Hlavné mesto severotalianskeho regiónu Lombardia je po Ríme druhé najväčšie talianske mesto, čo sa počtu obyvateľov týka. Rimania ho nazývali Mediolanum a stalo jedným z významných centier moci, ktorú si zachovalo aj počas nasledujúcich storočí v čase existencie Milánskeho vojvodstva. V období Talianskeho kráľovstva počas Napoleonovej dominancie bolo Miláno hlavným mestom, podobne ako v čase rakúskej nadvlády v Lombardsko-benátskom kráľovstve. Popri Turíne a Janove je Miláno jedným z hlavných centier priemyslu na severe Talianska a v posledných dekádach si získalo slávu aj ako vplyvný finančný trh a mekka talianskej módy. Sídli tu Milánska burza a centrály mnohých veľkých módnych značiek ako Versace, Dolce & Gabbana, Gucci, Prada, Armani. Miláno je finančne najdôležitejšie mesto Talianska.

Taliansko je známa destinácia pre gurmánov a talianska kuchyňa je uznávaná na celom svete. V Miláne sú reštaurácie obzvlášť exkluzívne a je tu viac reštaurácií (okolo 60) ocenených prestížnou Michelinskou hviezdou ako v hociktorom inom Talianskom meste. Len v centre Milána je až 16 takto ocenených reštaurácií, kde si jedlo naozaj vychutnáte, ale aj zaň slušne zaplatíte.

Za pestrou históriou mesta nezaostáva ani jeho kultúra, spojená predovšetkým s operou a divadlom La Scalla, ktorej častým skladateľom bol napríklad Toscanini. Na Miláne zanechali svoje stopy aj umelci ako Leonardo da Vinci a Michelangelo, tvoril tu skladateľ Giuseppe Verdi aj módny návrhár Giorgio Armani. Dominantou mesta je nádherná katedrála Il Duomo, pri pohľade na ktorú vám dosť pravdepodobne zostanú ústa dokorán otvorené. Il Duomo je jedna z najväčších gotických katedrál na Zemi a dokončiť ju s množstvom detailov a reliéfov trvalo ľudstvu vyše pol tisícročia. Preto máme v súčasnosti veľké šťastie pozrieť si katedrálu v dokončenom stave. Okrem katedrály je v Miláne na čo pozerať a e tu množstvo umeleckých galérií, múzeí, kostolov, obchodná galéria Viktora Emanuela II. či rozľahlý hrad Sforzesco.

Základné informácie o Miláne

Počet obyvateľov1 368 590 (2016)
Vzdialenosť od Bratislavy935 km (cca 9 hod)
Doba letu z Bratislavy1,5 hod.

Čo je v Miláne:

  • možnosti ubytovania
  • tri medzinárodné letiská
  • železničná stanica
  • autobusová stanica
  • metro
  • budova milánskej burzy
  • katedrála
  • socha kráľa Vittoria Emanuela II. na námestí Piazza Duomo
  • námestie Piazza Duomo
  • múzeá a galérie
  • opera La Scala
  • Galleria Vittorio Emanuele II
  • futbalový štadión San Siro – jeden z najväčších v Európe
  • univerzity – jedny z najlepších v Taliansku

Zaujímavosti o Miláne

  • Miláno bolo založené Keltmi niekedy 600 rokov pred n. l.
  • Rímania mesto nazývali Mediolanum, čo v latinčine znamená Stredomorie.
  • Je to druhé najväčšie mesto Talianska a je považované za ekonomické hlavné mesto Talianska.
  • Skladateľ Giuseppe Verdi prišiel v roku 1883 do Milána na prijímacie skúšky na Konzervatórium, ale neprijali ho pre nedostatok talentu a zlú hru na klavír. Dnes toto konzervatórium nesie jeho meno.
  • Základný kameň milánskej katedrály bol položený v roku 1386 a katedrála bola dokončena až o vyše 600 rokov neskôr v roku 1965.
  • Aj keď žije na centrálnom námestí Piazza Duomo veľmi veľa holubov, socha kráľa Vittoria Emanuela II. na koni je stále čistá a nesedia na nej holuby. Je to kvôli prúdeniu vzduchu okolo sochy, ktoré odpudzuje holuby.
  • Prvý taliansky mrakodrap bol postavený v Miláne (Pirelli tower).
  • Miláno je jedno z mála európskych miest, ktoré nebolo zasiahnuté morom.
  • V múzeu vedy a technológie sa nachádzajú najznámejšie práce Leonarda da Vinciho.
  • Električková sieť v Miláne je jedna z najvyspelejších v Európe.
  • Počas 2. svetovej vojny bolo Miláno veľmi silno bombardované.
  • Sídlia tu dva silné futbalové tímy (Inter Miláno a A. C Miláno) hrajúce v prvej talianskej lige. Oba tímy trénujú na štadióne San Siro a jeden z nich (A.C. Miláno) vlastnil bývalý taliansky premiér Silvio Berlusconi.
  • V Miláne sa nachádza slávna budova opery Teatro alla Scala s kapacitou 2 tisíc divákov. Je to jedna z najznámejších a najväčších budov opery na svete.
  • Mnoho ľudí chodí za prácou do Milána. Hlavným dôvodom bude to, že v Miláne sú najvyššie platy v Taliansku.
  • Miláno je považované za hlavné mesto módy a sídli tu mnoho slávnych módnych značiek ako Versace, Pucci, Gucci, Dolce a Gabbana, Prada či Armani.
  • Vo februári 2020 tu bolo nakazených Corona vírusom vyše 470 ľudí, čo spôsobilo zatváranie škôl, múzeí, kultúrnych pamiatok a rušenie športových podujatí.

Počasie v Miláne

V Miláne sú letá teplé a vlhké, zimy veľmi chladné a po celý rok je polojasno. V priebehu roka sa teplota zvyčajne pohybuje od 0 °C do 30 °C. V lete nebývajú horúčavy a len zriedka vystúpi teplota nad 31°C a v zime len zriedka klesne pod 5 °C.

Najlepší čas roka na návštevu Milána na aktivity v teplom počasí je od konca júna do konca augusta.

MILANO Predpoveď počasia

Pamiatky v Miláne

Il Duomo

katedrála Miláno

Celé meno milánskej katedrály znie Basilica Cattedrale Metropolitana di Santa María Nascente, hoci väčšina ľudí ju pozná pod skráteným označením Il Duomo alebo ak chcete po slovensky Milánsky dóm. Patrí k najväčším a najpôsobivejším kresťanským stavbám sveta a jej útroby pojmú až 40 000 ľudí. S jej výstavbou sa pod taktovkou gotického slohu začalo v 14.storočí, niektoré časti sa však dokončili až o niekoľko storočí neskôr. Strechu dómu pokrýva niekoľko desiatok do najmenších detailov zdobených objektov tesaných z kameňa a v jeho vonkajších stenách sa nachádza vyše 2000 mramorových sôch.

Po vstupe do dómu vedzte, že celú konštrukciu udržiava 52 obrovských pilierov a že tunajšie okná zo sklá sú najväčšie svojho druhu na svete. Medzi jeho zaujímavosti patrí sedem-ramenný svietnik z bronzu datovaný do čias 13. storočia, hrobka Gian Giacoma Mediciho či pozlátený relikviár San Carlo Borromeo. Na strechu il Duomo je možné vystúpiť, pričom vás čiastočne odvezie výťah a pohľad, ktorý sa vám z tohto miesta ponúka nielen na Miláno, ale aj zasnežené Alpy v diaľavách, je jednoducho úžasný. Pri vstupe do katedrály je možné zovstúpiť kruinám rannokresťanskej Basilica di Santa Tecla a baptistéria Battistero di San Giovanni alle Fonti. Obe tieto stavby pod námestím Piazza del Duomo boli objavené v hlbinách počas výstavby milánskeho metra.

Teatro alla Scala

La Scala je prakticky celosvetovo známym synonymom opery a mnohých ľuďom sa vybaví v spojení s Milánom priam automaticky. Jej priestory si už vypočuli hudbu a spev nejedného uznávaného skladateľa či operného speváka. Hlavná sezóna operných vystúpení sa koná v čase od decembra do mája, vzhľadom k veľkému dopytu o lístky je však ideálne zarezervovať si ich s dostatočným časovým predstihom. Okrem opery nájdete v budove tohto divadla aj múzeum Museo Teatrale alla Scala, ktoré je unikátnou zbierkou kostýmov a objektov spojených s opernými predstaveniami majstrov Verdiho, Rossiniho, Toscaniniho a ďalších. Pokiaľ sa práve nekoná skúška nejakého predstavenia, je možné nahliadnuť aj do útrob samotnej opery, čo sa jednoznačne oplatí využiť.

Castello Sforzesco

Hrad situovaný na námestí Piazza Castello bol vybudovaný v roku 1368 a o storočie neskôr čiastočne prestavaný. Slúžil ako sídlo významných milánskych rodín Visconti a Sforza, ktorí mestu v stredoveku vládli. Nad hradom Castello Sforzesco sa čnie 70-metrov vysoká veža Torre de Filarete a patrí k nemu aj priestranný park, obrazová galéria a múzeum Musei del Castello Sforzesco. Súčasťou jeho vlastníctva je Michelangelova socha Pietà Rondanini, historické zbrane a brnenia, ukážka egyptského umenia a práce viacerých maliarov, napríklad Belliniho, Tintoretta, Antonellu da Messina a iných.

Museo Nazionale della Scienza e della Tecnologia Leonardo da Vinci

Vedecko-technologické múzeum Leonarda da Vinci je ideálnym miestom pre návštevu s deťmi, keďže tu môžu zblízka pozorovať technologický pokrok od prvých vedeckých objavov až do súčasnosti. Maestrovi da Vinci je venovaná samostatná galéria, v ktorej sú vystavené funkčné modely a vynálezy vytvorené na základe jeho náčrtov. Kuriózne je aj oddelenie fyziky, v ktorom sa nachádzajú predmety, aké využívali pri svojom výskume Galileo Galilei či Isaac Newton a špecifické sekcie múzea sa zameriavajú na optiku, akustiku, určovanie času a dopravu a dopravné prostriedky.

Santa Maria delle Grazie

Keď si už spomíname Leonarda da Vinci, nemôžete z Milána odísť bez toho, aby ste nahliadli do šesťstranného dómu tehlového kostola Santa Maria delle Grazie. Tento na prvý pohľad nie až tak výrazný objekt totiž vo svojich útrobách ukrýva jednu z najlepších malieb sveta, da Vinciho Poslednú večeru. Freska nazývaná v taliančine Cenacolo Vincianovznikla medzi rokmi 1495 a 1497 a svojím netradičným zobrazením biblickej scény takpovediac „v pohybe“ znamenala prakticky maliarsku revolúciu. Zub času a poškodenie kostola počas druhej svetovej vojny zanechali na maľbe stopu a preto si prešla viacerými detailnými rekonštrukciami, aby jej pôsobivosť mohli obdivovať aj ďalšie generácie návštevníkov. Popri da Vinciho majstrovskom diele si v kostole Santa Maria delle Grazie zaslúži pozornosť tiež baroková kaplnka s postavou Madonna delle Grazie.

Piazza dei Mercanti

Námestie obchodníkov je jedným z mála miest v meste, kde môžete na vlastnej koži zažiť autentickú atmosféru stredovekého Milána. Natrafíte naň neďaleko námestia Piazza del Duomo a dominuje mu niekdajšia radnica Palazzo della Regione, ktorá v istom úseku dejín riadila celé mesto. V budove z čierneho a bieleho mramoru Loggia degli Osiiúradovali počas stredoveku sudcovia a notári a zdobia ju sochy zručných remeselníkov s kameňom, Maestri Campionesi prichádzajúcich od jazera Lugano.

Pinacoteca di Brera

V Miláne sa nachádza veľké množstvo umeleckých galérií a múzeí a je len na vás, ktorému z nich dáte na základe svojich záujmov a preferencií prednosť. Za jednu z najatraktívnejších z nich býva tradične považovaná Pinacoteca di Brera. Nachádza sa v budove bývalej jezuitskej školy a dnes v sídle Accademia di Belle Arti, ku ktorému patrí taktiež astronomické observatórium a rozľahlá knižnica. Do galérie sa preniesli mnohé umelecké diela z dnes už neexistujúcich alebo poškodených kostolov, ktoré tak unikli skaze. Miestna kolekcia je tiež štedrá na mnohé diela maliarov zo severo-talianskych regiónov, pochádzajúcich z Lombardie, Benátok, Umbrie a Parmy.

Zlatým klincom pinakotéky je Rafaelovo zobrazenie Lo Sposalizio, pričom popri talianskych autoroch sa priestor dal napríklad aj Van Dyckovi, Rembrandtovi, Rubensovi, El Grecovi, Pablovi Picassovi a ďalším popredných maliarov. Po vyčerpávajúcej prechádzke dejinami umenia si napokon nezabudnite odpočinúť v romantickej záhrade Orto Botanico di Brera. Táto záhrada je priam oázou pokoja so skleníkom, jazierkami a záplavami exotických stromov a kvetín.

Top 10 vecí, ktoré sa oplatí vidieť v Miláne

Počasie v Miláne

Miláno má vďaka polohe vo vnútrozemí ďalej od pobrežia vlhké subtropické podnebie so štyrmi ročnými obdobiami a veľkým rozsahom teplôt. Najlepšie slovo na zhrnutie milánskeho počasia je „rôznorodosť“ a počasie sa tu počas roka naozaj výrazne mení. Miláno je jedno z najvlhších miest Európy a hmla na mesto sadá 340 dní ročne. Pri návšteve Milána si zoberte rôzne druhy oblečenia, ako teplé oblečenie tak oblečenie do dažďa, pretože sa tu počasie vie rýchlo zmeniť.

MILÁNO Predpoveď počasia

Jar v Miláne

Na jar býva v Miláne vlhko, ale v marci sa strácajú chladnejšie teploty a z týždňa na týždeň je teplejšie. V máji sú priemerné denné teploty v okolí hodnoty 20°C. Jarné noci v Miláne sú ešte dosť chladné, preto je dobré zobrať si sem na jar aj teplejšie oblečenie. Máj patrí k vlhkším mesiacom a buďte pripravení na daždivé dni. Jar je však vďaka menšiemu počtu turistov veľmi dobré ročné obdobie na návštevu Milána.

Leto v Miláne

Každoročne má mesto priemernú vlhkosť 75%, ale vlhkosť môže stúpnuť až na 80%, najmä pred letom. Práve vlhkosť a vysoké zrážky sú dôvodom, prečo Miláno zažije v priemere takmer 50 búrok ročne. Napriek tomu je leto v Miláne príjemne teplé a slnečné. Miláno je počas leta na vrchole sezóny, preto aj hotely, reštaurácie a kaviarne sú v lete preplnené. Preto sa oplatí rezervovať ubytovanie v Miláne na leto dostatočný čas dopredu. Avšak aj cenz ubytovania v lete sú najvyššie. Priemerná denná letná teplota v Miláne je 21°C a priemerné maximá sa šplhajú na 29°C. Keďže sa v Miláne nemôžete ani osviežiť v mori, letné horúčavý sú ťažšie znesiteľné. Počas prechádzok letným Milánom sa nezabudnite natrieť krémom na opaľovanie. Letné búrky sú v Miláne bežné, ale zväčša sú intenzívne a ako prídu, tak aj odídu.

Jeseň v Miláne

Letné horúčavy odídu na jeseň z Milána aj s húfmi turistov a počasie je tu oveľa znesiteľnejšie. Počas jesene však klesá nielen denná, ale aj nočná teplota, ktorá sa blíži k 1°C. Aj napriek chladnejšiemu počasiu je v Miláne na jeseň príjemne a je 20%-ná šanca na slnečný deň. Jeseň je tu najvlhšie ročné obdobie a prichystajte sa na daždivé dni.

Zima v Miláne

Zimné mesiace v Miláne sú hmlisté a studené. Denné priemerné teploty v zime sa v Miláne pohybujú v rozpätí 1°C až 4°C a minimálne teploty klesajú na -4°C. Lyžiarske strediská v okolí Milána sú veľmi obľúbené a v zime praskajú vo švíkoch.

Ubytovanie v Miláne

Booking.com

1 komentár

Pridaj komentár