Opičí les Sangeh

Zajímavé miesto na severe dedinky Sangeh, 21 km od mesta Denpasar obývané tromi skupinkami spolu okolo 600 roztomilých priateľských opičiek. Rastie tu les zo stromov muškátového orecha na ploche približne 10 hektárov. Zaujímavosťou je, že muškátové orechy nerastú nikde inde na Bali. Jednotlivé skupinky opíc žijú v strede, na východe a na západe lesa. Nachádza sa hneď vedľa cesty a je hojne navštevované turistami. Je tu postavený veľmi zaujímavý chrám. Do Opičieho lesa sa dostanete z Denpasaru po kvalitnej ceste.

Vstup je sem možný od 7:30 do 18:00 hod.

Čo je v Opičom lese Sangeh:

  • parkovisko
  • obchod so suvenírmi
  • stánky s občerstvením
  • zmenáreň
  • chrám

Chrám Batukaru (Pura Batukaru)

Chrám Batukaru sa nachádza v západnej časti ostrova priamo na úpätí hory Batukaru, niečo vyše hodiny jazdy z letiska v meste Denpasar. Nazýva sa tiež Záhradný chrám a táto prezývka je zaslúžená, lebo všade okolo sú povysádzané ibišky a iné kvety a hlavne hneď za chrámom sa týči hustý les. Je to jeden z najväčších hinduistických chrámov na Bali. Vstup do chrámu je povolený len po dodržaní určitých pravidiel, ktoré sú vyvesené pri vchode do chrámu. Zaujímavý je zákaz vstupu menštrujúcim a tehotným ženám, matkám s novorodeniatkami a ľuďom, ktorým nedávno zomrel príbuzný. Je postavený v tichej oblasti ďaleko od civilizácie a je to ideálne miesto na modlenie a odpočinok mysle. Niektoré budovy chrámu sú rozptýlené po lese. Kúsok od chrámu je veľký rybník štvorcového tvaru s posvätnou vodou uprostred ktorého je ostrovček so svätyňou, do ktorej majú povolený vstup len kňazi.

Ryžové terasy pri Jatiluwih

Obľúbené turistické miesto, kde miestny obyvatelia pestujú ryžu na úpätí svahu. Ryžové terasy sa rozprestierajú od svahu hory až po pobrežie. Pre našinca je to úžasný pohľad, ktorý si nenechá ujsť azda žiaden turista. Na mieste ryžových terás je celkom chladno, čo je spôsobené nadmorskou výškou 700 metrov. Keďže sú ryžové terasy veľmi obľúbené medzi turistami, je tu vybudované parkovisko, toalety a reštaurácie s pekným výhľadom.

Teplý prameň v Tabanan

Toto super miesto sa nachádza 15 minút jazdy od mesta Tabanan, blízko Chrámu Batukaru a dedinky Penatahan. Je to unikátne miesto, kde je postavený hotel, reštaurácia a malé kúpele a chodia sa sem kúpať turisti ale aj miestny obyvatelia. Je to miesto na brehu rieky, kde je úžasne teplá voda. Každý si tu dokonale zrelaxuje telo i dušu. Od letiska je miesto vzdialené 1,5 hodiny jazdy smerom na mesto Tabanan a Chrám Batukaru.

Mapa pamiatok a zaujímavých miest na Bali