V minulosti bola Lignano maličká dedinka, ktorú svet nepoznal. Postupom času sa zmenila na rušné turistické mesto a jednu z najkrajších severotalianskych destinácií. Lignano leží na výbežku, ktorý ohraničuje more a z pevniny rieka Tagliamento a kanál Via Alzaia. Kedysi sa sem dalo dostať len loďou, dnes sem vedie niekoľko mostov. Na konci výbežku je veľký prístav Marina Punta Faro, ktorý ponúka 1200 miest na kotvenie, čo z neho robí jeden z najväčších prístavom severného Jadranu.

Lignano to je osem kilometrov zlatistej pieskovej pláže s hotelmi, barmi a kopcom zábavy. Je to veľký moderný rezort s rozsiahlymi možnosťami trávenia dovolenky. Pláž je široká 80 až 140 metrov a je rozdelená na niekoľko segmentov s číslami. Vstup na pláž sa neplatí, ale ak chcete lehátko a slnečník, musíte zaplatiť. Niektoré hotely vlastnia lehátka a pre hotelových hostí sú v cene pobytu. Dno mora sa zvažuje veľmi pozvoľne, čo je vhodné pre rodiny s deťmi a neplavcov, ktorí sa tu ľahšie môžu učiť plávať. Piesok je zlatistý a jemný aj keď počas letných horúčav môže páliť. Pláž je čistá, dobre organizovaná a hlavne bezpečná. Na rôznych úsekoch pláže sú rôzne služby ako požičovňa šlapacích bicyklov, lodiek, škola windsurfingu, plávania a iné. Samozrejmosťou sú wc, sprchy a mnoho reštaurácií.

Ak ste nenároční a máte radi dovolenku v prírode, odporúčame ubytovať sa v kempe Camping Sabbiadoro, ktorý sa nachádza uprostred polostrova. Kemp je zasadený do zelene a k pláži to je len 200 metrov. Kemp je dobre vybavený, je v ňom vyhrievaný bazén, minigolf, detské ihrisko, pingpongové stoly, tenisové kurty, reštaurácia, pizzéria, obchody a iné vybavenie. V kempe sa platí za osobu (6,30€ – 11,80€/noc) a miesto (9,20€ - 18,50€) podľa obdobia v roku. Počas letnej sezóny sú ceny najvyššie.

Letovisko Lignano má 3 časti: Riviera, Pineta a Sabbiadoro. V časti Riviera je plno zelene krásnych domov, luxusných hotelov, apartmánov a aj počas leta je tu kľud. Sú tu termálne kúpele a golfové ihrisko. Pineta je pokrytá borovicovými lesmi, hotelmi a domami. Je tu promenáda s obchodíkmi, reštauráciami a oplatí sa vidieť vystavenú stíhačku na námestí. Lignano Sabbiadoro je najživšia časť s veľkou promenádou plnou obchodov a barov, diskotékami, lunaparkom, minigolfom a množstvom iných atrakcií. Sabbiadoro znamená po taliansky ‘zlatý piesok’ a toto pomenovanie bolo k názvu mesta priadné pre prilákanie turistov. V Lignane sa nebudete nudiť ani v prípade nepriaznivého počasia, je tu ZOO, detské zábavné parky, diskotéky, aquapark a iné.

Najväčšie atrakcie mesta Lignano sú aqapark Aquasplash a Gulliverlandia, ktorá sa nachádza hneď vedľa. V akvaparku je množstvo bazénov, tobogánov a vodných atrakcií pre deti aj dospelých. V Gulliverlandii sú kolotoče, akvárium, cirkus, dinopark, majské sochy a mnoho iného.

Ak máte radi pizzu, v Lignane sa jej môžete najesť dosýtosti. Nebudeme odporúčať konkrétne pizzérie, ale prezradíme, že vynikajúcu pizzu tu robia azda v každej, do ktorej vkročíte.

Mladým rozhodne stojí za to navštíviť najväčšiu diskotéku Terazza di Mare, ktorá je postavená priamo na móle nad morom. Nájdete tu turistov najmä z Nemecka a Rakúska, ale aj veľa Čechov a Slovákov. Nákupných možností je tu viac než dosť, každý pondelok sa tu konajú veľké trhy, kde sa dá nakúpiť tovar od výmyslu sveta.

Základné informácie:

Dĺžka pobrežia 8 km
Vzdialenosť od Bratislavy 630 km (5 hod 40 min)

Čo je v rezorte:

  • hotely
  • vily na prenájom
  • kaviarne, reštaurácie a bary
  • diskotéky
  • slnečníky s lehátkami
  • obchody
  • ihriská pre plážový volejbal
  • ZOO
  • aquapark
  • veľký výber vodných športov