie v Splite

V Splite sú suché a horúce letá a mierne zimy. Priemerná teplota v na začiatku sezóny v najteplejšom mesiaci júli je 26°C. Split je jedno z najslnečnejších miest v Európe s vyše 2600 hodín slnečného počasia. Najmenej prší v mesiacoch júl, august a september aj to len pár dní do mesiaca. Dovolenku vám však dážď v lete isto nepokazí, lebo aj keď prší, tak len chvíľu väčšinu dňa je slnečno.

Fauna a flóra v Splite

Flóra v tejto oblasti je subtropická s množstvom paliem, agáve a kaktusov. Promenáda vedúca popri prístave je lemovaná nádhernými vysokými palmami. Celá oblasť Dalmácie je bohatá na vtáctvo a žijú tu divé husi a kačky, pelikány, bociany a plameniaky. Taktiež tu je veľa hadov a jašteríc, ktoré môžete vidieť vyhrievať sa i na stenách Diokleciánovho paláca. Aj keď je centrum Splitu zväčša kamenné a zastavané, dajú sa tu nájsť pekné miesta so zeleňou.

Doprava a parkovanie v Splite

Loď

Zo Splitu je lodné spojenie na ostrovy HvarBrač, Šolta, Vis, Korčula, Lastovo, Malý Drveník (Drvenik Mali) a Veľký Drveník (Drvenik Veli). Denne odchádza loď do Rijeky, Dubrovníku i talianskej Ancony.

Lietadlo

Letisko Split sa nachádza v meste Kaštela 20 km od Splitu, 6 km od Trogiru. Je to druhé najväčšie chorvátske letisko, čo sa týka počtu prevezených pasažierov. Sú tu pravidelné spojenia do celej Európy, hlavne v letnej sezóne.

Auto

Ak prichádzate autom, tak zaparkovať budete musieť mimo starého mesta. Východne od starého mesta pri prístave je veľké parkovisko, kde môžete zaparkovať. Inak je parkovanie extrémne zložité s množstvom jednosmerných ciest a peších zón. Do Splitu neodporúčame cestovať autom, lebo vám tu bude skôr na príťaž ako na úžitok.

Autobus

Mestská doprava v Splite je zostavená len z autobusov, avšak mesto je dobre pokryté spojmi. Autobusy jazdia od 5.00 do polnoci. Lístok stojí 11 Kn v centrálnej zóne a 13 Kn za cestu z centra mesta.

Parkovanie v Splite

Parkovanie v Splite je rozdelené na 4 zóny. Najdrahšia je prvá zóna na promenáde Riva a pri Diokleciánovom paláci. Tu zaparkujete 24 hodín denne, prvá hodina stojí 10 kn a každá ďalšia 15 kn. Ďalšia možnosť parkovania je blízko kostola sv. Franjo, ktorý sa nachádza za Marjanskym tunelom a cena za parkovanie je 5 kn. V Splite sa dá parkovať aj zadarmo pri pevnosti Gripe alebo v sobotu a v nedeľu pri Diokleciánovom paláci.

Mapa parkovacích miest v Splite

Pamiatky v Splite

Diokleciánov palác (Dioklecijanova palača)

Dioklecianov palac v Splite

Rozľahlý palác bol postavený na prelome 3. a 4. storočia pre rímskeho cisára Diokleciána, ktorý tu chcel stráviť dôchodok. Palác má obdĺžnikový pôdorys s rozmermi 160 x 190 metrov a kedysi v ňom bývalo 9000 ľudí. Bol obohnaný múrmi s vyhliadkovými vežami, postavený z vápenca a mramoru z ostrova Brač. Po páde Rímskej ríše zostal palác opustený až do 7. storočia, kedy sa sem nasťahovali miestny obyvatelia unikajúci pred Slovanmi. Odvtedy palác znovu ožil a dnes je tu niekoľko reštaurácií, stánky so suvenírmi a byty miestnych obyvateľov. V roku 1979 bol Diokleciánov palác zaradený do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Diokleciánov palác je vyobrazený na 500 kunovej bankovke. V útrobách paláca a v spleti uličiek sa dá ľahko zablúdiť. Socha Diokleciána s knihou v ruke pred vstupom do paláca je veľká atrakcia a ľudia veria, že keď mu pohladíte palec na nohe a niečo si budete priať, určite sa vám to splní. Môžete si všimnúť, že palec na nohe sochy Diokleciána je veľmi vyšúchaný, tak asi na tom niečo bude…

Základné informácie:

  • Postavenie: 4. storočie n.l.
  • Vstup: voľný

Štadión Poljud

Multifunkčný štadión, ktorý využíva najmä futbalový klub Hajduk Split. Štadión bol otvorený v roku 1979, aby hostil Stredomorské hry. Nachádza sa pol kilometra od historického centra mesta. Vďaka dvom kupolovitým strechám má štadión tvar mušle, čo bol zámer architekta Borisa Magaša. Okolo futbalového ihriska sa nachádza kvalitná bežecká dráha. V roku 1990 sa tu konali Majstrovstvá Európy v atletike. Na štadióne Poljud mala v roku 2008 koncert skupina Iron Maiden. K štadiónu sa dá dostať mestskou hromadnou dopravou – autobusmi číslo 3, 17 a 7.

Základné informácie:

  • Rok otvorenia: 1979
  • Kapacita: 35 000

Froggyland

V meste Split sa nachádza jedno múzeum, aké nenájdete nikde inde na svete. Je to Froggyland, v ktorom sa nachádza viac ako 100 ročná zbierka s 507 vypreparovaných žiab. pôvodne mala zbierka 1000 exemplárov, ale len súčasný počet sa zachoval. Autorom zbierky je Ferenc Mere, ktorý použil náročnú techniku preparovania cez ústa. Zvláštnosťou múzea sú polohy, v akých sa žaby nachádzajú. Sú totiž naaranžované v polohách z bežného života ľudí. Niektoré žaby sedia v školských laviciach ako študenti, iné hrajú biliard, plávajú na plti, ďalšie tancujú alebo hrajú na hudobné nástroje. Spolu je tu za sklom 21 scén s naaranžovanými žabami. Pre deti je múzeum veľkou atrakciou. Fotografovanie nie je dovolené.

Otváracie hodiny
denne 9.00 – 21.00 hod.

Mapa pamiatok v meste Split

Pláže v Splite a okolí

Žnjan

Pláž Žnjan sa nachádza južne od pláže Bačvice asi 7 km od Splitu a skladá sa z niekoľkých menších zálivov. Pláž je čiastočne kamienková a čiastočne vybetónovaná s pekným čistým morom. Na pláži je veľa možností pre milovníkov vodných športov.

V baroch pri pláži ponúkajú množstvo osviežujúcich nápojov. Pláž je významná tým, že pápež Ján Pavol II. Tu odslúžil omšu. Tiež sa tu konalo množstvo koncertov. Na pláž sa dostanete autobusom číslo 15. Tesne pri pláži je parkovisko, ak sem pôjdete autom dá sa pohodlne zaparkovať.

Čo je na pláži:

  • prenájom slnečníkov a lehátok
  • bary
  • sprchy, wc, šatne
  • hotely
  • parkovisko
  • možnosti športov (volejbal, futbal)
  • detské ihrisko (trampolíny, zábavný park, šmýkačky)
  • vodné športy (parasailing, potápanie, tobogán)

Bačvice

Nachádza sa blízko centra mesta Split. Pláž Bačvice je piesková pláž so skalnatými časťami. More je tu aj napriek blízkosti mesta čisté a kontrolované. Pláž je ocenená Modrou vlajkou za čistotu mora a kvalitu služieb. Pri pláži je veľa barov, reštaurácií a stánkov so zmrzlinou.

Na pláži je známy bar Shakespeare, ktorý je otvorený celú noc a ponúka diskotéku priamo na pláži. Pláž býva v lete plná turistami, ktorí sa sem prišli osviežiť po návšteve mesta. Pre deti tu je nachystané ihrisko s trampolínami, nafukovacím hradom a šmýkačkami. Ľudia na vozíku i mamičky s kočíkmi sem majú bezbariérový prístup. Najobľúbenejšia športová aktivita pláže je picigin, čo je niečo ako volejbal bez siete vo vode s tenisovou loptičkou.

Čo je na pláži:

  • reštaurácie a bary
  • plavčík
  • detské ihrisko
  • sprchy
  • modrá vlajka

Kašjuni

Kašjuni je kamienkovo piesková pláž niečo vyše 2 km od centra Splitu. Pláž leží na južnej strane vrchu Marjan. Na pláž sa dostanete po ceste pri mori a keď prejdete popri galérii Ivana Meštrovića (Galerija Ivana Meštrovića) na ulici Ivana Meštrovića, pôjdete po úzkej ceste na ľavej strane a po asi 700 metroch je pláž.

Pešo z centra to je asi 20 minút, alebo z autobusovej stanice sem chodí autobus číslo 12. Na pláži je kaviarnička, kde ale neponúkajú jedlo, to si radšej prineste so sebou. Nad plážou sa týči útes so stromami, poskytujúci príjemný chládok. V noci sa tu zvyknú organizovať párty.

Čo je na pláži:

  • toalety
  • kaviareň

Bene

Bene je nádherná piesková pláž v peknom zelenom prostredí pod vrchom Marjan. Je to jedna z najstarších pláží v Splite a more ako i okolie tu je veľmi čisté. Dno mora je plytké, pieskové a deti si na tejto pláži užijú pekné chvíle.

Deti tiež ocenia jazdy na poníkoch i detské ihrisko so šmykľavkami a trampolínami. V horúcich letných dňoch sa môžete schovať do príjemného tieňu borovíc alebo do priľahlých reštaurácií. Na pláž sa dostanete z mesta Split autobusom číslo 12 alebo pešo. K pláži sa autom nedostanete, lebo je oddelená závorou. V lete sem jazdí malý turistický vláčik niekoľkokrát za deň. Pláž je naozaj pekná, čistá a dobre padne i prechádzka po chodníčkoch medzi borovicami.

Čo je na pláži:

  • reštaurácia, bar
  • plavčík
  • možnosti športu (tenis, futbal)
  • jazdy na poníkoch
  • priestor na piknik

Mapa pláží v Splite

Ubytovanie v Splite

Booking.com

Pridaj komentár