ZÁKLADNÉ INFORMÁCIE

Terajšie hlavné mesto Madagaskaru vzniklo v 17. storočí pod menom Tananarive a preto nie je neobvyklé, že mu domáci hovoria Tana alebo Tananariva. O niečo neskôr sem kráľ Radama I. preniesol sídlo svojej moci z bývalého domova kráľov Ambohimangy a význam Antananarivo v spoločnosti Madagaskaru tak začal narastať. Mesto sa nachádza v centre ostrova v obklopení horami, jeho okolie je úrodnou oblasťou využívanou v poľnohospodárstve a nachádza sa tu medzinárodné letisko Ivato, ktoré predstavuje pre drvivú väčšinu zahraničných návštevníkov prvý kontakt s touto africkou krajinou. Antananarivo bolo postavené v troch na sebe postavených základných etapách, ktoré sa od seba značne odlišujú. Najvyššie sa nachádzajú jeho najstaršie časti historického centra La Haute Ville, hneď pod nimi sídli prostredná štvrť Plateau de Colbert a najnižšou časťou je takzvané spodné mesto vybudované v zóne, ktorá bola kedysi močiarmi.

Pozornosť turistov priťahuje predovšetkým La Haute Ville, nakoľko práve v tejto štvrti je sústredená drvivá väčšina pamätihodností Antananarivo. Tým jasne dominuje komplex kráľovského sídla Rova ako opevnené mesto dodnes zachovávajúce tradičné palácové budovy a majestátne hrobky vládcov Madagaskaru. Históriou a ďalšími aspektami Antananarivo vás prevedú aj viaceré múzeá ako Múzeum umenia a archeológie či Múzeum pirátov. Pokiaľ naopak skôr chcete zažiť dnešnú tvár mesta, zamierte do niektorého z trhov, napríklad do Zomy alebo Analakely. No a napokon núdza nie je v meste a jeho blízkom okolí ani o zaujímavosti prírodnej podoby, či už máme na mysli park Tsimbazaza, lemuriu farmu alebo umelo vytvorené jazero Anosy.

ANTANANARIVO: TURISTICKÉ ZAUJÍMAVOSTI

Rova, kráľovské sídlo

Veľkolepý palác Rova sa čnie do výšky nad Antananarivo vďaka svojej polohe na najvyššej hore mesta, Anamalanga. Jeho základy boli položené v 17. storočí, kedy slúžil ako sídlo miestnych vládcov a neskôr po zjednotení krajiny aj domov kráľov celého Madagaskaru. Počas života tohto komplexu sa jeho podoba značne menila, nakoľko takmer každý panovník ju upravoval podľa vlastného vkusu alebo v nej nechal postaviť niečo nové.

Všetky súčasti paláca sa bohužiaľ nezachovali až do dnešných dní, nakoľko ich časť bohužiaľ v roku 1995 poškodil ničivý požiar. To sa snaží zmeniť rekonštrukcia, ktorá postupne dáva poškodené časti palácov do poriadku a predmety, ktoré sa podarilo pred požiarom zachrániť ako napríklad dobové listiny a dekorácie sú dnes sústredené v paláci premiéra, Andafiavaratra. Netreba zabúdať ani na to, že z výšin Rovy si možno dopriať kvalitné fotografie mesta pod vami a ak máte záujem, môžete pre prechádzku po komplexe využiť služby niektorého z miestnych sprievodcov. Z centra Antananarivo sa k Rove dostanete buď za pár minút taxíkom alebo na palube miestnych autobusov číslo 103 a 104.

Múzeum umenia a archeológie

Hoci expozícia Múzea umenia a archeológie umiestneného na ulici Rue Dok Villette nie je príliš rozsiahla, je o to vzácnejšia, keďže odhaľuje mnohé kuriozity z dejín mesta aj celej krajiny a jej základ tvoria predmety objavené počas archeologických vykopávok realizovaných v rôznych kútoch Madagaskaru. Popri tom sa v priestoroch tohto múzea vystavujú aj tradičné hudobné nástroje, ľudové talizmany a objekty spájané s pohrebnými rituálmi v južných častiach ostrova.

Jazero Anosy

Vznik umelo vytvoreného jazera v tvare srdca má na svedomí škótsky misionár James Cameroon, ktorý strávil značnú časť svojho života na Madagaskare. Anosy sa nachádza v južnom sektore Antananarivo prakticky pod palácom Rova a v jeho strede je situovaný aj maličký ostrovček. Každoročne dňa 26. júna sa v okolí jazera konávajú veľkolepé oslavy s ohňostrojmi, pripomínajúce časy, kedy Madagaskar získal nezávislosť od Francúzska.

Trhy Antananariva

Mestské trhy sú miestom, v ktorom natrafíte na najväčšiu ponuku suvenírov za bezkonkurenčne najlepšie ceny, ktoré sa môžete pokúsiť aj zjednávať priamo s predavačmi. Návštevníci si zo svojho výletu do Antananarivo doprajú trebárs ebenové masky, textílie, výšivky a rozličné predmety vyrezané z dreva. Môžete zamieriť na trhy Isotry, Digue, Andravoahangy alebo Zoma, najväčšiu pastvu pre oči aj peňaženku však ponúka trh Analakely, ktorý je zmesou vôní, farieb a tvarov prebúdzajúcich všetky vaše zmysly. Tento trh je predovšekým o gastronomických pochúťkach, remeselníci však na ňom majú takisto svoje pevné miesto.

Múzeum pirátov

Prvé a dosiaľ jediné pirátske múzeum na území Madagaskaru funguje od roku 2008, kedy vzniklo na podnet Švajčiara Franza Stadelmanna, žijúceho v Antananarivo po dlhé roky. Odhalí vám prepojenosť ostrova s pirátmi, ktorí ho kedysi vyhľadávali ako úkryt pre svoje poklady a uvidíte aj viaceré originálne delá a iné kuriózne predmety, čo zaujmú pozornosť všetkých detí a každého správneho dobrodruha.

Park Tsimbazaza

Spomenutý park v sebe spája botanickú záhradu so zoologickou a tak v ňom nažívajú v symbióze lemury, korytnačky, vtáky, motýle, ako aj tropické kvetiny a stromy. Jeho súčasťou je taktiež paleontologické a prírodovedecké múzeum.

Lemuria farma

Pokiaľ vás fascinuje tennto pre Madagaskar typický živočích, nenechajte si v Antananarivo ujsť návštevu lemurej farmy Lemurspark, do ktorej sa dostanete z mesta za asi tridsať minút cesty. Tunajších deväť druhov lemurov tu žije v prirodzenom prostredí a na turistov sú už zvyknutí, nie je preto neobvyklé, aby prišli zo zvedavosti až k vám a dokonca sa nechali dotknúť. V samostatnej časti sú chované aj veľké suchozemské korytnačky.

Croc Farm

Lemury, korytnačky, ale aj krokodíly a ďalšie druhy plazov ovládli aj park Croc Farm, ktorý pre zmenu nájdete priamo v Antananarivo. Jeho veľkou atrakciou je kŕmenie krokodílov, ktoré prebieha každý deň vždy o jednej popoludní. Ak by ste dostali tiež chuť na netradičný gastronomický zážitok, máte možnosť v miestnej reštaurácii, ktorej niektoré špeciality sú vytvorené práve na báze krokodílieho mäsa.