Mesto Rhodos

Hlavné mesto ostrova má návštevníkovi čo ponúknuť. Leží na severovýchode ostrova s počtom okolo 80 tisíc obyvateľov. Delí sa na Staré mesto a Nové mesto. Staré mesto je zapísané na zozname UNESCO. Je obklopené hradbami a je to jedno z najzachovalejších stredovekých miest v Európe. Milovníci histórie ale aj tí čo sa o históriu nezaujímajú budú Starým mestom nadchnutý. V Starom meste sú pamiatky z obdobia Staroveku, Stredoveku, Byzantskej ríše i Otomanskej nadvlády. Najlákavejší je Palác Veľmajstra rytierov, Ulica rytierov alebo Sulejmanova mešita. Nová časť mesta vznikla, keď sa ľudia postupne odhodlali vyjsť spoza múrov. Veľká časť budov Nového mesta pochádza z obdobia Talianskej nadvlády. V novej časti mesta je Morské akvárium, ktoré slúži ako výskumné stredisko podmorského života. Blízko pri meste Rhodos sa rozprestiera park Rodíni, ktorý treba vidieť.

Čo je v meste:

 • hotely
 • prístav, kostol
 • nákupné centrá, divadlo
 • historické monumenty
 • trhovisko, pošta
 • reštaurácie, kaviarne, obchody

Lindos

Lindos je jedna z najkrajších dedín na ostrove Rhodos. V minulosti bolo Lindos jedným z troch najsilnejších miest na ostrove vďaka lodnej sile. V súčasnosti dedine dominuje akropola na vrchu nad dedinou. Domy sú najmä biele, postavené jeden vedľa druhého na úpätí vŕšku. Ku akropole vedie kľukatá cestička a nemusíte sa hore štverať pešo, ale dá sa prenajať mulica. V dedinke je množstvo pamiatok ako pozostatky divadla alebo Kleobulova jaskyňa. Dá sa tu ubytovať v menších rodinných hotelov, miestne reštaurácie sú útulné a nákupy suvenírov v malebných obchodíkov budú potešením.

Čo je v dedinke:

Faliraki

Bývalá rybárska dedinka Faliraki leží na východnom pobreží blízko mesta Rhodos. Faliraki sa časom vypracoval na jeden z najväčších turistických rezortov ostrova. Vo Faliraki je mnoho obchodov a samozrejme reštaurácií, klubov a kaviarní. Výber hotelov je rozmanitý. Nočný život priťahuje veľa turistov a hudba hrá až do rána. Do rezortu chodia húfy mladých Angličanov, ktorí sa sem chodia zabaviť a opiť, čo nemusí byť každému po vôli. Treba ale spomenúť miestny aquapark, ktorý sa oplatí aspoň raz navštíviť. Je to jeden z najmodernejších aquaparkov v celom Grécku. Vstupné pre dospelého je síce 22€, pre dieťa od 3 do 12 rokov je to 15€, ale nebudete ľutovať. Z mesta Rhodos jazdí do aquaparku zadarmo autobus.

Čo je v meste:

Afandou

Najväčšia dedinka na ostrove leží 4 km južne od Faliraki. Názov mesta pochádza od slova ‘afandos’, čo po grécky znamená neviditeľný. Dedinka bola totiž postavená tak, že nebola vidieť z mora a odolala tak nájazdom pirátov. V centre dedinky na malom námestí sú reštaurácie a kaviarne s terasami. Pri dedinke je golfové ihrisko s 18-timi jamkami. Obyvatelia dediny sú okrem turizmu zameraní na výrobu kobercov, ktoré sa dajú zakúpiť v tunajších obchodoch.

Čo je v dedine:

 • možnosti ubytovania
 • bary, reštaurácie
 • obchody
 • kláštor
 • golfové ihrisko

Ialysos (Ialissós , Trianda)

Mesto s populáciou približne 8 tisíc obyvateľov sa v lete mení na turistickú destináciu. Ialysos je tretie najväčšie mesto na ostrove. Nachádza sa 8 km severozápadne od hlavného mesta Rhodos. Z mesta pochádza olympijský víťaz, boxer Diagoras. V lete sa na pláži pri meste konajú Európske majstrovstvá vo windsurfingu. Prechádzky po meste sú oddychom, je tu pestrá ponuka kaviarní a oplatí sa navštíviť najmä kafetériu umiestnenú vo veži bývalého mlyna na pláži. Pri meste na kopci Filerimos je dôležité archeologické nálezisko, kde môžete vidieť pozostatky chrám, byzantského opevneni, kostola zo 14. storočia a cestu na Golgotu so svätyňami po oboch stranách.

Ixia

Nová štvrť mesta Ialysos ktorá sa nachádza tesne za mestom Ialysos smerom k mestu Rhodos. V štvrti Ixia je vystavaných veľké množstvo hotelov a je zrejmé, že sa tu sústredili na turistov. Hotely sú pozdĺž celého pobrežia a je tu tiež množstvo obchodov a reštaurácií. Ixia sa nachádza na veternej strane ostrova, čo využívajú mnohí windsurferi.

Čo je v meste:

Asklipio

Malebná horská dedinka Asklipio leží vyše 60 km juhovýchodne od hlavného mesta. Nad dedinou sa týčia pozostatky stredovekého hradu postaveného v 13. storočí rytiermi rádu Sv. Jána. Z hradu je vidno na dedinku a pláž Kiotari. V dedinke nájdete krásny byzantský kostol z roku 1060 s nádhernými maľbami interiéru. Pri kostole bola kedysi lisovňa olív a starý lis sa tu zachoval.

Čo je v dedine:

Kolympia

Mestečko Kolympia sa nachádza na východe ostrova Rhodos, 25 km južne od mesta Rhodos. Ak hľadáte pokojnú rodinnú dovolenku s deťmi, Kolympia je to správne miesto. V meste aj okolí je množstvo zelene vďaka blízkemu Epta Piges (Sedem prameňov), kde je naozaj sedem prameňov a niekoľko riečok, ktoré dodávajú okoliu dostatok vlahy. Vďaka svojej polohe je Kolympia vynikajúcim východiskovým bodom za objavovaní celého ostrova. Pláže v Kolympii sú lemované palmami a ponúkajú pekný pohľad na skalnaté hory týčiace sa nad mestom. V Kolympii sú tri hlavné pieskové pláže (s kamienkami pri okraji mora) s možnosťou skryť sa pred slnkom pod prenajatými slnečníkmi a s možnosťami rozmanitých vodných športov. Len pár kilometrov severne sa nachádza najväčší vodný park v Európe, kde sa nebudú nudiť deti ani dospelí. V blízkom Afandou je zasa 18 jamkové golfové ihrisko. Ak chcete objaviť tajné pláže, stačí si požičať motorový čln a obísť celý ostrov dokola.
Nočný život v Kolympii je tiež zaujímavý a je tu niekoľko menších klubov pri pláži, kde hrá počas letných nocí živá hudba. Za bohatším nočným životom odporúčame vydať sa do Faliraki, kde je množstvo klubov otvorených do rána.

Čo je v meste:

 • hotely
 • obchody, zopár reštaurácií
 • možnosti turistiky, bicyklovania a vodných športov
 • možnost prenájmu lodiek

Mapa turistických oblastí na ostrove Rhodos