Podmanivý prístav Cádiz sa nachádza v južnom cípe andalúzskeho regiónu, kde leží na ostrove prepojenom s pevninou prostredníctvom úzkej pevninskej šije. Z každej strany obklopujú jeho pobrežie Costa de la Luz pláže, ktoré akoby nemali konca. Mesto býva považované za najstaršie sídlo západnej civilizácie, keďže Feníjčania ho založili pred viac než 3000 rokmi. Miestny prístav bol v minulosti plný čulého obchodného ruchu a Krištofovi Kolumbovi a ďalším moreplavcom poslúžil ako štartovací bod pre ich zámorské objavy. Dnes sa teší veľkej priazni turistov, ktorí sa z neho vydávajú na výletné plavby po Stredozemí, ku Kanárskym ostrovom či k pobrežiu Severnej Afriky. Popri svojich lákavých plážach je Cádiz vďaka svojej prastarej histórii bohatý aj na jedinečné pamiatky. Väčšina z nich sa ukrýva v starom meste, do ktorého sa vstupuje cez brány Puertas de Tierra. Zatiaľčo v štvrti El Pópulo sa konali dejiny, prímorská La Viña je domovom rybárov a v Santa Maríi bývajú potomkovia kočovných Cigánov, predvádzajúcich svoje pestré tradície v podobe vášnivého flamenca. Obzvlášť veľkému prílevu turistov sa Cádiz teší na prelome januára a februára v čase konania pompézneho karnevalu, ktorý patrí k popredným v Európe. Cádiz má krásne pláže a jedna z nich (La Caleta) bola dejiskom nakrúcania bondovky Dnes neumieraj a vo filme z nej urobili pláž na Kube.

Základné informácie:

Počet obyvateľov 120 468 (2015)
Dĺžka pobrežia 260 km
Vzdialenosť od Bratislavy 3000

Čo je v meste Cádiz:

 • hotely, apartmány, hostely
 • prístav
 • reštaurácie, obchody, diskotéky
 • katedrála Catedral Nueva
 • pevnosť Castillo de San Sebastián
 • pevnosť Castillo de Santa Catalina
 • múzeum mesta Cádiz (Museo de Cádiz), Museo Catedralicio
 • múzeum ústavy mesta Cádiz (Museo de las Cortes de Cádiz)
 • obranná veža a brána Puerta de Tierra
 • vyhliadková veža Torre Tavira
 • rímsky amfiteáter Teatro Romano
 • pekné námestia
 • možnosti športu (potápanie, šnorchlovanie, turistika)

 

 

Pláže Cádizu

Vďaka prítomnosti krásnych pláží a veľmi príjemnej klímy je Cádiz ideálnou dovolenkovou destináciou. S prítomnosťou hotelových rezortov a reštaurácií sa to nepreháňa ako na niektorých iných miestach a miestna atmosféra je tak oveľa pokojnejšia a pohodovejšia. Najvyhľadávanejšou plážou v Cádize je Playa de la Caleta čo doslova znamená Pláž v zátoke. Jej kľudné vody sú obzvlášť vhodné pre slabších plavcov a pre deti. Neďaleko sa južne od parku Genovés rozprestiera aj menšia pláž Playa de la Palma, chránená v kúte zátoky. Zaujímavosťou tejto zátoky je aj majestátny maják. Najdlhšou plážou mesta je piesková pláž Playa de la Cortadura dlhá niekoľko kilometrov a Cádiz okrem toho ponúka aj dve modernejšie pláže spojené s väčším komfortom a luxusom turistických služieb, Playa de Santa María del Mar a Playa de la Victoria.

Pamiatky v meste Cádiz

Pobrežné promenády a parky

Výhľad na oceán, ktorý vám Cádiz poskytuje je skutočne veľmi pôsobivý a môžete si ho užiť z viacerých lokalít. Ak sa napríklad vydáte na sever od námestia Plaza de España, vychutnáte si elegantnú promenádu v tieni paliem. Alameda de Apodaca je naproti tomu vytvorená v terasovom štýle a jej široké malebné uličky sú posiate palmovými stromami a dobovými lampami. Vďaka ich romantickému svetlu si tunajšiu prechádzku volia hlavne zamilované páriky vo večerných hodinách. Blízkej prímorskej ulici Alameda Marqués de Comillas okrem výhľadov na zátoku Cádizu dominuje aj socha tunajšieho markíza z Comillas, ktorého meno ulica nesie.

Popri pobrežných promenádach si je pohľad na Atlantický oceán možno vychutnať aj z viacerých parkov rozkladajúcich sa v blízkosti mora. Najkrajším je Parque Genovés v severozápadnej časti Cádizu. Prekvitá totiž zeleňou, exotickými rastlinami, kvetinami a tropickými stromami, čo v spojení s modrými vodami oceánu za parkov vytvára skutočne magickú scenériu. V centre parku nájdete aj jazierko, cez ktoré prechádza drevený most a oddychovú atmosféru dotvára aj zvuk padajúcich vodopádov a štebotajúcich vtákov. Počas letných mesiacov je tunajšie divadlo pod holým nebom miestom konania rozličných kultúrnych podujatí a predstavení.

Historická štvrť El Pópulo

Najstaršia časť mesta bola založená ešte v časoch existencie rímskeho impéria a v jej priestoroch sa doslova prenesiete späť v čase. Z tejto doby sa dodnes zachovali napríklad ruiny antického amfiteátra, ležiace v blízkosti katedrály Catedral Nueva. Tá sa nachádza medzi námestiami Plaza de la Catedral a Plaza de Pio XII a v jej architektúre sa spája barokový sloh s neoklasickým.

Ohromujúci interiér katedrály je dlhý 85 metrov, široký 60 metrov, vysoký 52 m a popri masívnych pilieroch ho zdobia dekorované okná, cez ktoré prechádzajú slnečné lúče a vytvárajú tak skutočné divadlo pre oči. V tunajších kryptách sú pochovaní viacerí významní obyvatelia mesta, vrátane niekoľkých biskupov a rodáka z Cádizu, skladateľa Manuela de Falla. Súčasťou katedrály je aj múzeum, kde sú strážené mnohé vzácne ukážky náboženského umenia.

Štvrť Pópulo je od zvyšku mesta viditeľne oddelená viacerými stredovekými bránami, pričom najstaršou z nich je Arcos de los Blancos. V útrobách historickej časti popri katedrále vyniká aj modlitebňa Oratorio de la Santa Cueva na ulici Calle Rosario, ktorá je zdobená maľbami slávneho španielskeho maliara, Francisca Goyu. Pekný pohľad je aj na barokový palác Casa del Almirante, ktorého interiér je však verejnosti neprístupný. Pópulo je v neposlednom rade štedré aj na mnohé autentické námestia, z ktorých je Plazuela de San Martín centrom celej štvrte, zatiaľčo Plaza de San Juan de Díos zaujme svojou zvonovou vežou a vychýrenými reštauráciami.

Torre Tavira

Počas minulých storočí bol hlavným prísunom bohatstva Cádizu námorný obchod, mesto bolo treba patrične chrániť pred všetkými, ktorí by ho chceli o toto privilégium pripraviť. Za týmto účelom bolo okolo Cádizu vybudovaných takmer 130 strážnych veží, z ktorých je najvyššou Torre Tavira, tiahnuca sa do výšky 45 metrov.

Vďaka tomu je práve táto veža miestom, z ktorého máte najlepší výhľad nielen na celý Cádiz ale aj do oceánskych diaľav až po horizont. Torre Tavira disponuje okrem toho vlastným múzeom, ktoré sa venuje historickému obdobiu 18. a 19. storočia a spomína aj významný pokus o prijatie prvej liberálnej a demokratickej ústavy v Španielsku. Hoci sa ústavu z Cádizu v roku 1812 napokon nepodarilo presadiť, aj tak znamenala významný historický míľnik. Vo veži je jedna zaujímavá miestnosť nazývaná camera obscura, kde vám v tmavej miestnosti premietajú na kruhovú plochu aktuálne dianie na ulici pomocou mechanického zariadenia bez použitia elektriny. Takéto zariadenie existovalo už v 10. storočí a funguje ako veľká kamera otáčajúca sa okolo veže. Podobné zariadenie majú aj v San Franciscu či Havane, avšak v Cádize bolo inštalované ako prvé.

Mestské múzeá

Španielske mesto bez múzea je netradičnou raritou a skutočne aj v Cádize nájdete viacero mestských múzeí, zasluhujúcich si pozornosť. Po umeleckej a archeologickej stránke si vás záska Museo de Cádiz so svojou kolekciou nálezov z fénickej nekropoly, vrátane známeho mramorového sarkofágu pochádzajúceho z 5.storočia pred našim letopočtom. Popri fénickom období, sa v múzeu venuje pozornosť aj gréckym, rímskym, vizigótskym a arabským časom. Obrazová galéria Musea de Cádiz zahŕňa diela autorov ako boli Zurbarán, Rubens, Murillo či Ribera a na najvyššom poschodí múzea objavíte expozíciu Andalúzskeho bábkového divadla. Vyššie spomenutej ústave z Cádizu je tiež zasvätené samostatné múzeum, ktoré nesie meno Museo de las Cortes de Cádiz a nájdete ho v blízkosti modlitebne Oratorio de San Felipe.

Video

Zaujímavosti:

 • V meste Cádiz na pláži La Caleta a hrade Castillo San Sebastian sa nakrúcal film Dnes neumieraj (Die another day) s Jamesom bondom.
 • Mesto Cádiz po dobu 200 rokov napádali piráti z Anglicka.
 • Prístav v Cádize je najdôležitejším prístavom Španielska.
 • Karneval v Cadíze je druhý najslávnejší po karnevale v Rio de Janiero.
 • Feninčania volali mesto ako Gadir, čo znamená pevnosť. Maurovia, ktorí mesto ovládali 500 rokov ho nazývali Qadis a z toho vznikol dnešný názov.
 • Cádiz bol osídlený už 1100 rokov pred naším letopočtom a dnes je to najstarčie mesto západnej Európy.
 • Krištof Kolumbus pri objavení Ameriky vyplával z prístavu v meste Cádiz.
 • Básnik Lord Byron žil a tvoril istý čas v meste Cádiz.
 • Narodil sa tu jeden z najznámejších španielskych skladateľov Manuel de Falla.
 • Cádiz je známy pre vyhliadkové veže, ktorých tu stojí vyše 100. Najvyššia veža Távira sa nachádza v centre mesta, má výšku 45 metrov a ponúka pekný výhľad na mesto a okolité more.