Alicante je nádherné prímorské mesto na juhovýchode Španielska pri pobreží Stredozemného mora. Oblasť v okolí Alicante je osídlená viac ako 7 tisícročí. Dlhá história mesta je poznať aj dnes a turisti sa môžu kochať množstvom historických pamiatok, z ktorých najvýznamnejšou je Hrad Svätej Barbory (Castillo de Santa Bárbara) z 13. storočia. Pre veriacich odporúčame návštevu gotickej baziliky de Santa María. Turizmus v Alicante sa začal rýchlo rozvíjať v 50-tych až 60-tych rokoch minulého storočia pozdĺž pobrežia Costa Blanca. V meste je niekoľko múzeí, najzaujímavejšie z nich je Archeologické múzeum s artefaktami starými stotisíce rokov, a ktoré v roku 2004 vyhralo cenu za najlepšie múzeum Európy.

Letisko El Altet, ktoré sa nachádza pár kilometrov od centra mesta, je šieste najvyťaženejšie španielske letisko. V Alicante je obľúbený prístav pre veľké výletné lode, ktoré sem ročne dopravia okolo 80 tisíc turistov. Alicante obľubujú turisti najmä pre miernu klímu a krásne pláže, ktorých je na pobreží Costa Blanca veľmi veľa. Turizmus v Alicante bol silno poznačený hospodárskou krízou v roku 2008, ale odvtedy je Alicante jedno z najrýchlejšie rastúcich španielskych miest. V centre mesta sa okrem bohatej ponuky reštaurácií, kaviarní a obchodíkov nachádza niekoľko pekných parkov plných zelene (Canalejas, El Palmeral, Lo Morant a El Benacantil). Srdcom a dušou mesta je promenáda La Explanada de España lemovaná vysokými palmami a vydláždená 6 a pol miliónmi mramorových dlaždíc tvoriacich vlny. Je to jedna z najrušnejších a najznámejších promenád v Španielsku.

V Alicante je živo počas celého roka a bary aj diskotéky sú otvorené do skorých ranných hodín. Medzi návštevníkmi barov nie sú výhradne turisti, ale aj množstvo študentov z univerzity Universidad de Alicante, kde ich ročne študuje okolo 27 tisíc. Počas leta sa oplatí prísť na pláž Playa de San Juan, ktorá žije vo dne aj v noci a je považovaná za jednu z najkrajších pláží na celom pobreží Costa Blanca. Každé leto je sprevádzané bohatým programom plným hudby, tanca a divadla. Koná sa tu tiež mnoho festivalov, najznámejší je Fogueres de Sant Joan, ktorý sa koná počas letného slnovratu (20. alebo 21. jún) a celý týždeň po začiatku festivalu sa každú noc súťaží o najlepší ohňostroj na pláži Playa del Postiguet. Alicante je vhodné na dovolenku počas celého roka, aj keď mimo letnej sezóny sa sem letecky dostanete len s prestupom.

Objednať letenky do Alicante

Zaujímavosť! V Alicante sa do roku 2012 nachádzalo najväčšie filmové štúdio Európy známe ako Ciudad de la Luz, ktoré nakrútilo napríklad filmy Asterix a Olympijské hry alebo Toreador / Manolete.

Základné informácie:

Počet obyvateľov 334 329 (2011)
Dĺžka pobrežia 244 km
Vzdialenosť od Bratislavy 2450 km

Čo je v meste Alicante:

 • hotely, apartmány, vily, penzióny
 • prístav, letisko
 • reštaurácie, bary, diskotéky
 • obchody, trhoviská
 • golfové ihriská
 • archeologické nálezisko Tossal de Manises
 • bazilika Svätej Márie
 • hrad Svätej Barbory
 • promenáda La Explanada de España
Objednať výhodné ubytovanie v Alicante

 

 

Video pekných zákutí v Alicante

Zaujímavosti o Alicante

 • Promenáda La Explanada de España je dláždená 6,6 miliónmi kusov dlaždíc v tvare vĺn a je lemovaná 400 palmami. Je to jedna z najkrajších a najznámejších mestských promenád v Španielsku. Na promenáde sa dá posedieť na kávičke alebo nakúpiť suveníry v stánkoch.
 • Alicante bola lákadlom pre dobyvateľov a našli sa tu pozostatky Kartágincoch, Feninčanoch, Rímanov i Grékoch.
 • Hrad Svätej Barbary na vrchu Benacantil postavili v 10. storočí Mauri a dnes je to jedna z najväčších stredovekých pevností v Európe.
 • Gotický kostol Svätej Márie pochádza zo 14.-16. storočia a vznikol prestavaním arabskej mešity.
 • Pri Alicante sa nachádzajú ryžové polia, na ktorých sa ročne vypestuje 115 tisíc ton ryže. Táto ryža je určená najmä na prípravu obľúbeného jedla pella.
 • Tapas, typické snáď v každej španielskej reštaurácii, bolo vymyslené práve v Alicante. Tapas sú v miskách podávané plnené olivy, syr, ryby, šunka a podobné.
 • V Alicante sídlilo jedno z najväčších filmových štúdií Európy - Ciudad de la Luz. V máji roku 2012 bolo toto filmové štúdio zrušené.