Pigadia (Karpathos)

Hlavné mesto ostrova Karpathos s 2500 obyvateľmi. Keď prídete na ostrov loďou, prístav v mestečku Pigadia je jedno z prvých miest čo uvidíte. Celá Pigadia leží okolo prístavu pri borovicovom lese. Domy v mestečku postavili najmä Gréci, ktorí sa vrátili z USA. Nad mestom sa týči skala, na vrchole ktorej je zrúcanina akropoly. Turisti majú radi prechádzky po úzkych uličkách medzi peknými domami a tiež nákupy suvenírov v početných obchodoch. Na sever od mestečka sa rozprestierajú dlhé piesočné pláže. Možnosti ubytovania priamo v Pigadii sú rôzne, keďže je tu niekoľko hotelov a apartmánov. V lete je to živé letovisko, kde počet turistov prerastie počet miestnych ľudí.

Čo je v meste:

Olympos

Neskutočne pekná a zaujímavá dedinka vybudovaná na úbočí vrchu Profitis Elias. Leží takmer 60 km severovýchodne od Pigadie. Dostanete sa sem cestou z Pigadie alebo loďou z dedinky Diafani. Dedinka je v podstate živé múzeum a miestnych 400 obyvateľov sa venuje farmárčeniu a žije tradičným spôsobom života. Každoročne dňa 15.8. sa v dedinke koná festival, ktorý oslavuje nanebovzatie Panny Márie, kedy sa miestny oblečú do tradičných kostýmov, do tanca hrá tradičná grécka hudba a ochutnáva sa grécke jedlo. Prechádzky úzkymi uličkami, či posedenie v jednej zo zaujímavých kaviarní je zážitok na celý život.

Čo je v dedine:

  • hotely
  • kostoly
  • malý prístav
  • kaviarne
  • veterný mlyn

Diafani

Dedinka s druhým najväčším prístavom ostrova Karpathos leží 67 km severne od mesta Pigadia. Z prístavu sa oplatí urobiť si výlet do dedinky Olympos alebo Pigadia, kam chodia pravidelné spoje niekoľkokrát denne. Cesta do dedinky je v zlom stave, preto odporúčame prísť loďou. Diafani je turistická dedinka s malými rodinnými hotelmi, ktorých tu je niekoľko. V blízkosti prístavu je pekná kamienková pláž vhodná na plávanie. Diafani je dedinka odrezaná od zbytku ostrova, čo jej pridáva na kráse.

Čo je v dedine:

Mesochori

Na západe ostrova, 35 km od mesta Pigadia leží v kopcoch dedina Mesochori. Z dediny je krásny výhľad na časť západnej strany ostrova. Odporúčame zostať do západu slnka, ktorý je úchvatný. Dedina je obklopená zeleňou a borovicovým lesom. Bohužiaľ v lete v roku 2004 bola časť lesa zničená požiarom. Do roku 1960 do dediny nebola postavená cesta. Dedinka si žije vlastným kľudným životom a zatiaľ nie je veľmi zasiahnutá turizmom. Biele domčeky nastavané jeden vedľa druhého dýchajú pokojom a miestne obyvateľstvo žije tradičným spôsobom života. V dedinke vyprodukujú najviac olivového oleja na ostrove. Posedenie v kaviarni Skopi na námestí ponúka pekný výhľad.

Čo je v dedine:

  • kostoly
  • taverny, kaviarne

Lefkos

Lefkos je malá dedina na západnom pobreží Karpathosu. Pri dedinke je jedna z najkrajších pláží ostrova. Ubytovanie v Lefkose by nemal byť problém, keďže tu je mnoho hotelov. Taverny v dedinke ponúkajú vynikajúce jedlo za dobré ceny. Ak prídete do Lefkos, stojí za to prechádzka do blízkej dedinky Mesochori odkiaľ je nádherný výhľad. V dedinke sú veľmi príjemný, stále usmiaty ľudia.

Čo je v dedine:

  • hotely
  • reštaurácie
  • staroveký kostol

Mapa turistických oblastí na ostrove Karpathos