Údolie motýľov (po grécky Petaloúdes)

Leží 5 km juhovýchodne od dedinky Theologos (Tholos), 27 km od mesta Rhodos na západnej strane ostrova. Je to najpozoruhodnejšia časť Rhodosu. Každoročne v auguste sem prilietavajú obrovské množstvá motýľov rodu Panaxia, aby sa párili. Kvôli návalu turistov v tejto oblasti však z roka na rok motýľov ubúda. Motýle sú rušené turistami a sú nútené celý deň lietať, to je náročné na energiu, keďže motýle nejedia od mája do obdobia párenia. V tejto oblasti je zakázané akékoľvek hlučné správanie ako pískanie, dupanie, tlieskanie a pod. Údolie je okrem motýľov zaujímavé aj tým, že tu rastú stromy druhu Liquidambar orientalis (Ambrovník východný), ktoré tvoria jediný prírodný les svojho druhu v Európe.

Údolie motýľov je príjemné miesto na spestrenie dovolenky s deťmi a počas letných horúčav oceníte príjemný tieň v údolí a prechádzky cez mostíky ponad riečku. 

Morské akvárium

Akvárium bolo založené v roku 1963 a pôsobí ako múzeum a na výskumné účely. Má za cieľ rozvíjať a šíriť vedecké poznatky o morskom prostredí a jeho ochrane. Skúmajú sa tu ohrozené vodné druhy, prebieha tu záchrana a liečba ohrozených druhov. V akváriu nájdete zbierky živých morských organizmov ako mušle, kvety, chobotnice, korytnačky, veľké ryby a iné morské príšery, ale aj veľkú zbierku vedeckých prístrojov. Akvárium sa nachádza v suteréne Hydro-biologickej stanice a ponúka návštevníkom možnosť vidieť zblízka morský život vo východnom Stredomorí. V akváriu sa cítite, akoby ste boli pod vodou obklopený morským životom.

Spolu je tu 40 nádrží s otvoreným systémom cirkulácie vody. Celková kapacita akvárií je 75000 litrov, čím akvárium poskytuje prirodzené životné podmienky pre široké spektrum zaujímavých exemplárov stredomorských organizmov.

Park Rodíni

Rodini park vás zaujme svojou pokojnou atmosférou. Nachádza sa iba 2 km juhovýchodne od hlavného mesta. Park je známy tým, že je to pravdepodobne prvá záhrada vytvorená človekom na Zemi. Pred 3000 rokmi sa tu nachádzala škola rétoriky. Park bol obľúbený hlavne u Rimanov, ktorí tu vytvorili akvadukt. Ak ste na dovolenke s deťmi, tie sa potešia peknému ihrisku a mini zoo. Je tu množstvo pestrofarebných pávov, ktoré sú takmer na každom kroku a v jazierkach plávajú kačky. Blízko parku tečie potok popri ktorom vedie chodník a v parku je plno stromov, ktoré poskytujú príjemný chlad. Navštíviť park môžete kľudne aj cez najväčšie horúčavy. Chvíľa chôdze vás dovedie k helénskej hrobke vytesanej do skaly. Hrobka je známa ako hrobka Ptolemisa a je zdobená 21 pol stĺpmi. Pri vstupe do parku je kaviareň poskytujúca príjemné posedenie v obkľúčení zelene. Park Rodíni je nádherné miesto, ktoré si volí na svadobnú hostinu veľa miestnych svadobčanov. Konajú sa tu tiež narodeninové oslavy a iné akcie.

Filerimos

Vrch Filerimos sa nachádza kúsok od hlavného mesta v blízkosti obce Trianta, ktoré stojí na rovnakom mieste ako kedysi stálo mesto Ialisos. Hore sa dá vyjsť po kľukatej ceste cez borovicový les. Výhľady na pobrežie a more sú z vrchu naozaj prekrásne. Na vrchu sú stavby a zbytky pamiatok. Filerimos bolo obývané od tretieho tisícročia pred n.l. V stredoveku slúžil vrch Filerimos ako posvätné miesto rytierov Svätého Jána, ktorý tu postavili kláštor, ktorý bol neskôr zničený Turkami. Kláštor bol zrekonštruovaný za vlády Talianov, ktorý sem dali kapucínskych mníchov. Sú tu vystavané pekné chodníčky a za poplatok sa dá kláštor prezrieť zvnútra. Od kláštora k pobrežiu vedie krížová cesta lemovaná bronzovými rytinami, ktoré zobrazujú zastavenia Ježiša Krista. Na Filerimos určite stojí za návštevu hlavne vyhliadka, ktorou je asi 20 metrov vysoký betónový kríž. Úzke schody vás vyvedú na ramená kríža odkiaľ je úžasný výhľad až na Turecké pobrežie. Všade navôkol sa nachádzajú miesta pre piknik, ktoré sú v lete využité na maximum.

Epta Piges (Sedem prameňov)

Veľmi obľúbené miesto ostrova Rhodos, ktoré leží 6 km od mestečka Kolympia medzi dedinkami Afandou a Archangelos na východe ostrova. Mesto Rhodos sa nachádza 30 km severne. Epta Piges je miesto, ktoré je celoročne zelené a aj počas letných horúčav poskytuje príjemné osvieženie. Je tu sedem prameňov, ktoré tečú do jedného jazierka, ktoré prehradili Taliani aby zadržiavalo vodu na zavlažovanie okolitých planín. K jazierku vedie 150 metrov dlhý úzky tunel pre chodcov z roku 1931, ale dá sa sem prísť aj po ceste nad tunelom. Tunel je široký akurát na jedného človeka a je dosť tmavý, čo poskytuje nezabudnutelný zážitok. Ak chcete ísť k priehrade, po vyjdení z tunela choďte vľavo. Jazero je dlhé 200 metrov a široké od 10 do 50 metrov. Maximálna hĺbka jazera je 8 metrov. Voda z prameňov je nezávadná a pitná. Lesy v okolí poskytujú príjemné prostredie na romantické prechádzky. V Epta Piges sa dá rozprestrieť deka a urobiť piknik alebo posedieť v príjemnej reštaurácii v lone prírody. V oblasti Epta Piges žijú pávy, ktoré však nie je jednoduché spozorovať. Ich rev je však počuť široko-ďaleko.

Mapa pamiatok a zaujímavých miest na ostrove Rhodos