Srí Lanka sa nachádza necelých 50 km juhovýchodne od južného cípu Indie. Do roku 1972 sa nazývala Cejlón. Srí Lanka každého ohromí svojím kultúrnym a prírodným bohatstvom. Je to miesto, kde chodia ľudia odpočívať na čisté, nedotknuté pláže a kochať sa nezničenou prírodou. 8 miest na Srí Lanke je zapísaných ako svetové kultúrne dedičstvo v UNESCO. Medzi ne patrí staroveké mestá Polonnaruwa, Sigiriya, zlatý chrám v jaskyni Dambulla, opevnenie a historická časť mesta Galle, mesto Anuradhapura, Kandy, prírodná rezervácia Sinharaja a v júli roku 2010 do tohto zoznamu pribudlo pohorie v centrálnej časti ostrova Srí Lanka. Na ostrove je 15 národných parkov s množstvom divej zvery. Srí Lanka je posiata takmer 2000 km2 čajových plantáží, 1 km2 botanických záhrad a môžete tu nájsť 350 vodopádov, z ktorých najvyšší nesie zvláštny názov Bambarakanda a meria 263 metrov.

Na Srí Lanke sa počas roka koná niekoľko festivalov a sviatkov. V polovici mája sa koná Wesak Poya - hlavný budhistický náboženský sviatok, kedy miestny oslavujú narodenie, osvietenie a odchod Buddhu do nirvány. Poson Poya je druhý najdôležitejší sviatok na ostrove a koná sa v júni. Tento sviatok je oslava príchodu budhizmu na Srí Lanku v 3. storočí pred n. l. Počas tohto sviatku vystupujú veriaci na skalnú horu Mihintale. V júli sa v pútnickom meste Katharagama koná festival Katharagama, ktorý je najväčšou udalosťou na juhovýchode ostrova. V Katharagama sa podľa legendy nachádza svätyňa boha Skandu, veliteľa božskej armády. Počas festivalu miestny chodia po ohni, tancujú ohnivé tance a festivalu sa zúčastňujú aj slony. Medzi ďalšie udalosti na Srí Lanke patrí Esala Perahera, ktorá sa koná v auguste počas splnu a počas ktorej si veriaci počas niekoľkodňových pochodov v sprievode slonov, tanečníkov a bubeníkov uctievajú Buddhov zub. Festival Deepevali v októbri je hinduistický festival na oslavu hinduistického nového roka. V decembri sa koná Unduvap Poya, počas ktorého si budhisti uctia príchod posvätného stromu Bo na Srí Lanku z Indie.

Hor sa na dovolenku na Srí Lanku!

Na Srí Lanku sa dá dostať približne za 10 hodín letu a z viedenského letiska Schwechat sú priame lety do mesta Kolombo. Celoročne je tu veľmi teplo a vlhko a zvlášť veľký teplotný šok zažijete, ak sem prídete počas slovenskej zimy. Tá zmena, keď do lietadla nastupujete pri mínusových teplotách a vystupujete do tropického raja sa ťažko dá slovami opísať.

Základné informácie:

Počet obyvateľov 20 277 597 (2012)
Rozloha 65 525 km2
Najvyšší vrch Pidurutalagala (2524 m)
Hlavné mesto Kolombo (Colombo)
Dĺžka pobrežia 1330 km
Mena srílanská rupia LKR (1 EUR = 172 LKR)
Doba letu z Bratislavy cca 2 hod a 15 min
Časový posun + 4 hod 30 min.
Podmienky vstupu Občania SR môžu za účelom turistiky vstúpiť na územie Srí Lanky bez víz a zotrvať tam po dobu nepresahujúcu 30 dní. Pri pobyte nad 30 dní musia mať platné vízum, o ktoré treba požiadať na Veľvyslanectve Srí Lanky vo Viedni.

 

Zaujímavosti Srí Lanky

  • Srí Lanka je najväčší exportér čaju na svete
  • Vlajka Srí Lanky je považovaná za jednu z najstarších vlajok
  • Na Srí Lanke je 11 univerzít
  • Škorica pochádza zo Srí Lanky
  • Do roku 1972 bola Srí Lanka známa ako Cejlón
  • Najpopulárnejší šport na Srí Lanke je kriket
  • Srí Lanka je tiež známa ako Perla Indického oceánu