Seychely (Seychelly)

Seychely ležia spolu na 115 ostrovoch v Indickom oceáne a jednotlivé ostrovy ležia vo vzdialenosti od 480 km do 1600 km od východného pobrežia Afriky. Mnohé ostrovy sú neobývané a niektoré sú vyhlásené za prírodné rezervácie. Najznámejšie a najnavštevovanejšie ostrovy sú:

 • Mahé
 • Praslin
 • La Digue

Takmer dve tretiny, teda 72 ostrovov sú koralové ostrovy. Na Seychelách nájdete niektoré druhy rastlín, ktoré nerastú nikde inde na svete a niektoré zo svetových najkrajších pláží ako Anse Georgette či Anse Source d'Argent. Nenechajte si ujsť návštevu ostrova Praslin a hlavne UNESCOm chránenú prírodnú rezerváciu Valeé de Mai, mnohými považovanú za rajskú záhradu. V roku 1502 plával okolo ostrovov Vasco da Gama, ale nevylodil sa tu. Seychely začali ľudia osídlovať v roku 1770 a patrili pod Francúzsko až do porážky Napoleona pri Waterloo. Dnes sú Seychely kozmopolitné ostrovy, ktoré navštevujú ľudia z celého sveta nielen kvôli odpočinku, ale aj kvôli obchodu. Populácia súostrovia je okolo 90 tisíc, čo je najmenej spomedzi nezávislých afrických štátov.

V minulosti a aj v súčasnosti sa ostrovania okrem rybolovu živili pestovaním vanilky, škorice či kokosov. Dnes sú najväčším exportným artiklom ryby, ktoré tvoria vyše 80% celého exportu Seychell. Od roku 1976 sa tu sustreďujú na turizmus a v súčasnosti až tretina ostrovanov pracuje v turizme. Pre porovnanie v poľnohospodárstve pracuje len 3% populácie Seychell. Na Seychelách môžete ochutnať sladké zemiaky, kokos, čerstvé mango, banány, ryby pripravované v šupke od banánu, mušle, šafránovú ryžu a mnohé iné dobroty.

V roku 2013 zasiahol Seychelly tropický cyklón, ktorý spôsobil povodne. Dôsledkom boli stovky zničených domov. Seychelly sú však považované za bezpečné ostrovy a extrémne výkyvy počasia nie sú zvyčajné. Teploty počas celého roka sú stabilné od 26°C do 28°C. Podnebie je tu však pre Slováka dosť vlhké. Dovolenku na Seychellách si užívajú nielen bohatší ľudia, ale dnes je možné stráviť tu dovolenku aj za menej ako tisíc eur. Pri návšteve Seychell si nenechajte ujsť gigantické korytnačky, z ktorých mnohé budú isto staršie ako vy. Najobľúbenejším športom na Seychellách je basketbal, tak budete mať určite mnoho možností zahádzať si na kôš.

Základné informácie:

Počet obyvateľov 87 476
Rozloha súš 455 km² a more 1,4 milióna km2
Najvyšší vrch Morne Seychellois (905 m)
Hlavné mesto Victoria
Dĺžka pobrežia 123 km
Mena Seychelská rupia - SCR (1 SCR= 0,0663€)
Doba letu z Bratislavy cca 2 hod a 15 min

Užitočné telefónne čísla

polícia, hasiči, pohotovosť 999
nemocnica vo Victorii 388 000

 

 

Zaujímavosti:

 • hlavný export krajiny Seychely sú ryby, škorica a sušené kokosové jadro
 • 90% populácie je rímsko-katolíckej viery
 • vlajka Seychel má 5 farieb: modrá znamená more, žltá slnko, červená ľudí, biela spravodlivosť a zelená krajinu. Všetky farby sa rozpínajú smerom doprava hore, čo znamená rast.
 • hlavné mesto Victoria leží na najväčšom ostrove Mahé
 • seychely sú najmenšou africkou krajinou
 • žije tu najväčšia populácia ohrozenej korytnačky s názvom Caretta pravá (Eretmochelys imbricata)
 • polovica rozlohy krajiny sú národné parky
 • na Seychelách sú 2 oblasti pod ochranou UNESCO (Valle de Mai a Aldabra)