Bangkok

Bangkok je hlavné a najľudnatejšie mesto Thajska známe aj ako mesto anjelov, Benátky východu alebo Krung Thep. Je to jedno z najrýchlejšie sa rozvíjajúcich ázijských miest a ekonomickým centrom Thajska. Za prácou sem v pracovné dni dochádza asi 2 milióny ľudí z okolia. Žije tu okolo 8,5 milióna stálych obyvateľov. Je to dynamické mesto kde sa moderné stretáva s tradíciou. V meste je veľa trhovísk a nákupných centier, ktoré patria medzi najväčšie v Ázii. Nachádza sa tu dokonca najväčšie trhovisko Ázie známe ako Chatuchak. V meste je spolu 400 budhistických chrámov, 55 mešít, desiatka kostolov a dve synagógy. Turisti tu majú neobmedzené možnosti ubytovania po celom meste od lacných izieb v súkromí miestnych obyvateľov po luxusné hotely. Nočný život je tu veľmi živý s množstvom diskoték a zaujímavých barov. V Bangkoku sa rapídne rozvíjajú rôzne wellness centrá a centrá thajskej masáže, kde vám ponúkajú naozaj pravé thajské masáže a iné možnosti relaxu. Pre milovníkov dobrého jedla je Bangkok rajom. Sú tu rôznorodé reštaurácie ponúkajúce kulinársky zážitok z úžasných jedál.

Čo je v Bangkoku:

Ayutthaya

Len 75 km severne od Bangkoku leží starobylé mesto Ayutthaya. Mesto bolo kedysi významným centrom kultúry a medzinárodného obchodu. Mesto bolo po 400 rokov hlavným mestom Thajska. Názov mesta je odvodený od slova ayodhya, čo znamená nedobytný. Nachádza sa tu množstvo zachovalých palácov a chrámov, i keď mnohé sú v ruinách. Stred mesta s parkom a chrámami sa nachádza na zozname UNESCO. Jedna z najväčších atrakcií mesta je socha ležiaceho Budhu dlhá 42 metrov. Kedysi tu žilo až milión obyvateľov. Na prehliadku mesta stačí jeden deň a pripravte sa na úžasný zážitok.

Čo je v meste Ayutthaya:

Chiang Mai

Najväčšie mesto severného Thajska vystavané na zrúcaninách starovekého mesta. Chiang Mai je druhé najnavštevovanejšie mesto Thajska po Bangkoku, od ktorého je vzdialené hodinu letu. Bez nadsádzky sa dá o tomto meste povedať, že je jedným z najkrajších v Thajsku. Leží v údolí medzi horami čiastočne obklopené starovekými hradbami a priekopou. Ročne mesto navštívi vyše 5 miliónov turistov. Je tu oveľa čistejší vzduch ako v Bangkoku a veľa možností nákupov i ubytovania. Usporiadúva sa tu mnoho festivalov a iných kultúrnych podujatí.

Čo je v meste Chiang Mai:

Pattaya

Populárny plážový rezort Pattaya leží 140 km juhovýchodne od Bangkoku. Pattaya bola pred pol storočím malá rybárska dedina, dnes je známa pre bary s go-go tanečnicami a najmä pre sexturizmus, ktorý tu prekvitá aj v súčasnosti. Avšak miestny sa snažia budovať atrakcie aj pre rodiny s deťmi ako zábavné parky, vodný park, botanické záhrady a veľa ďalších atrakcií. Za návštevu stojí Slonia osada na Pornprapanimitr Road, kde vás vysadia na slona a povozia po džungli. Taktiež tu je farma orchideí alebo veľmi obľúbený Podvodný svet s krásnou faunou a flórou. Ročne navštívi Pattayu okolo 5 miliónov turistov. V noci sa Pattaya nespí a mnoho turistov prichádza práve kvôli nezabudnuteľnému nočnému životu. V nočnom meste to hýri životom, reštaurácie, diskotéky a bary sú plné a na uliciach je rušno. Rozvoj turizmu tu je naozaj poznať a na výber je nespočetne veľa hotelov rôznych kategórií. Pozdĺž centra mesta sa vinie 3 km dlhá pláž Pattaya s reštauráciami, hotelmi a barmi.

Čo je v meste Pattaya:

Ostrov Phuket

Najväčší thajský ostrov leží na juhu krajiny, je dlhý 50 km a žije na ňom vyše pol milióna obyvateľov. Názov ostrova pochádza zo slova bukit, čo v malajčine znamená vrch. Je to trefné pomenovanie vzhľadom na to, že ostrov je prevažne hornatý. Na ostrove sú jedny z najkrajších svetových miest na šnorchľovanie a potápanie. Počasie tu je slnečné a horúce, čo sa bude páčiť milovníkom opaľovania. Piesočné pláže s bielym pieskom, čisté a teplé Andamanské more a dažďové pralesy vám budú pripomínať raj na zemi. Po obvode ostrova ležia stovky pláží, z ktorých je jedna krajšia ako druhá. Niektoré pláže sú preplnené, iné osamotené, ale všetky sú výnimočne pekné. Na niektorých plážach prevádzkujú vodné športy od výmyslu sveta. V noci to tu žije a v baroch je plno ľudí a dobrá hudba až do rána. Ubytovanie tu je rôznorodé a k dispozícii sú hostelyhotely, vilypenzióny

Základné informácie:

Počet obyvateľov 600 000 (2013)
Rozloha 576 km2

Ostrov Koh Samui

Raj pre turistov s najkrajšími koralovými útesmi na svete, to je tretí najväčší thajský ostrov Koh Samui. Slovo ‘Koh’ sa nachádza v názvoch ostrovov preto, lebo Koh znamená ostrov. Ostrov sa výraznejšie začal rozvíjať až od sedemdesiatych rokov minulého storočia, kedy tu postavili cestu naprieč džungľov cez celý ostrov. V súčasnosti každoročne navštívi ostrov niekoľko miliónov turistov, ktorí prichádzajú spoznávať krajinu, užívať si na nádherných plážach s bielym pieskom, v luxusných rezortoch alebo v miestnych baroch. Najkrajšia a najdlhšia pláž ostrova Koh Samui je Chaweng, kde je množstvo ľudí nielen počas dňa, ale aj v noci. Letisko na ostrove je skromné, príletová 'hala' je len na stĺpoch a má slamennú strechu a okrem nej je tu pár plechových prístreškov. Zato je veľmi štýlová a na toto letisko len tak nezabudnete. Pri čakaní na let sa však pravdepodobne zapotíte. Pri letisku čakajú minibusy, ktoré turistov rozvážajú do hotelov alebo do prístavov, v prípade že pokračujú ďalej na ostrovy Koh Pha Ngan či Koh Tao. Ubytovanie tu je rôznorodé od maličkých bungalovov a lacných hostelov po luxusné vily. Miestna kuchyňa je, tak ako aj inde v Thajsku, korenistá, s bohatým výberom rýb. Každý rok sa tu koná množstvo festivalov od býčích zápasov (avšak neporovnateľne miernejších ako v Španielsku) po pouličné festivaly. Nočný život je tu jeden z najzaujímavejších z celého Thajska, v kluboch môžete vidieť zápasy v bahne i ženský box. Z Bangkoku na Koh Samui sa dostanete s niektorým zo 40-tich denných letov, vlakom za 16 hodín plus 3-6 hodín loďou.

Základné informácie:

Počet obyvateľov 62 500 (2012)
Rozloha 229 km2

Koh Pha Ngan (Ko Phangan)

Koh Pha Ngan sa nachádza v súostroví Samui medzi ostrovmi Koh Tao (vzdialenosť 35 km) a Koh Samui (vzdialenosť 15 km). Má obvod približne 40 km a popri celom pobreží sa dá prejsť za približne 10 hodín. Najvyšším vrchom ostrova je Khao Ra s výškou 630 metrov. Ostrov mali v minulosti v obľube niektorý panovníci Thajska. Takmer polovica ostrova je vyhlásená za národný park a 80 km2 vnútrozemia tvorí dažďový prales. Na ostrove je niekoľko budhistických chrámov. Dostanete sa sem loďou z okolitých ostrovov do prístavu Thong Sala, kam denne prichádza mnoho trajektov a odkiaľ rozvážajú turistov nákladné autá s lavičkami. Ostrov obľubujú turisti, ktorí cestujú len s batohom - tzv. backpackeri a tiež vyznávači hippies. Je však vhodný aj pre rodiny s deťmi. Tento ostrov je celosvetovo známy najmä pre hudobný festival elektronickej hudby Full Moon Party na pláži Haad Rin. Full Moon Party sa koná každý mesiac pri splne mesiaca, kedy na ostrov prichádza približne 30 tisíc ľudí. Turisti tancujú, zabávajú sa a samozrejme pijú alkohol slamkou z vedier. Pritom sú mnohí natretí neónovými farbami a ozdobený svietiacimi doplnkami. Na Full Moon Party sa platí vstup 100 bahtov, čo je pri 30 tisícoch turistoch slušný príjem pre ostrov. Nehovoriac o príjme za predaj alkoholu a jedla. Časť peňazí sa však použije na následné upratovanie. Full Moon Party vznikla niekedy v rokoch 1985 až 1989 a na začiatku bolo asi 30 turistov lúčiacich sa so svojím kamarátom, ktorý z ostrova odchádzal.

Základné informácie:

Počet obyvateľov 13 700 (2012)
Rozloha 125 km2

Ostrov Koh Chang

Druhý najväčší thajský ostrov Koh Chang je zo 70% pokrytý dažďovým pralesom. Nachádza sa na severe krajiny približne 50 km od Kambodže.  Koh Chang je stále populárnejšie vďaka nedotknutej prírode, krásnym vodopádom, nespočetným tropickým plážam, ale i nočnému životu. Ostrov je kopcovitý s všadeprítomnou zeleňou a palmami. Domov tu má vyše 60 druhov vtákov, ale i hady. Oproti ostrovom Phuket a Koh Samui je tento ostrov oveľa kľudnejší. Ak cestujete bez cestovnej kancelárie, bez problémov si nájdete ubytovanie aj priamo na mieste. Odporúčame pozrieť výber ubytovania na tomto tropickom ostrove.

Základné informácie:

Počet obyvateľov vyše 5000
Rozloha 217 km2

Ostrov Koh Tao

Maličký ostrov Koh Tao je tiež známy ako korytnačí ostrov. Leží približne 60 km severne od Koh Samui. Ekonomika je zameraná výlučne na turizmus. Turisti sem chodia najmä kvôli potápaniu a ročne tu získa okolo 7000 potápačov certifikát. Tým sa tento ostrovček stal najobľúbenejšou destináciou pre potápanie na svete. Aj napriek tomu, že sa ostrov rýchlo rozvíja a vzhľadom na jeho veľkosť ho navštívi množstvo turistov, je Koh Tao stále vhodné na kľudnú dovolenku. Ubytovanie sa tu dá nájsť v hoteloch, penziónoch, upravených rezortoch i luxusných vilách.

Základné informácie:

Počet obyvateľov 1380
Rozloha 21 km2

Súostrovie Koh Phi Phi

Phi Phi je súostrovie v južnom Thajsku, 50 km juhovýchodne od ostrova Phuket. Pozostáva zo šiestich ostrovov, ktoré sú bohaté na prekrásne koralové útesy, podmorský život, jaskyne a hlavne exotické pláže s bielym pieskom. Najväčší ostrov je Ko Phi Phi Don, ktorý je jediný z celého súostrovia so stálou populáciou. Na druhom najväčšom ostrove Phi Phi Leh sa filmovala známa Pláž s Leonardom DiCapriom. V roku 2004 dostalo súostrovie nepríjemný zásah Tsunami, ktoré zničilo takmer celú infraštruktúru na takmer všetkých ostrovoch.  Avšak ostrovanom sa to rýchlo podarilo dostať späť do normálu a turisti dnes neuveria, že ešte prednedávnom boli tieto ostrovy zničené. Koh Phi Phi Don je  jediný, na ktorom sa môžete ubytovať. Je tu k dispozícii vyše 3500 izieb. Po tsunami sa tu začala veľká obnova, ktorá bola však chaotická, čo je poznať najmä na centrálnej časti.

Základné informácie:

Počet obyvateľov 2500
Rozloha 40 km2

Krabi

Provincia Krabi patrí k najkrajším častiam Thajska. Príroda je tu nedotknutá a pláže ako i more čisté. Ubytovacie kapacity sú tu obmedzené, a preto oblasť nie je preplnená turistami. Najnavštevovanejšie je najmä mesto Krabi, najrozvinutejšia pláže Ao Nang, panenská pláž Had Yao, útes a pláž Rai Leh (Railey) a pláž Ton Sai s možnosťou lacného ubytovania. Oblasť Krabi bola veľmi poznačená vlnou Tsunami avšak dnes tu nenájdete po tomto nešťastí ani pamiatku. Za návštevu určite stojí tygria jaskyňa a chrámový komplex Wat Tham Seua ležiaca 4 km severne od mesta Krabi. Chrám je postavený na vrchole hory a ku vchodu vedie náročný výstup do 1272 schodov. Najlepší čas na návštevu Krabi je od novembra do apríla. Od júna do novembra je tu obdobie dažďov, kedy je tu však všetko lacnejšie. More je tu po celý rok horúce s teplotou 29°C.

Mapa turistických oblastí Thajska