Fez a Marakéš sú dva najväčšie marocké klenoty a pokiaľ zažiť autentickú mágiu tejto severoafrickej krajiny, mali by ste navštíviť aspoň jedno z týchto miest, hoci ešte ideálnejšie by bolo rovno navštíviť obidve. Mesto bolo založené dynastiou Idrisid na brehu rieky Jawhar v roku 789. Až do roku 1912 kedy ho na tejto pozícii vystriedal Rabat, bol Fez hlavným mestom krajiny a dodnes je hlavou regiónu Fez-Meknes. Tunajšia univerzita Al Quaraouiyine bola založená v roku 859 a je najstaršou nepretržite fungujúcou univerzitou sveta. Fez má dve historické centrá a väčšia Fes el Bali bola zapísaná do Zoznamu svetového dedičstva ľudstva UNESCO. Menšia a zároveň novšia časť historického centra bola založená v roku 1276 a nazýva sa Fez Jedid. V tejto časti sa nachádza kráľovský palác, vojenská základňa, opevnenie a rezidenčná časť. Medina (teda historická časť mesta) Fezu je považovaná za najrozsiahlejšie a najzachovalejšie historické mesto v arabskom svete. V neposlednom rade je Fez známy aj pod svojimi prezývkami Athény AfrikyMekka Západu.

Objednať výhodnú dovolenku v Maroku

Skoro všetky tunajšie ulice sú lemované významnými pamiatkami priťahujúcimi pozornosť a Fez je všeobecne považovaný za významné náboženské centrum. Hoci do jeho podoby zasiahla aj moderná doba, stále sa mu podarilo zachovať si svoju pôvodnú tvár priťahujúcu davy turistov z celého sveta. Medzi najkrajšie časti Fezu patria stavby Medersa Bou Inania, Medersa El-Attarine, zóna Fes el Bali a židovská štvrť Mellah. Z múzeí sa najzaujímavejšími kolekciami smú pochváliť Múzeum zbraní v pevnosti Borj Nord a Múzeum Batha. Ľudia s láskou k prírode sa radi vyberú vo Feze aj do záhrad Bou Jeloud alebo sa vydajú do blízkeho národného parku Tazzeka plného cédrov a korkového dreva. Vo Feze môžete obdivovať úzke uličky, námestia, fontány a užívať si rozmanitú vôňu zo stánkov a obchodíkov.

Počas roka sa vo Feze koná niekoľko festivalov s autentickými názvami: v máji sa koná 'Moulay Abdallah ben Brahim', v auguste 'Sidi Lahcen ben Ahmed' a dva festivaly v septembri 'Maulay Idriss II' a 'Moulay Idris Zerhoun'. Tieto festivaly sú plné života, farieb a tradičnej zábavy a turisti môžu vďaka nim vidieť kultúrnu stránku mesta Fez. Na úpätí pohoria Stredný Atlas sa v júni počas 10-tich dní koná 'Čerešňový festival' plný hudby, s množstvom stánkov, športových súťaží, sprievodom s pochodňami a voľbou 'Miss Čerešňa'. V októbri sa koná najzaujímavejší konský festival Fantasia Tissa, kedy sa predstavia stovky jazdcov na plnokrvných žrebcoch.

Základné informácie:

Počet obyvateľov 1 112 072 (2014)
Doba letu z Bratislavy 8 hodiny s prestupmi

Čo je v meste Fez:

 • ubytovanie Objednať ubytovanie
 • letisko
 • autobusová a železničná stanica
 • reštaurácie, bary, nočné kluby
 • obchodíky v starom meste, trhy
 • madrasa Bou Inania
 • synagóga Ibn Danan zo 17. storočia
 • garbiareň Chaouwara
 • palác Palais Glaoui z 18. storočia
 • kráľovský palác
 • ulica Rue des Mérinides
 • záhrady Jnan Sbil
 • múzeum remesiel Nejjarine
 • židovský cintorín

Mapa

Pamiatky v meste Fez

Medersa Bou Inania

Táto škola pre výučbu islamu je jednou z mála, do ktorej majú prístup aj ľudia, čo nie sú moslimského vyznania. Postavená bola z príkazu sultána Bou Inan medzi rokmi 1350-1357 a svojmu pôvodnému vzdelávaciemu účelu slúžila až do 60. rokov 20. storočia. Neskôr v nej prebiehali rozsiahle rekonštrukčné práce, ktorým sa podarilo obnoviť zašlú veľkoleposť Medersy Bou Inania aj pre nasledujúce generácie. Práca s mramorom, drevom a kovom je v budove vskutku obdivuhodná a dodatočným plusom je, že z jej strechy máte k dispozícii úžasný pohľad na celý Fez z vtáčej perspektívy.

Medersa El-Attarine

Podobne nádhernou islamskou stavbou je vo Feze Medersa El-Attarine, ktorá za svoj vznik v roku 1325 vďačí vládcovi Abu Said. Na tejto islamskej škole vyniká predovšetkým jej vnútorný dvor zdobený mramorovými dlaždicami a dekoráciami vyrezávanými z dreva. Horné poschodia Medersy v minulosti obývali jej študenti a dnes sa z nich príchodiacim naskytuje krásna panoráma Fezu s mešitou Qaraouiyine v popredí.

Fes el Bali

Do starého mesta je ideálne vstúpiť buď bránou Bab Chorfa alebo Bab Boujiloud. Obe hlavné brány sú totiž veľmi fotogenické, máte z nich pekný výhľad na minaret pri Medersa Bou Inania a predstavujú doslovný vstup do úžasného sveta arabskej minulosti a tradícií. Fes el Bali je najstaršou štvrťou celého Fezu a rozdeľuje sa na dve hlavné časti oddelené riekou. Jej ľavý breh patrí historickým pamätihodnostiam a typickým marockým trhom, zatiaľčo pravý vás zoznámi s každodenným životom dnešných obyvateľov Fezu.

Nechýbajú tu ani známe farbiarne zvieracích koží Chouara a remeselníci pracujúci s kovom, kožou a dúhovým sklom. Celá štvrť je ideálnou na preskúmavanie s foťákom po boku, vyniesla mestu zápis do Zoznamu svetového dedičstva ľudstva UNESCO a býva označovaná za najväčšiu pešiu zónu sveta.

Múzeá Fezu

Pevnosť Borj Nord zo 16. storočia hostí vo svojich priestoroch jedinečné Múzeum zbraní, ktorého niektoré kúsky sú skutočne veľmi vzácne a ojedinelé. Zbrane v múzeu pochádzajú nielen zo Severnej Afriky, ale aj iných krajín sveta a vyniká spomedzi nich napríklad 5 metrov dlhé a 12 ton vážiace delo, ktoré zohralo dôležitú úlohu v Bitke Troch kráľov v roku 1578.

Za zmienku stojí aj Múzeum Batha na území krásnych záhrad Boujiloud, situované v budove maurského paláca postaveného podľa španielskeho štýlu v 19. storočí. Múzeum je ukážkou tradičných miestnych umení spracúvania keramiky, kože, vyrezávania do dreva a vyrábania kobercov, tapisérií a šperkov.

Mellah

Židovská štvrť je odlišná a predsa podobná tým islamským, hoci oplýva vlastným čarom. Nájdete ju v severnej časti Fezu neďaleko kráľovského paláca a k jej hlavným klenotom patrí Synagóga Aben-Danan a priľahlý Židovský cintorín.

Mešita Qaraouiyine

Stavbu tejto mešity fungujúcej aj ako univerzita majú na svedomí prisťahovalci z tuniského mesta Kairouan, ktorý je štvrtým najposvätnejším mestom islamu po Mekke, Medine a Jeruzaleme. S ich pomocou tak mešita prežila od roku 857 až do dnešných dní ako najstaršia nepretržite fungujúca univerzita sveta a jedno z najväčších modlitebných miest v Maroku. Nemenej vzácnou súčasťou mešity Qaraouiyne je jej knižnica, ktorá stráži 30 tisíc prastarých a vzácnych zväzkov vrátane Koránu pochádzajúceho z 9. storočia. Návštevníkom, ktorí sa nehlásia k islamu do mešity bohužiaľ nepustia, je ju však možné pozorovať zvonku buď zo striech okolitých reštaurácií alebo z Medersy El-Attarine.

Zaujímavosti:

 • Staré mesto alias Medina mesta Fez je od roku 1981 zapísané na zozname UNESCO
 • mesto Fez bolo založené v roku dynastiou Idrisid v rokoch 789 - 808 pred n. l.
 • do roku 1912 bolo mesto Fez hlavným mestom Maroka
 • garbiareň Chaouwara sa považuje za najstaršiu na svete
 • Univerzita Al Karaouin zalozená v roku 859 je najstaršia univerzita na Zemi a je zapísaná v Guinnessovej knihe rekordov
 • v meste Fez je vyše 400 mešít a polovica z nich je v historickom centre