Indonézsky ostrov Bali označujú čitatelia prestížnych cestovateľských magazínov ako jednu z najočarujúceších dovolenkových destinácií. Bali si vyslúžilo dlhý zoznam lichotivých názvov ako “Ostrov bohov“, “Ostrov tisícich chrámov“, “Posledný raj na zemi“ či “Ráno sveta“. Aj keď rozvoj turizmu časť Bali zmenil, tieto prívlastky si ostrov ešte stále zaslúži. Rozvoj turizmu je tu veľmi rýchly, ale aj tak sa tu obyvateľom darí udržať unikátne prostredie, aké nenájdete nikde inde. Asi aj vďaka tomu sa sem mnoho turistov opäť vracia, aj keď z opačnej strany planéty. Bali je bezpečný ostrov a miestny ľudia sú veľmi priateľský a nápomocný. Ostrovčania na Bali však nie sú odkázaný len na turizmus, aj keď ten tvorí podstatnú časť príjmov, ale vďaka úrodnej pôde sa tu darí pestovaniu rôznych plodín ako aj chovu oviec a dobytka. V oblasti dažďových pralesov rastie tzv. papierový strom, z ktorého sa získava cenný éterický olej cajeput, ktorý má sviežu eukalyptovú vôňu a je prospešný na pokožku. Na miestnych kávových plantážach pestujú kávu tradičným systémom hospodárenia, vďaka čomu produkujú veľmi kvalitnú kávu Arabica a Robusta.

Bali sa nachádza na západe súostrovia Malé Sundy v Indonézii. Leží 3 kilometre od ostrova Jáva a je to naozaj rôznorodý ostrov s nádhernými bielymi piesočnými plážami, vulkánmi i ryžovými políčkami. Je to malý ostrov, ktorý sa dá autom obísť za jeden deň a je neskutočne nádherný. Turizmus je sústredený najmä na južnom pobreží, v mestách Kuta a Sanur. Vo vnútrozemskom meste Ubud a na pláži Padang-Padang sa v auguste 2010 nakrúcal film Jedz, Modli sa a Miluj s herečkou Juliou Roberts v hlavnej úlohe. Okolo ostrova sú koralové útesy, ktoré pre potápačov ponúkajú nezabudnuteľný pohľad na podmorskú krásu. Zvláštnosťou sú pláže, ktoré sú na juhu z bieleho piesku, ale na severe a západe sú tvorené čiernym pieskom. Pri meste Padangbai na juhovýchode nájdete obidva druhy pláží. Najväčšie mesto ostrova je Denpasar s populáciou okolo 300 tisíc obyvateľov, druhé najväčšie mesto je Singaraja na severe so stálymi približne 100 tisíc obyvateľmi.

Na Bali môžete len tak polihovať na pláži, meditovať, vyjsť na aktívnu sopku alebo zájsť pozrieť na krásne hitorické a prírodné pamiatky. Na Bali sú 4 sopky: Agung, Batur (1 717 m n. m.), Bratan (2 276 m n. m.) a Merbuk (1 386 m n. m.), z toho prvé dve sú stále aktívne čo ale nebráni odvážlivcom vo výstupe. Erupcia sopky Agung v roku 1963 má na svedomí tisíce životov a zdevastovanú východnú časť ostrova Bali. Odvtedy nedošlo k erupcii a dnes mnoho turistov vychádza bez obáv až k vrcholu tejto sopky. Nočný život na Bali začína až po polnoci a často sa divíte, kde sa berie toľko ľudí okolo jednej nad ránom aj keď bol celý večer kľudný. Na diskotékach stretnete nielen rôznych cestovateľov, ale aj tzv. 'kupu kupu malam' ľahké dievky pripravené splniť tajné želania turistov. Mnoho snúbencov prichádza na Bali, aby si tu splnili svoj sen - svadbu snov. Svadba na Bali môže byť realitou a miestne agentúry vám radi vystroja svadbu podľa vašich želaní. Bali je raj pre surferov a potápačov, ale je tu aj množstvo iných možností aktívnej dovolenky, ktorá vďaka veľmi lacnému ubytovaniu a jedlu nemusí vyjsť veľmi draho, najmä ak nájdete výhodnú letenku.

Odporúčame ďalší zaujímavý článok o ostrove Bali.

Základné informácie:

Počet obyvateľov 3 891 428 (2010)
Rozloha 5650 km2
Najvyšší vrch aktívna sopka Agung (3 031 m n. m.)
Hlavné mesto Denpasar
Dĺžka pobrežia 460 km
Doba letu z Bratislavy cca 20 hod

 

Zaujímavosti:

  • Vyše 80% populácie sú hinduisti, tak nebuďte prekvapení ak počas návštevy Bali uvidíte veľa ceremónií, festivalov či iných náboženských aktivít
  • Bali je jeden zo 17 508 ostrovov, ktoré tvoria Indonéziu
  • Je tu viac chrámov ako domov
  • Na ostrove je 6 sopiek a leži na dvoch tektonických platniach
  • Kúpele a wellness je tu všade, masáže tu nájdete už od 3€