Bilbao je srdcom a hlavným mestom regiónu Baskicko, rozprestierajúcom sa v severnom Španielsku. Na rozdiel od južanských trópov už Bilbao a jeho okolie pripomína skôr miernu zónu, rastú tu mnohé lesy a oveľa viac tu aj prší. Cez mesto preteká rieka Nervión, ktorá sa vlieva do Biskajského zálivu. Obyvatelia mesta sú na svoj kraj veľmi hrdí, mnohí z nich túžia po nezávislosti a rozprávajú po baskicky, čo je unikátny jazyk, aký sa nepodobá na žiadny iný v Európe. Ak sa budete chcieť v Bilbau orientovať, radšej si zapamätajte názvy miest a ulíc v španielčine, tie baskické sú totiž tradične dosť dlhé a vyslovujú sa len s ťažkosťami.

Oproti iným španielskym mestám môže Bilbao na prvý pohľad pôsobiť trochu nevýrazne a stroho. Je pravdou, že nevyniká farbami a má skôr vzhľad priemyselného prístavu, aj tak však ponúka mnoho zaujímavostí, ktoré stoja za spoznanie a za návštevu. Predovšetkým je domovom impozantného Guggenheimovho múzea, ktoré ohúri svojou veľkosťou a jedinečnou architektúrou zvonku a ponúkne bohatú ukážku umeleckých diel zvnútra. Ak patríte k fanúšikom múzeí, nájdete si v Bilbau aj niekoľko ďalších povinných zastávok pre milovníkov umenia. Mesto sa preslávilo aj vďaka svojim reštauráciám ocenených prestížnymi cenami gastronomického sveta, z ktorých mnohé sú rozmiestnené na strategických miestach pri pamätihodnostiach. Zelene je však v meste celkom dosť a Bilbao má 18 verejných parkov s celkovou rozlohou 200 hektárov. Najväčší park mesta je Monte Cobetas na 205 metrov vysokom vrchu juhozápadne od mesta. park má rozlohu 18,5 hektára a jeho súčasťou je zrúcanina pevnosti Altamira z obdobia španielskej občianskej vojny. Park Monte Cobetas je známy najmä pre hudobný festival pod otvoreným nebom známy ako Bilbao BBK Live. Druhý najväčší park v meste Bilbao je Larreagaburu s rozlohou 12 hektárov a mnoho ďalších parkov ponúka relax aj zábavu.

Každoročne koncom augusta sa koná hlavný festival Semana Grande (v preklade Veľký týždeň), ktorý priláka vyše 100 tisíc ľudí. Tento festival má tradíciu od roku 1978, začína sa vždy v sobotu v treťom týždni v auguste a trvá 9 dní. Návštevníci si môžu užiť vystúpenia hudobných skupín, silácke súťaže, býčie zápasy, večerné ohňostroje a mnoho iných zaujímavých lákadiel.

Mesto Bilbao je v Európe známe najmä milovníkom futbalu a miestny futbalový klub Athletic Bilbao je jeden zo zakladajúcich klubov španielskej futbalovej ligy La Liga, kde hrá v prvej divízii - Primera División, ktorú od založenia v roku 1927 vyhralo 8 krát. Mesto má od roku 2012 nový futbalový štadión San Mamés s kapacitou vyše 53 tisíc divákov.

Prístav v meste Bilbao je jeden z piatich najlepších v Španielsku a dostať sa z neho dá do približne 500 prístavov na celej Zemi.

 

Základné informácie:

Počet obyvateľov 345 141 (2015)
Vzdialenosť od Bratislavy 2170 km

Čo je v meste Bilbao:

 • hotely, apartmány, penzióny
 • prístav, letisko, metro
 • reštaurácie, kaviarne, bary, diskotéky
 • obchody, trhoviská
 • divadlá, koncertné haly
 • Guggenheimovo múzeum
 • Múzeum výtvarného umenia
 • futbalový štadión San Mamés
 • burza

 

Mapa

Video

Zaujímavosti:

 • V minulosti bolo Bilbao rybárskou dedinkou, ktorá sa pretransformovala na industriálne mesto a dnes je zamerané najmä na turizmus.
 • Bilbao bolo založené v roku 1300.
 • Reštaurácie v meste Bilbao ponúkajú vynikajúce jedlo a vďaka šikovným šéfkuchárom je tu jedna z najlepších kuchýň v Španielsku.