Heraklion

Mesto Heraklion s nachádza v kraji s rovnakým menom a je administratívnym, komerčným, priemyselným a hlavným mestom Kréty. Zároveň to je piate najväčšie grécke mesto. Leží na severe Kréty, približne v strede ostrova a žije tu 130 000 obyvateľov. Heraklion je rušné mesto s divokým rozvojom moderných budov, celkom chaotickou výstavbou, častými dopravnými zápchami a problémami s parkovaním. Pravidlá cestnej premávky sa tu vôbec nedodržiavajú, ak si tu teda požičiate auto, chce to veľmi pevné nervy. Na letisku v Heraklione pristáva drvivá väčšina lietadiel, je teda pravdepodobné, že ak sa vyberiete na Krétu, pristanete práve tu. Do mesta z letiska trvá cesta približne 10 minút. V meste hneď pri starom Benátskom prístave je Benátska pevnosť vybudovaná proti nájazdom pirátov. Na vrchu pevnosti je krásny amfiteáter. V meste je veľa reštaurácií, luxusných kaviarní, barov, diskoték a mnoho obchodov. Centrom mesta je Benátske námestie lemované obchodmi a reštauráciami a ktorému dominuje fontána s levmi. V lete sa tu koná letný kultúrny festival, ktorý trvá tri mesiace a je to zmes hudby, divadla, tanca, pohody a zábavy. Na miestnom trhovisku to hýri farbami a môžete si tu kúpiť chutné ovocie, oriešky, bylinky, korenie, syry a krétske jedlo. Kúsok od mesta (5 km) sa nachádza palác a archeologické nálezisko Knossos, v ktorom podľa legendy kedysi býval kráľ Mínos, ktorý mal syna Minotaura. Minotaurus bol napoly človek a napoly býk. Keďže Minotaurus požieral ľudí, Mínos ho uväznil v labyrinte, ktorý postavil Daidalos. Palác sa rozkladal na ploche 20 000 m2 a mal 1400 izieb. Oproti mestu v mori je maličký ostrovček boha Dia, ktorý je neobývaný a pri pristávaní či vzlietnutí si ho môžete z lietadla prezrieť.

Čo je v meste:

 • hotely
 • letisko
 • prístav
 • veľa reštaurácií a kaviarní
 • obchody so suvenírmi, šperkami, oblečením atd.
 • múzeá
 • trhovisko

Chania

Mesto Chania sa nachádza sa na severovýchode ostrova Kréta v rovnomennom kraji. V meste žije okolo 60 tisíc ľudí. Veľmi dlhú dobu až do roku 1972 bola Chania hlavným mestom Kréty. Chania je považovaná za najkrajšie mesto Kréty a za jedno z najkrajších gréckych miest. Mesto sa snaží udržať si historickú podobu aj napriek rozvíjajúcemu turizmu. Kultúrny život v Chanii je veľmi bohatý a koná sa tu veľmi veľa koncertov, festivalov, rôznych divadelných predstavení a pod. V centre mesta je krásna mestská záhrada s krétskou flórou a mini zoo. Táto záhrada je najkrajšia na celom ostrove. Hneď vedľa záhrady je park s názvom Eirinis kai Filias, čo v preklade znamená: Park mieru a priateľstva. V meste Chania sú zaujímavé, krásne budovy a úzke, dláždené chodníčky, ktoré dodávajú celému mestu mystickú a očarujúcu atmosféru. Na nábreží sú štýlové kaviarničky a reštaurácie, v ktorých je radosť vychutnať si dobré grécke jedlo. V meste je archeologické múzeum, ktoré milovníkom histórie odkryje niečo o púti mesta časom. Múzeum sídli v krásnej zrekonštruovanej budove s oblúkovitými klenbami. Okrem tohto múzea je tu Vojnové múzeum, Byzantská zbierka či Námornícke múzeum. V mestskej časti Topanas je pevnosť Firkas, postavená v roku 1629. V meste sa nudiť nebudete, je tu priehrštie živých barov, reštaurácií a tradičných kaviarní na dobré posedenie, divadiel a veľa kultúrnym možností. Ak sa vydáte do mesta Chania, už len prechádzka mestom vám vysvetlí prečo je to najkrajšie mesto Kréty.

Čo je v meste:

 • hotely
 • apartmány
 • letisko
 • prístav – najväčší prírodný prístav v Stredomorí
 • trhovisko
 • bary a reštaurácie
 • záhrada s mini zoo
 • park
 • múzeá
 • obchody

Chora Sfakion (Khóra Sfakíon)

Nachádza sa v zaujímavej časti Grécka, ďaleko od rušných turistických centier, približne 70 km od Chanie. Leží na juhozápade Kréty a je obklopená pohorím zvaným Biele vrchy. Žije tu len 500 obyvateľov, ktorý sa živia rybolovom, chovom oviec a kôz a produkciou výborného syra. Je to kľudná dedinka so zaujímavou atmosférou. Na nábreží sú vynikajúce reštaurácie a veľa možností ubytovania. Priamo v dedine sa nachádza pokojná kamienková pláž a v okolí sú ďalšie pláže, niektoré z nich nudistické. Ak chcete spoznať tradičné Grécko, vyberte sa do dedinky Chora Sfakion.

Čo je v meste:

Paleochora (Palaichóra)

Nachádza sa 75 km od mesta Chania na juhozápade Kréty. Je to príjemná dedinka s 2000 obyvateľmi, ktorá sa v lete mení na živý turistický rezort. V dedinke sú 2 pláže, kamienková a piesočná, pričom jedna z nich je dosť veterná a milovníci windsurfingu si prídu na svoje. Poprechádzajte sa po romantických uličkách plných kvetov, lemovaných tradičnými gréckymi príbytkami. Dajte si kávu či dobré jedlo na nábreží či nakúpte kvalitný olivový olej od miestnych obyvateľov. V dedinke sú bary otvorené do rána a v lete je tu naozaj živo.

Čo je v meste:

Mapa turistických oblastí na ostrove Kréta