Ak máte v Maroku čas na návštevu len jedného mesta, zvoľte si Marakéš. Je totiž odrazom toho najtypickejšieho čo v tejto severoafrickej krajine nájdete a jeho meno poslúžilo na pomenovanie celého Maroka, čo samo osebe dokazuje význam Marakéšu v marockej histórii. Štvté najväčšie mesto Maroka leží na úpätí pohoria Atlas ako hlavné mesto regiónu Marakéš-Safi. Kočovní Berberi obývali túto oblasť už od praveku a mesto bolo založené arabskou dynastiou Almoravid v roku 1062, načo sa v ňom čoskoro začali stavať mešity a ďalšie stavby islamskej architektúry. Rýchlo sa stalo centrom subsaharskej Afriky a Maghrebu a vďaka všadeprítomnému červenému piesku sa Marakéš často nazýval aj Červeným mestom.

Objednať výhodnú dovolenku v Marakéši

Hoci neskôr sa vplyv Marakéšu čiastočne znížil na úkor Fezu, mesto zostalo počas svojich celých dejín rušným a vibrujúcim centrom plným života. Dnes sa v ňom vo veľkom rozvíja turizmus priťahovaný vďaka zaklínačom hadov, blízkosti k pohoriu Atlas, trhov v Medine, na ktorých možno získať veľmi výhodné ceny a samozrejme kultúrnych a historických pamätihodností. K tým patria okrem iného početné múzeá vrátane Múzea marockých umení a remesiel, mešita Koutoubia, Medersa, palác Bahia čiAlmoravid Koubba. Marakéš nezabúda ani na milovníkov prírodných krás, ktorí v ňom môžu navštíviť exotické záhrady Majorelle a Manara alebo neďaleký národný park Toubkal s najvyšším vrchom Maroka aj celej severnej Afriky, Djebel Toubkal (4167 m n. m.).

Základné informácie:

Počet obyvateľov 9 28 850 (2014)
Doba letu z Bratislavy 4 hodiny s prestupom

Čo je v meste Marakéš:

 • ubytovanie Objednať ubytovanie
 • letisko
 • autobusová a železničná stanica
 • reštaurácie, bary, nočné kluby
 • obchodíky v starom meste, trhy
 • palác El Badi
 • palác Bahia
 • Námestie Djemaa el-Fina (Jemaa el-Fnaa)
 • mešity Koutoubia, Ben Youssef, Mouassine
 • záhrady Majorelle, Agdal a Menara
 • múzeum marockého umenia, múzeum islamského umenia
 • starobylé mestské múry
 • medzinárodný automobilový okruh Moulay El Hassan

Mapa

Pamiatky v meste Maraéš

Medersa Ben Youssef

Najväčšia škola v Maroku, v ktorej sa vyučuje islamské náboženstvo bola vybudovaná v roku 1565 príslušníkmi Saadskej dynastie panujúcej v Maroku v rokoch 1554-1659. Stavba vás uchváti svojou priestornosťou, veľkosťou a tiež dekoráciou vytvorenou zo stalaktitových stropov, mramorových dlaždíc a okolitých nápisov v prastarom kúfskom písme. Neďaleko Medersy sa nachádza aj pohrebisko 66 Saadskych vládcov a ich najbližších rodinných príslušníkov, v ktorom sa sekcie mauzólea prekrývajú s kvitnúcimi záhradami. Za najkrajšie býva tradične považované Hlavné mauzóleum, v ktorom odpočíva na večnosť Moulay Yazid.

Medina

Medina je starým mestom, historickým centrom a priam magickým svetom plným exotických vôní, farieb a chutí. Okrem preskúmavania jej uličiek s fotoaparátom po boku je ideálnym miestom na nákupy na typicky marockých trhoch, kde je možné za predpokladu šikovných zjednávašských schopností dohadovať cenu daného produktu až do vyčerpania predajca alebo kupcu. Ak vás lákajú romantické parfémy a štipľavé korenia, zamierte do sekcieEl-Attarine Souk. Najlepšie topánky zakúpite v časti Babouche Souk, zatiaľčo kráľovstvom predmetov z kože je Cherratine Souk. A pokiaľ by ste okrem nákupov chceli spoznať aj tradičné výrobné postupy farbenia látok a zvieracích koží, vaším cieľom by sa mal stať koniec trhu Rue Bab Debbagh.

Múzeum marockých umení a remesiel

Múzeum známe aj pod označením Dar Si Said je bezpochyby najreprezentatívnejším múzeom v Marakéši a to už z toho dôvodu, že sídli v dobovom paláci vybudovanom z príkazu vezíra Si Said a že je skvelou ukážkou kultúry, remesiel a umenia veľkej časti Severnej Afriky. Kolekcia múzea zahŕňa okrem iného berberské strieborné šperky, koberce a tapisérie, olejové lampy, typicky marocké rámy dvier a okien, ako aj výrobky z maľovanej kože, keramiky a mramoru. Blízke sídlo Tiskiwine vás ohúri aj svojou expozíciou dobových zbraní, oblečenia a nábytku a v prípade dostatku času si môžete vaše poznatky z lokálnej kultúry a histórie rozšíriť aj v Múzeu mesta Marakéš.

Mešita Koutobia

Vďaka svojmu 70 metrov vysokému minaretu je mešita Koutobia jedným z hlavných symbolov Marakéšu, ktorý vám môže poslúžiť s ohľadom na svoju dobrú viditeľnosť ako ideálny orientačný bod. Mešita bola postavená v roku 1162 a hoci ľudia, ktorí sa nehlásia k islamu nemôžu vstúpiť do jej modlitebných siení, môžete mešitu dostatočne obdivovať zvonku a navštíviť jej niektoré iné časti. Zaujímavosťou je, že k mešite Koutobia sa viaže aj legenda podľa ktorej bol z vrcholu minaretu viditeľný panovníkov hárem a preto museli byť muezíni zvolávajúci moslimov k modleniu svojim spevom slepí.

Djemaa El Fna

Rozľahlé námestie Djemaa El Fna je vstupnou bránou do trhov Mediny, nemali by ste však ním prejsť bez povšimnutia len za týmto účelom. Ide totiž o srdce marakéšskeho života v pravom zmysle slova. Na jeho ploche má rozložené svoje stánky množstvo vyvolávačov hadov, veštcov, hudobníkov, rozprávačov príbehov a ďalších postáv arabského sveta. Okrem toho že sa do ruchu námestia môžete doslova ponoriť, máte možnosť pozorovať ho aj z výšky a to vďaka početným kaviarniam a reštauráciám rozložených na poschodiach budov obklopujúcich námestie Djemaa El Fna.

Palác Bahia

Tento prepychový palác bol vztýčený v 19. storočí ako súkromné sídlo veľkovezíra Bou Ahmeda, ktorý žil v čase vlády sultána Moulay Al-Hassana I. Vnútorná dekorácia paláca Bahia je rovnako luxusná ako jeho vonkajší vzhľad a okrem iného zahŕňa pomaľované stropy, steny zdobené prvkami z tepaného železa a mramorové dlaždice. Spoločnosť robí palácu rozľahlá záhrada plná exotických kvetín a vysokých stromov.

Almoravid Koubba

Almoravid Koubba alebo ak chcete Koubba Ba´adiyn je dokázateľne najstaršou pamätihodnosťou postavenou v Marakéši, nakoľko jej stavba sa datuje až do čias 12. storočia. Nie je presne známe aký bol pôvodný účel tejto budovy, hoci pravdepodobne bol úzko prepojený s vedľajšou mešitou. Na prvý pohľad zvonku pôsobí Almoravid Koubba jednoducho, o to viac sa vám ale zastaví reč pri pohľade na prekrásne vnútorné priestory, ktorých dekorácia v mnohých ohľadoch pripomína epochu prvej dynastie mesta Almoravid a vplyv architektúry španielskej Andalúzie.

Záhrady Majorelle a Manara

Hoci Marakéš leží v púšti, nenechajte sa zmýliť a nemyslite si, že ide o pustú oblasť bez vegetácie. Opak vám dokážu tropické záhrady Majorelle a Manara, v ktorých možno absolvovať príjemnú prechádzku a aspoň na moment si odpočinúť od inak všadeprítomného ruchu veľkomesta. Záhrady Majorelle plné papradí, kaktusov a paliem sú dielom francúzskeho maliara Jacquesa Majorelle, ktorý tu po sebe zanechal aj svoj ateliér v žiarivých odtieňoch modrej farby. Záhradám Manara naproti tomu dominuje rozsiahla lagúna a pavilón pochádzajúci z 19. storočia a okrem turistov tu hlavne cez víkendy postretnete aj mnohé tunajšie rodiny vychutnávajúce si v tieni stromov pokojný piknik.

Video Marakéš

Zaujímavosti o Marakéši

 • Marakéš je vďaka červeným budovám a múrom známy ako červené mesto
 • Kvôli vysokým teplotám sa odporúča prikrývka hlavy aj v zime
 • Mesto Marakéš a delí na dve časti: Medina - Staré mesto a Moderné mestos komerčnou (Guéliz) a obytnou (l’Hivernage) časťou
 • Ak si fotíte pouličných umelcov (tanečníkov, zaklínačov hadov a pod.) pripravte sa na to, že im budete musieť zaplatiť, inak urobia poriadny humbuk.
 • Stanovištia taxíkov bývajú označené ako 'petit taxi' a taxíky sú tu dosť lacné. Odporúča sa však už pri nastúpení sa informovať o cene za cestu, aby ste neboli nepríjemne prekvapení.