Popri Florencii a Pise patrí Siena k turisticky najvyhľadávanejším mestám severotalianskeho regiónu Toskánsko. Leží v horách južným smerom od Florencie, s ktorou v minulosti mnohokrát zápasila o vplyv a moc v regióne. Siena pôvodne vznikla ako etruské osídlenie, hoci o nej súčasne panuje legenda, podľa ktorej ju založili potomkovia Remusa, brata Romula, ku ktorému sa viaže príbeh o založení Ríma. Najväčší prospech mesto zažilo v období 12. – 14. storočia, kedy sa v ňom sústredila umelecká činnosť v Toskánsku a zároveň z tejto doby pochádza väčšina historických pamätihodností v meste. Siena je dnes pravdepodobne najkrajšie historické mesto Talianska. Ak trávite dovolenku nablízku, určite sa sem vydajte aspoň na jeden deň. Mesto Siena je zachytené na bondovke Quantum of Solace, kde Jamesa Bonda hrá Daniel Craig.

Historické centrum mesta bolo v roku 1995 pripísané do Zoznamu svetového dedičstva ľudstva UNESCO. V jeho srdci leží úchvatná katedrála Santa Maria Assunta, považovaná za jednu z najkrajších gotických stavieb Talianska. Len o niečo ďalej sídli námestie Piazza del Campo s radnicou Palazzo Publico, vežou Torre del Mangia, fontánou, palácmi a múzeami. V Siene mimo to natrafíte aj na mnohé podmanivé kostolíky a pôsobivé zbierky umeleckých predmetov.

Konské preteky v Siene

Na námestí Piazza del Campo sa dvakrát ročne konajú konské preteky (2. júla a 16. augusta) známe ako Palio di Siena, na ktorých závodia jazdci vo farbách rôznych častí mesta Siena. Preteky v júli majú názov Palio di Provenzano na počesť Madonny z Provenzana a preteky konajúce sa 16. augusta sa volajú Palio dell’Assunta na počesť nanebovstúpenia Panny Márie. Jazdci pretekajú na koňoch bez sedla tri okruhy okolo Piazza del Campo, pričom mnohí padajú a niektoré kone dokončia okruh bez jazdca. Konské preteky majú tradíciu od 14. storočia a v čase ich konania sa inak poloprázdne námestie zaplní do posledného miesta. Tieto závody sú pre obyvateľov mesta aj turistov zadarmo, len sa sem neodporúča prísť s deťmi kvôli veľkému množstvu ľudí.

Základné informácie o meste Siena

Počet obyvateľov53 853 (2016)
Vzdialenosť od Bratislavy986 km (cca 9 hod 45 min)

Čo je v meste Siena:

  • možnosti ubytovania
  • najbližšie letisko Peretola vo Florencii a letisko v Pise
  • železničná stanica
  • autobusová stanica
  • katedrála (Duomo)
  • námestie Piazza del Campo
  • palác Palazzo Salimbeni
  • kostol z roku 1451 – Basilica dell’Osservanza
  • Basilica Cateriniana
  • románsky kostol Santa Maria dei Servi
  • synagóga 

Zaujímavosti o meste Siena

  • V Siene sa dva razy ročne konajú najslávnejšie konské preteky v Taliansku Palio di Siena na hlavnom námestí piazza del Campo. Preteky majú tradíciu od roku 1663.
  • Budova Ospedale di Santa Maria della Scale, kde dnes sídli múzeum, v minulosti slúžila ako nemocnica pre deti, chudobných a pútnikov. Bola to jedna z prvých nemocníc v Európe a dnes je to jedna z najstarších stále stojacich budov nemocnice na Zemi.
  • Pár kilometrov od Sieny sa nachádza hostorické mestečko San Gimignano s 15-timi vežami, ktoré v minulosti prosperovalo vďaka svojej výhodnej polohe a na vrchole svojej slávy malo až 72 veží, niektoré vysoké aj 70 metrov. Dnes je tu okrem iného aj múzeum mučenia.

Počasie v meste Siena

SIENA Predpoveď počasia

Pamiatky v meste Siena

Piazza del Campo

Práve toto námestie ukrýva najväčšie poklady historického centra Sieny, pričom vďaka zladeniu svojej architektúry patrí k najkrajším v Taliansku. Prvý pohľad návštevníkov si hneď získa mestská radnica Palazzo Pubblico, postavená v gotickom slohu na prelome 13. a 14. storočia. Jej tehlové múry sú prešpikované oknami, oblúkmi a balustrádami. Nájdete na nej stopy po vládnucej dynastii Medici aj po veľkovojvodov z Toskánska.

Interiér budovy naproti tomu vyniká freskami miestnych umelcov, tvoriacich na podnet bohatských sienských rodín. Dobové pohľady na Sienu poskytujú napríklad maľby Ambrogia Lorenzetti vystavené v miestnosti Sala della Pace.Sala del Mappamondo je naproti tomu spestrená zobrazením Maesta od Simoneho Martini, zatiaľčo kaplnku zdobia diela Taddea di Bártolo. Horné poschodia radnice patria múzeu Museo Civico, ktoré je v podstate sprievodcom po histórii mestaprostredníctvom vystavených obrazov, náčrtov a dobových dokumentov.

Z jednej strany radnice v Siene vyčnieva veža, ktorá si zasluhuje samostatnú pozornosť. Jej meno je Torre del Mangia, dosahuje výšku 102 metrov a pri potulkách v jej útrobách sa náhle ocitnete v stredoveku. Za svoj vznik vďačí bratom architektom Minucciovi a Francescovi di Rinaldo, ktorí ju na základe svojich návrhov nechali postaviť v rokoch 1338 – 1348. Ak sa vám netočí z výšky hlava, neváhajte si vystúpať niekoľko stoviek schodov až na vrchol veže, nakoľko pohľady na krásy Sieny a okolitej toskánskej krajiny skutočne za tú trošku námahy pri výstupe stoja.

Na námestí Piazza del Campo sa okrem radnice a veže oplatí zamerať pozornosť taktiež na zámok Palazzo Sansedoni a romanticky pôsobiacu fontánu Fonte Gaia stojacu v strede námestia. Nechal ju vybudovať staviteľ Iácopo della Quercia v oku 1419, pričom o štyri storočia neskôr prešla fontána rekonštrukciou, počas ktorej sa znej odstránili pôvodné mramorové časti, aby sa tak ochránili pred poškodením. Kto ich chce zhliadnuť, nech zamieri do vyššie spomenutého múzea Museo Civico v útrobách radnice.

Duomo di Siena

katedrala v Siene

Takto znie kratšie pomenovanie sienskej katedrály, hoci sa pýši aj dlhším a honesnejším. Jej plné meno totiž je Cattedrale Metropolitana di Santa Maria Assunta. Tvrdí sa o nej, že patrí k tomu najkrajšiemu čo v rámci gotickej architektúry v Taliansku nájdete. Za podobu svojich vonkajších múrov a mnohých sôch, ktoré ju zdobia vďačí vychýrenému toskánskemu staviteľovi, Giovannimu Pisano. Mnohé z pôvodných Pisanových prác pritom boli nahradené kópiami a originály sú pozorne stražené a uchránené pred výkyvmi počasia. V zdobení katedrály do seba jedinečným spôsobom zapadá mramor svetlejších a tmavších odtieňov, čo výrazne kontrastuje s typickými stavbami Sieny z červených tehál.

Na každom kroku v katedrále natrafíte na nejedno umelecké dielo. Na ich tvorbe sa podieľali také svetové mená ako boli Donatello, Bernini či Giovanni di Turino. Každý kúsok steny, stropu a podlahy je niečím dekorovaný, nehovoriac o bohatej výzdobe kaplniek, krýpt a knižnice Piccolómini. S výstavbou katedrály sa začalo v roku 1229, hoci v nasledujúcich desaťročiach a storočiach prešla mnohými zmenami a rozširovacími procesmi. Až v 14.storočí bola napríklad po jej boku dokončená vysoká zvonica. Samostatnou súčasťou katedrály je tiež múzeum Museo del Duomo, kde sú uložené mnohé významné náboženské predmety a umelecké práce.

Pinacoteca Nazionale

Najkrajšia umelecká galéria v Siene sídli v priestoroch rozľahlého zámku Palazzo Buonsignori a špecializuje sa predovšetkým na umelcov, ktorí zo Sieny pochádzali alebo v nej tvorili v období 12.-16. storočia. K tým patrili napríklad Guido da Siena, Duccio di Buoninsegna, Ambrogio Lorenzetti, Pinturicchio, Pietro Lorenzetti a mnohí ďalší.

Palazzo Salimbeni

Tento palác je jedným z troch situovaných na námestí Piazza Salimbeni. Postavený bol v gotickom slohu v priebehu 14. storočia, pričom námestie bolo pôvodne jeho záhradou. Dnes je sídlom jednej z najstarších talianskych bánk, Monte dei Paschi di Siena. Tá disponuje štedrou umeleckou zbierkou, ktorá sa však len zriedkavo vystavuje pre potešenie turistického oka. Spoločnosť zámku Palazzo Salimbeni robí renesančný palác Palazzo Spannocchi postavený z poverenia pokladníka pápeža Piusa II, Ambrogia Spannocchi.

Kostoly a kláštory Sieny

kostol Siena
kostol San Doménico

Popri katedrále il Duomo existuje v Siene aj priehrštie ďalších náboženských stavieb, ktoré možno na prvý pohľad nepôsobia tak veľkolepo. Vstúpiť sa ale do nich oplatí tak či onak. Prvou z nich je kostol San Doménico na námestí Piazza San Doménico. Na rozdiel od katedrály je jeho výzdoba skôr skromná, ohromí vás však svojim priestorom a výškou, čo spoločne vytvára vskutku impozantný dojem. K obzvlášť zaujímavým častiam San Doménico patrí kaplnka Cappella di Santa Caterina, fontánka Fonte Branda a oltár zobrazujúci anjelov okolo svietnika.

Podobným vzhľadom sa v Siene vyznačuje aj kostol San Francesco. Hoci jeho interiér je maľovaný v odtieňoch bielej a čiernej farby a pripomína teda výzdobu katedrály. S kostolom je okrem zvonice spojená aj modlitebňa Oratorio di San Bernardino, ktorá sa vyznačuje scénami zo života svätých. Tieto pochádzajú z dielní Sodomu, Doménica Beccafumi a Girólamo del Pacchia.

Za zmienku stojí aj kostolík Santíssima Annunziata, situovaný v blízkosti katedrály. Hovorí sa mu aj Santa Maria della Scala a jeho dominantou je bronzová socha Krista od Lorenza Vecchiettu. Kostol je prepojený s nemocnicou Ospedale di Santa Maria della Scala, ktorá vznikla ako jedna z prvých nemocníc na území Európy a patrí k najstarším nemocniciam sveta, vykonávajúcim svoje medicínske činnosti dodnes. Súčasne je jej časť prístupná širokej verejnosti ako múzeum.

Už trochu pomimo mesta stojí menší kostolík s viacstupňovou vežou Santa Maria degli Servi. V jeho blízkosti sa zachovala staroveká brána v opevnení mesta, Porta Romana. V neposlednom rade je v Siene zaujímavé náboženské sídlo Santuario di Santa Caterina. Toto sídlo je venované tunajšej svätici preslávanej vďaka svojim víziám, v ktorých sa vydávala za mladého Ježiša Krista.

Ubytovanie v meste Siena

Booking.com

Pridaj komentár