Mesto Mitilini

Mitilini (tiež Mytilene) je hlavné mesto a hlavný prístav ostrova Lesbos, nachádza sa na východnom pobreží a je z neho výhľad na pobrežie Turecka. Žije tu tretina všetkých obyvateľov ostrova, teda vyše 30 000 obyvateľov a je postavené na siedmych kopcoch. Pár kilometrov južne od mesta sa nachádza letisko. Mesto je ostrovným centrom priemyslu, obchodu a umenia. Oplatí sa sem prísť kvôli nádherným farebným domčekom, krásnym kostolom a príjemným kaviarňam. Je tu veľa možností ubytovania a taktiež zábavy. Pre milovníkov histórie odporúčame Archeologické múzeum, ktoré má v zbierke staroveké sošky, mince a klenoty. V Múzeu folklóru sú predmety, ktoré približujú históriu a kultúru na ostrove Lesbos.

Čo je v mestečku:

  • hotely
  • apartmány
  • obchody so suvenírmi, klenotníctva
  • múzeá, banky, lekárne
  • kostoly
  • prístav

Molyvos (Mithymna)

Miestny nazývajú mesto Molivos, oficiálny názov je Mithymna. Je to jedno z najnavštevovanejších miest ostrova. Miestny sa snažia zachovať pôvodný charakter a naozaj sa im to darí. Na kopci nad Molyvos sa hrdo týči byzantský hrad zo 14-teho storočia. V mestečku je naozaj krásne, kamenné domčeky s farebnými okenicami vystavané kaskádovito až k hradu, úzke staroveké uličky a fontánky dodávajú tomuto miestu čarovnú atmosféru. Keď Molyvos navštívite nebudete sa čudovať, že sa nachádza na zozname kultúrneho dedičstva UNESCO. V noci je mestečko nádherne osvetlené a odporúčame pohľad na západ slnka z kopcov nad Molyvnos.

Čo je v mestečku:

Petra

V blízkosti mestečka Molyvos sa nachádza pekne upravená dedinka Petra zameraná najmä na turizmus. Petra leží 55 km od hlavného mesta a cesta z letiska trvá okolo 1 hodiny 15 minút. Do centra dedinky sa nedá ísť žiadnym motorovým dopravným prostriedkom, čo je výborné, pretože zvuk motorov neruší miestnych ani turistov. Okolo dediny vedie obchvat po ktorom sa dostanete ďalej. Petra láka každým rokom viac turistov a v strede leta je to tu dosť preplnené. Bočné uličky však zostávajú väčšinou prázdne a pripomínajú tradičnú grécku dedinku. Nad dedinkou sa týči skalnaté pohorie, na vrchu ktorého je kostol Glykfylousa Panagia. Ku kostolu vedie niečo vyše 100 schodov vytesaných do skaly. Z vrchu je úžasný výhľad na dedinku a more. Podľa legendy tu postavil kostolík pobožný kapitán, ktorého na pobrežie ostrova priviedla búrka. Kapitán nosil pri sebe ikonu Panny Márie, ktorá sa mu stratila a našiel ju práve na mieste dnešného kostola Glykfylousa Panagia. Nočný źivot v stredisku Petra je počas leta dosť pestrý a v reštauráciách hráva dobrá grécka hudba. V blízkosti je krásna pláž s rovnakým menom.

Čo je v dedine:

 

Anaxos

 Len päť minút jazdy od mesta Petra leží turistický rezort Anaxos. Pri mnohých baroch sú bazény so slanou vodou, ktoré môžete využívať celý deň ak si v bare kúpite niečo na pitie. Pláž pri Anaxos býva plná turistov. Rezort Anaxos je populárny pre svoju atmosféru a najmä vďaka rovnomennej pláži. Z Anaxos je výhľad na Molyvos. 

Čo je v dedine:

Mapa turistických oblastí na ostrove Lesbos