Jaskyňa Damlatas

Nachádza sa na západnom výbežku polostrova. Jaskyňa bola objavená v roku 1948 pri hĺbení základov pre budovu prístavu. Vek jaskyne sa odhaduje na 15 tisíc rokov. Za tento čas sa tu vytvorili krásne stalagmity a stalaktity rôznych tvarov a veľkostí. Návšteva tohto miesta je obzvlášť vhodná pre osoby s nealergickou astmou. Je to vďaka vzduchu v jaskyni, ktorý obsahuje 10x viac oxidu uhličitého ako normálny vzduch a taktiež je tu 95%ná vlhkosť vzduchu. V jaskyni je teplota 22°C. Jaskyňa je celkom malá, ale stojí za odbehnutie z pláže Damlatas.

Vstupné do jaskyne: 4TL (1,7€).

 

Hrad Alanya (Alanya Kalesi)

Stredoveký hrad sa nachádza na skale vo výške 250 metrov na polostrove južne od Antalye. Väčšina hradu bola postavená v 13-tom storočí a počas 19. storočia sa vo vnútornom opevnení vystavalo niekoľko domov. Vstup do časti hradu smerujúcom k moru je spoplatnený, ale veľká časť za opevnením vrátane časti hradu smerujúcej k pevnine je prístupná zadarmo.  Opevnenie okolo hradu má dĺžku 6,5 km a obsahuje 140 veží. V hrade je dnes múzeum. Vedie sem kľukatá cesta. Dostať sa sem dá autobusom z Hürriyet Meydanı, ktorý jazdí každú hodinu od 9.00 do 19.00 (cena lístka 1,25 TL). Taxi z mesta vyjde asi na 15 TL.

 

Jaskyňa Dim

Nachádza sa 12 km od Alanye na svahu pohoria Cebel-i Reis. Je skoro v rovnakej výške nad morom ako zámok v Allanyi (240 metrov). Vek jaskyne sa odhaduje na jeden milión rokov a pre verejnosť bola otvorená až v roku 1999. Svojou rozlohou je to druhá najväčšia turecká jaskyňa. Turecko je podobne ako Slovensko bohaté na jaskyne a spolu ich tu je vyše 3000. Keďže rozľahlá jaskyňa Dim je veľmi blízko pri letovisku Alanyia, nenechajte si ujsť jej návštevu ak dovolenkujete práve v Alanyi. Jaskyňa Dim pozostáva z 2 úsekov: jeden kratší 50 metrový a druhý 360 metrový. Dlhší úsek je osvetlený a upravený vysoký až 15 metrov. Vnútri jaskyne je jazierko. Na prehliadku jaskyne je potrebné byť v dobrej kondícii, lebo je tu veľa schodov, ktoré treba prekonať. Vnútri je dosť vlhko a teplota okolo 18-19 °C. Pri jaskyni je reštaurácia s kaviarňou s panoramatickým výhľadom na mesto Alanyia a more. Dostanete sa sem autobusom z Alanye, ale odporúčame si zaplatiť výlet cez miestne agentúry, ktorý Často spájajú s návštevou iných zaujímavých miest napríklad s návštevou reštaurácií a pikniku na rieke Dim.

Vstupné do jaskyne Dim: 4€

Kaňon Sapadere

Veľkolepý kaňon sa nachádza západne od Alanye v pohorí Taurus. Sú tu vybudované pekné turistické drevené chodníčky popri vodopádoch. Kaňon má dĺžku približne 800 metrov, výšku 400 metrov a bol vytvorený eróziou pôdy v súčinnosti s vodou, vetrom a ľadom. Prechádzka v ňom ponúka mnohé krásy prírody. Pre verejnosť bol kaňon otvorený v roku 2008, dovtedy bol prístupný len miestnym obyvateľom. V kaňone žije niekoľko druhov vtákov a pestrofarebných motýľov. Vzduch tu je iný ako pri mori a voda má aj počas letných horúčav teplotu len 10°C. Je tu vytvorené niečo prírodné kúpalisko a ak sa na to cítite, môžete vodu vyskúšať na vlastnom tele skočením do nej. Najľahšie sa sem dostanete na taxi alebo organizovaným výletom z Alanye. Ak máte požičané auto, vyberte sa približne 20 km východne z centra Alanye do dedinky Demirtas, v ktorej nájdete smerové značky ku kaňonu. Do kaňonu sa organizujú aj výlety z hotelov, pričom cena je približne 25 eur vrátane cesty, vstupného do kaňonu a obedu. Na výlet do kaňonu sa odporúča zobrať dostatok vody, prikrývku hlavy a otužilejší dovolenkári si môžu zobrať aj plavky a vyskúšať vodu. Pri vstupe je reštaurácia, v ktorej sa môžete občerstviť. Pokiaľ máte radi prírodu a turistiku, návšteva tohto kaňonu môže byť príjemným spestrením vašej dovolenky v Turecku.

Mapa pamiatok a zaujímavých miest v Alanyi a okolí