Fiji je skupina vulkanických ostrovov v Južnom Pacifickom oceáne, leží mimo civilizácie 4450 km juhozápadne od Honolulu a 1770 km severne od Nového Zélandu. Oplatí sa však prejsť takú diaľku, kvôli bielym pieskovým plážam, oblohe bez jediného mráčika a nádhernej podmorskej scenérii. Potápanie na Fidži je zážitok, ktorý budete chcieť opakovať stále. Fidži je známe najmä pre mäkké koraly a na každom ostrove zažijete niečo nové ako pod vodou tak i na súši.

Celé súostrovie pozostáva z vyše 330 ostrovov a ostrovčekov, z ktorých 110 je obývaných. Vyše 3/4 obyvateľstva žije na najväčšom ostrove Viti Levu. Na súostroví sú veľké zásoby pirodných zdrojov zahŕňajúcich zlato, meď, drevo a ryby. Vzhľadom na obrovskú vzdialenosť od Slovenska, sem cestuje len hŕsta Slovákov. Ak však chcete neobyčajnú dovolenku, Fidži vám ju isto ponúkne. Celoročne tu je teplé počasie. Na Fidži sa oplatí navštíviť botanická záhrada v meste Suva, pieskové duny Sigatoka a národný park Colo-I-Suva. Najobľúbenejším športom tu je potápanie za rôznofarebnými rybami a koralmi.

Základné informácie:

Počet obyvateľov 890 050 (2011)
Rozloha 18 274 km2
Najvyšší vrch Tomanivi (1324 m)
Hlavné mesto Suva
Dĺžka pobrežia 1129 km
Časový posun +11 hod
Mena Fidži dolár - FJD (1 EUR = 2,47 FJD)

 

Zaujímavosti

  • Fidži je súostrovie, ktoré sa skladá z viac ako 300 ostrovov a len niečo vyše 100 ostrovov je obývaných
  • Rugby tím z ostrovov Fidži je jeden z najlepších na svete
  • Do polovice 19-teho storočia bolo normálne a uznávané zjesť nepriateľských zajatcov. Vždy keď sa vyhlásila vojna, miestny ľudia brúsili nože a pripravovali sa na hostinu.
  • V roku 1867 prišiel do dedinky Nabutautau misionár Thomas Baker aj so siedmimi pomocníkmi šíriť kresťanstvo a po nedorozumení boli zjedený miestnymi. Baker je známy aj ako posledný človek zjedený na Fidži kanibalmi. Sekera, ktorou bol zabitý je vystavená v Nautautau a misionárova topánka je v múzeu v meste Suva.
  • V roku 1874 bolo Fidži kolonizované Britmi a pod Britskou nadvládou zostalo do roku 1970, kedy získalo nezávislosť.
  • Chodenie po ohni je populárna aktivita na Fidži a je používaná na zabavenie turistov.
  • Fidži leží na 180-tom Poludníku a je to jedno z prvých miest na Zemi, kde začína nový deň. Na ostrove Taveuni je miesto, kde môžte stáť jednou nohou v novom dni a jednou nohou v dni predtým.