Zaujímavosti o Slovensku

Zaujímavosti Slovenska

Zaujímavosti Slovenska

Naše malé Slovensko má na svojom území veľa prírodných krás a zaujímavostí. Zaujímavé sú však aj niektoré pamätihodnosti, ktoré vybudovali naši predkovia. Mnohé tieto zaujímavosti Slovenska, či už prírodné alebo človekom vytvorené, patria medzi unikáty nielen u nás, ale aj v Európe ba dokonca vo svete. Krásne slovenské jaskyne si chodia pozerať turisti z celého sveta. Slovensko má totiž na svojom malom území najviac jaskýň na obyvateľa v Európe. Je to vyše 7000 prebádaných jaskýň. Ďalšie zaujímavosti o našom krásnom Slovensku si môžete prečítať v tomto článku.

Čítať ďalej...

Kaďa Liptovský Ján

Kaďa Liptovský Ján

Liptov je turisticky veľmi atraktívny región, ktorý láka turistov počas celého roka. Pekná dovolenka na Liptove sa dá stráviť na jar, jeseň, v lete či v zime. Ak lyžujete, počas zimy tu na vás čaká množstvo zjazdoviek a kopcov. Počas leta tu zasa nie je núdza o turistiku a ak sa radi kúpete, termálne kúpailsko Termal Raj na začiatku Jánskej doliny je vám počas leta k dispozícii. Na konci dedinky Liptovský Ján smerom na Jánsku dolinu sa nachádza liečivý minerálny prameň Teplica, v ktorom sa môžete zadarmo okúpať a pomôcť tak svojmu zdraviu.

Čítať ďalej...

Chodník v korunách stromov v Bachledovej doline s najdlhším suchým tobogánom na Slovensku

Chodník v korunách stromov v Bachledovej doline s najdlhším suchým tobogánom na Slovensku

Lákalo vás niekedy prejsť sa vo výške medzi korunami stromov? V sobotu 23. septembra 2017 v Bachledovej doline pri Ždiari otvorili pre verejnosť chodník, ktorý vám to do bodky splní. Drevený bezbariérový chodník vás zavedie nielen medzi koruny stromov, ale aj niekoľko metrov ponad ne. Chodník bude dlhý takmer 1240 metrov a dostanete sa po ňom do výšky 24 metrov nad zem. Na konci sa chodník špirálovito točí do výšky až 32 metrov s úžasnou krytou vyhliadkou do okolia.

Čítať ďalej...

Ostrov Sihoť - chránený zdroj pitnej vody

Ostrov Sihoť - chránený zdroj pitnej vody

Ostrov Sihoť je z južnej strany ohraničený Dunajom a zo severu ho ohraničuje Karloveské rameno. Pre verejnosť je celoročne vstup na ostrov zakázaný, avšak vo výnimočných dňoch sa sem dá dostať. Jednou z najlepších príležitostí, kedy môžete vstúpiť na ostrov Sihoť, sú Bratislavské mestské dni, kedy je sem vstup povolený a prezrieť sa dá časť ostrova, čerpacia stanica a tiež 220 metrov dlhý tunel (štôlňa), ktorá vedie pod Karloveským ramenom až k parkovisku na Devínskej ceste.

Čítať ďalej...

Habakuky - Dobšinského rozprávkový svet na Donovaloch

Habakuky - Dobšinského rozprávkový svet na Donovaloch

Dobšinského dedinka Habakuky je rajom pre deti na Donovaloch. V Habakukoch sa budete cítiť ako v úplne inom svete, svete rozprávok a budov rozličných tvarov ako zo sna. Zo zaujímavých budov spomenieme napríklad drevený domček s očami, hrad na vode či kováčska dielňa. V Habakukoch sa platí špeciálnymi peniazmi - Habakukmi, ktoré sa dajú vymeniť za eura v zmenárni u vodníka. Ak si chcete kúpiť suvenír, či jedlo, za všetko budete platiť Habakukmi. Eurá ani Bitcoiny tu neberú:)

Čítať ďalej...

Turovský vodopád + video

Turovský vodopád + video

Vodopád pri dedinke Turová v Banskobystrickom kraji nie je príliš známy ani neohuruje rozmermi. Vodopád je celkom malý, ale ak pôjdete okolo obce Turová, oplatí sa urobiť si výlet k tejto prírodnej pamiatke. Obec Turová sa nachádza 10 km severo-západne od mesta Zvolen a vodopád je vzdialený približne 1 km od obce v lese. Turovský vodopád je 15 metrov vysoký a tvorí ho prítok z potoka Turová v Kremnických vrchoch. Vodopád sa nazýva aj Skalný vodopád a miestny ho volajú Padalo.

Čítať ďalej...

Bunker B-S 8 Hřbitov

Bunker B-S 8 Hřbitov

Po nástupe Hitlera k moci sa Československo rozhodlo vybudovať okolo hraníc obranný systém. Najucelenejšia línia bunkrov sa zachovala v bratislavskej Petržalke. Bunker B-S 8 Hřbitov je najväčší a najlepšie obnovený bunker v Bratislave. Nachádza sa v Petržalke neďaleko Rakúska a bol postavený v marci roku 1937. O výstavbu tohto a iných bratislavských bunkrov sa starala stavebná firma Ing. Rudolfa Friča z Bratislavy.

Čítať ďalej...

Festival svetla v Bratislave

Festival svetla v Bratislave

V Bratislave sa počas roka koná mnoho rôznych kultúrnych a spoločenských podujatí. Takéto podujatia už dávno nepatria do uzavretých priestorov divadiel a sál, ale konajú sa čoraz častejšie na verejných priestranstvách. Jedno z takýchto podujatí je Festival svetla. V dňoch 22.- 24. 9. 2016 významné objekty v Starom meste Bratislavy a na petržalskej strane Dunaja po zotmení (medzi 19:00 a 23:00 hod) ožili vďaka svetelným a interaktívnym inštaláciám. Festival svetla mal premiéru v roku 2015, ktorý bol medzinárodným rokom svetla.

Čítať ďalej...

Termálne kúpalisko Termal Raj v Jánskej doline

Termálne kúpalisko Termal Raj v Jánskej doline

Termálne kúpalisko Termal Raj sa nachádza za Liptovským Jánom na začiatku Jánskej doliny pri hoteli Sorea Máj. Voda v bazénoch má teplotu 26 až 28°C a pri vstupovaní do bazénov sa zdá byť dosť chladná. Keď sa však namočíte, tak je voda príjemná, najmä v lete. Na kúpalisku sú 4 bazény z toho tri sú kruhového tvaru a najväčší plavecký bazén je obdĺžnikového tvaru. Bazény sa delia na kľudový bazén, bazén pre bábätká s plytkou vodou, veľký plavecký bazén a bazén pre deti s vodným hríbom - fontána.

Čítať ďalej...

Mapa slovenských pivovarov

Mapa slovenských pivovarov

Pivovarníctvo na Slovensku má dlhú tradíciu a u nás sa varí kvalitné pivo oddávna. Síce nie sme na tom až tak dobre ako Česi, ktorých pivo je svetovo známe, ale i tak sa na mnohých miestach u nás varí kvalitné pivo. Nové pivovary na Slovensku vznikajú aj v súčasnosti a nedá sa povedať, že by malé pivovary nevedeli robiť pivo. Práve naopak, pivo z mnohých menších slovenských pivovarov je na vysokej úrovni.

Čítať ďalej...

Romantické zákutia Slovenska

Romantické zákutia Slovenska

Slovensko je nádherná krajina s množstvom pekných prírodných či človekom vytvorených pamiatok. Dovolenka na Slovensku má svoje čaro a uvedomuje si to mnoho rodín, najmä v dnešných časoch, keď sa vo svete deje všeličo. Ak sa rozhodnete zostať tráviť dovolenku doma na Slovensku, máme pre vás pár tipov na pekné miesta. Môže to poslúžiť ako inšpirácia, kde sa vydať počas dovolenky na Slovensku.

Čítať ďalej...

Žilina: Zaslúži si prezývku Perla na Váhu?

Žilina: Zaslúži si prezývku Perla na Váhu?

Žilina je dôležitým uzlom na severe Slovenska, ktorý aj vďaka Kii a s ňou súvisiacim priemyslom neustále rastie na sile. Toto je však len jedna tvár Žiliny, tá druhá je skôr nežná a krásna. Historické centrum Perly na Váhu vás o tomto presvedčí hneď po vašich prvých krokoch. Čo vidieť a ktoré miesta navštíviť?

Čítať ďalej...

Objavte poklad ukrytý v Štiavnických vrchoch

Objavte poklad ukrytý v Štiavnických vrchoch

Štiavnické vrchy sú tak trochu nespravodlivo v úzadí za Vysokými a Nízkymi Tatrami alebo Malou a Veľkou Fatrou. Jasné, nie sú také veľké ako spomínané pohoria, veď ich najvyšší vrch Sitno má len 1009 m n. m., takže žiadnej vysokohorskej turistiky sa tu nedočkáte. O to je to však lepšie, ak sa sem rozhodnete ísť s deťmi – žiadny nebezpečný terén, menej náročné turistické chodníčky a pohodové cyklotrasy.

Čítať ďalej...

Viete, kde je najvyššie položený hotel na Slovensku?

Viete, kde je najvyššie položený hotel na Slovensku?

Asi to pre mnohých nebude prekvapením, keď vám prezradíme, že najvyššie položený hotel na Slovensku je vo vysokých Tatrách. Ako vysoko je však položený? Hotel Sliezsky dom nájdete v neuveriteľnej výške 1670 m n. m. pod Gerlachovským štítom. Jeho história siaha až do druhej polovice 19. storočia a navštívil ho aj obľúbený pápež Ján Pavol II. Chcete sa dozvedieť o tomto jedinečnom mieste viac

Čítať ďalej...