Pamiatky

Veterný mlyn v Holíči

Veterný mlyn v Holíči

Veterný mlyn v meste Holíč je jediný zachovaný mlyn svojho druhu na území Slovenskej republiky. Vzorom tejto stavby sú slávne veterné mlyny v Holandsku. U nás prevažovali najmä vodné mlyny, ale v minulosti bolo takýchto veterných mlynov na našom území viacero. Mlyn bol postavený v 80-tych rokoch 19. storočia a je vymurovaný z kameňa. Mlyn má kruhový pôdorys a tvar valca s kupolovitou strechou.

Čítať ďalej...

Holíčsky zámok

Holíčsky zámok

Zámok v meste Holíč má za sebou už niekoľko storočí dlhú históriu počas ktorej slúžil na rôzne účely, napríklad ako protiturecká pevnosť či reprezentačné letné sídlo rodiny Habsburgovcov. Dnes žiaľ zámok chátra a nedá sa povedať, že by bol reprezentačným sídlom, aj keď sa o to v meste Holíč snažia. Od roku 1963 je zámok národnou kultúrnou pamiatkou. Okolo zámku je dvojité opevnenie, suchá priekopa tesne pri múroch zámku, okolo ktorej je podzemná chodba so strieľňami a vodná priekopa okolo vonkajších múrov.

Čítať ďalej...

Hrad Dobrá Voda

Hrad Dobrá Voda

Zrúcanina gotického hradu Dobrá Voda sa nachádza v Malých Karpatoch pri obci Dobrá Voda neďaleko mesta Chtelnica v Trnavskom kraji. Hrad má rozlohu 8 467 m² a leží vo výške 320 m n. m. Hrad dostal názov podľa množstva vodných prameňov v jeho okolí. Písomnosti sa o hrade Dobrá Voda zmieňujú pod rôznymi názvami, napríklad Bona Aqua, Dobrawoda alebo v iných jazykoch ako Dobrý Kameň (Burg Gutstein). Prvé zmienky o hrade pochádzajú už z roku 1263.

Čítať ďalej...

Katarínka - zrúcanina kláštora

Katarínka - zrúcanina kláštora

Katarínka je zľudovený názov zrúcaniny kostola a kláštora sv. Kataríny Alexandrijskej pri obci Dechtice. Z kostola sa zachovali múry a veža zo 17. storočia. Zrúcaniny ležia v nadmorskej výške 324 metrov. Po hranicu lesa je možný príjazd autom (s povolením sa dá ísť autom až ku Katarínke), ďalej sa dá ísť len peši. Cesta z Dechtíc trvá necelú 1,5 hodinu. Tento kláštor bol založený v roku 1618 a v minulosti patril rádu františkánov. Podľa legendy sa v lesoch Malých Karpát zjavovala sv. Katarína Alexandrijská pustovníkovi Jánovi Apponyimu, ktorý tu žil v jaskyni.

Čítať ďalej...