Prístavné mesto Málaga sa nachádza na známom pobreží Costa del Sol (pobrežie slnka) na juhovýchode Španielska asi 130 km od Afriky. Je to centrum priemyslu južného Španielska. Po meste Sevilla je to najdôležitejšie mesto v Andalúzii. Žije tu necelých 570 tisíc obyvateľov a Málaga je šieste najväčšie mesto Španielska. V posledných rokoch sa Málaga stala populárnou destináciou pre turistov z celého sveta. Letisko v Málage je jedno z najväčších v Španielsku a ročne ho využije vyše 10 miliónov turistov. Počas letnej sezóny sú všade davy turistov, na čo sa treba pripraviť. Po ceste z letiska uvidíte množstvo hotelov a budov zo 70-tych rokov, ale centrum mesta je historické a úzke poprepletané uličky sú romantické. Prístav v Málage je druhý najväčší v Španielsku.

Málaga bola osídlená už pred vyše 2800 rokmi a vykopávky z nej sú vystavené po celom meste. Mesto ako prví kolonizovali Feninčania okolo roku 770 pred n. l., ktorí ju nazvali Malaka. Postupne mesto obsadili Gréci, Kartáginci, Mauri a Rimania. Počas 17. a 18. storočia bolo mesto v úpadku a trpelo na epidémie, povodne a zemetrasenia, ktoré mesto zničili. V 19. storočí sa situácia zmenila a Málaga sa stala bohatým mestom a dôlzitým turistickým strediskom. Pri Málage je pevnosť z 15. storočia nazvaná Alcazaba, z ktorej môžete vidieť celé mesto s prístavom ako na dlani. Určite navštívte honosnú katedrálu La Manquita postavenú v barokovom, renesančnom aj neoklasickom štýle.

V Málage sa počas roka koná niekoľko festivalov, z ktorých najväčší sa koná v polovici augusta a nesie názov Feria. Miestne festivaly sú pre našinca až veľmi bujaré a divoké. Celkovo ľudia v Málage sú veľmi spoločenskí a priateľskí. Niet sa veľmi čomu čudovať, lebo Málaga je naozaj krásne mesto v peknom prímorskom prostredí s príjemným počasím po celý rok. Ak chcete zažiť nezabudnuteľnú atmosféru španielskych osláv Veľkej Noci, príďte sem na Semana Santa en Málaga. Oslava veľkonočných sviatkov tu trvá týždeň a je odlišná od našej Veľkej Noci. Ďalší zaujímavý festival, Férias de Malaga, sa koná od 11. do 19. augusta.

Málaga, tak ako iné španielske letoviská má širokú ponuku kvalitných reštaurácii a bohatý nočný život. V Málage sa oplatí ochutnať najmä rôzne morské špeciality. Mimo iných vynikajúcich reštaurácií sa odporúča navštíviť známe miestne reštaurácie El Caleno, Cañadú, Restaurante Tapadaki, Amigos Grill Muelle Uno, Restaurante Amador či La Reserva 12. Najlepšiu diskotéku zažijete v klube Discoteca Andén a o nočnú zábavu postarané je v nočnom bare Liceo. Predstavenia rôznych hudobníkov sa konajú v ZZ Pube a Velvet clube.

Pláže v Málage sú pieskové a najkrajšie z nich sú Torremolinos, El Palo, El Caleta či 3,5 km dlhá pláž San Julian. Pláže sú dobre vybavené a samozrejmosťou sú lehátka, slnečníky, sprchy a tiež detské ihriská. Najrušnejšie pláže mesta sú La Caleta a Malagueta. Keďže v Málage je 320 dní s priamym slnkom, nemusíte sa báť studenej vody či nepriazniveho počasia, najmä počas leta.

Príjemným spestrením dovolenky v Málage môže byť návšteva parkov v Málage, ktorých tu je niekoľko. V parkoch Malaga Park a La Batería Park pestujú mnohé exotické druhy rastlín z rôznych kútov sveta. Park vytvorený v anglickom štýle Jardín Botánico-Histórico La Concepción má za sebou vyše 100-ročnú hostóriu. Odporúčame návštevu parkov Crocodile park, kde chovajú krokodílov a Lobo Park, kde môžete vidieť ako žijú vlky vo voľnej prírode.

Pre mnohých sú samozrejmosťou nákupy suvenírov, oblečenia a iných vecí. Nákupy v Málage sú možné na viacerých uliciach, napríklad Calle Larios a v nákupných centrách ako Muelle Uno, Plaza Mayor, Larios Centro, El Corte, či najväčšie nákupné centrá Parque Comercial La Canada a Centro Comercial La Veronica. V meste sú tiež rôzne trhoviská ako Mercadillos BC alebo centrálne trhovisko Atarazanas.

Málaga je tiež rodisko Pabla Picassa, ktorého diela sú vystavené v Múzeu Pabla Picassa. Narodil sa tu aj herec Antonio Banderas, ktorý má v meste svoju reštauráciu. V tomto blogu sa dočítate ďalších zaujímavostiach o Málage. Mesto Málaga je tiež výborným východiskovým bodom pre výlety to okolitých miest ako Granada, Sevilla či Córdoba.

Lacné letenky- Malaga

Základné informácie:

Počet obyvateľov 568 479 (2013)
Doba letu z Bratislavy cca 3 hod

Čo je v meste:

 • hotely
 • prístav (2. najväčší v Španielsku)
 • letisko
 • Múzeum Pabla Picassa
 • múeum vína
 • katedrála La Manquita
 • reštaurácie, bary, obchody
 • ZOO
 • botanická a historická záhrada La Conceptión
 • býčia aréna La Malagueta
Objednať výhodné ubytovanie v Málage

 

 

Video najzaujímavejších miest v Málage

Zaujímavosti o Málage

 • V Málage sa narodil maliar Pablo Picassso.
 • Herec Antonio Banderas sa narodil v mestečku Carratraca neďaleko Málagy.
 • Aréna na býčie zápasy La Malagueta patrí medzi najstaršie a najväčšie v Španielsku.
 • Málaga leží približne 150 km od Afriky a je najjužnejšie väčšie mesto Európy.
 • Mesto bolo založené Feninčanmi okolo roku 770 pred n. l. pod názvom Malaka. Je to jedno z najstarších miest na Zemi.
 • Prístav v Málage je v nepretržitej prevádzke od roku 600 pred n. l.
 • Rimania prevzali kontrolu nad mestom v roku 218 pred n. l.
 • Po páde Rímskej ríše sa Málaga dostala pod nadvládu Muslimov po dobu 800 rokov a bola premenovaná na Mālaqah.
 • Kresťania dobyli Málagu v auguste 1487 počas tzv. Reconquista.
 • V meste sú pamiatky po dobe nadvlády Feninčanov, Rímanov, Arabov aj Kresťanov.
 • Počas roka je v Málage 300 slnečných a 50 daždivých dní.