Mnoho miest, ktoré boli kedysi veľmi navštevované, je dnes opustených. Taktiež je na svete niekoľko veľkých areálov, ktoré boli stavané za účelom lákať čo najviac ľudí, ale nikdy sa nedostavali. Iné mestá ako Pripiať bolo opustené zo dňa na deň kvôli havárii atómovej elektrárne. Tieto mestá duchov dnes zarastajú a navštívi ich len pár turistov a divoká zver. Prezrite si tento zaujímavý zoznam opustených miest.

Wonderland, Chenzhuang, Čína

Opustený zábavný park Wonderland sa nachádza vo vzdialenosti 32 km od Pekingu v dedinke Chenzhuang. Park mal pokrývať plochu 49 ha a mal byť najväčší zábavný park v Ázii. Výstavba sa kvôli finančným problémom zastavila v roku 1998. O desať rokov neskôr sa výstavba obnovila, ale hneď aj skončila. V máji roku 2013 boli niektoré nedostavané budovy zbúrané, čím zanikla aj posledná nádej na dostavbu tohto zábavného parku.

Kolmanskop, Púšť Namib, Namíbia

Opustené mesto Kolmanskop leží v púšti Nabim v južnej Namíbii. Mesto bolo pomenované po Johnny Colemanovi, ktorý tu počas piesočnej búrky zanechal opustený volí záprah. V roku 1908 našiel v tejto oblasti pracovník Zachariáš Lewala diamant, čím sa tu začala ťažba diamantov. Prvý osadníci získali na diamantoch obrovské majetky a vystavali tu celé mesto vrátane nemocnice, tanečnej sály, elektrárne, školy, kolkárne, divadiel. Bola tu aj športová hala, kasíno, továreň na ľad, vybudovali tu prvú röntgenovú stanicu na južnej pologuli a prvú električku v Afrike. Mesto bolo opustené v roku 1954. 

Pripiať, Ukrajina

Mestečko Pripiať sa nachádza pár kilometrov od neslávne známeho mesta Černobyľ. Pripiať slúžil najmä pre ľudí, ktorí pracovali v elektrárni Černobyľ a pre ich rodiny. Bolo stavané od roku 1970 a o 16 rokov neskôr sa z neho stalo mesto duchov. Populácia mesta bola takmer 50 tisíc. Žili tu prevažne mladí ľudia a vekový priemer obyvateľov bol 26 rokov. V meste bolo 15 základných škôl, 5 stredných škôl, nemocnica, 3 plavárne, park, telocvične a všetko iné čo má mesto mať. Po havárii atómovej elektrárne boli ľudia z mesta evakuovaní za 2 dni a nikdy sa už do svojich domovov nevrátili.

Angkor Wat, Kambodža

Budhistický chrámový komplex bol v minulosti najväčší cirkevný monument na svete. Komplex bol vybudovaný v 12. storočí a nachádza sa 6 km od mesta Siem Reap, ktoré sa berie ako východisko na výlet k Angkor Wat. Turisti sem zvyknú chodiť na tuk tuku alebo aj na bicykli. Komplex Angkor Wat je zaradený na zozname UNESCO. Komplex dnes už neslúži na pôvodné účely, ale aj keď sme ho zaradili na zoznam opustených miest, denne ho navštívia húfy turistov. Platí sa sem vstupné a dá sa kúpiť denná, trojdňová alebo týždenná, ale na prehliadku Angkor Wat odporúčame aspoň 3 dni.

Craco, Taliansko

V juhotalianskom regióne Basilicata sa nachádza mesto duchov Craco. V roku 1963 bolo mesto opustené z dôvodu opakovaných zosuvov pôdy. Odvtedy je to obľúbené turistické miesto a často sa tu nakrúcajú filmy. Na mesto je zospodu úžasný pohľad, nachádza sa na vrchole 400 metrovej hory. V roku 1963 žilo v meste až 1800 obyvateľov.

Bodie, Kalifornia

História mesta Bodie v Kalifornii sa dátuje do roku 1859, kedy tu objavili zlato. V roku 1879 malo mesto približne 5000 – 7000 obyvateľov a okolo 2000 budov. Vyťažené zlato v Bodie dosiahlo hodnotu 34 miliónov dolárov. Prvý náznak úpadku mesta sa objavil v roku 1912, posledná zlatá baňa bola zatvorená v roku 1942 a dnes tu nájdete okolo 170 budov, niektoré z nich majú zachovaný interiér. Ročne navštívi toto mesto duchov okolo 200 tisíc turistov.

Ostrov Hashima (Gunkanjima) Japonsko

Ostrov Hashima sa nazýva aj Gunkanjima, čo znamená ostrov bojovej lode. Je to preto, lebo sa ostrov podobá na plávajúcu bojovú loď. Nachádza sa 15 km od mesta Nagasaki. Ostrov slúžil na ťažbu uhlia od roku 1887 do roku 1974. V roku 1959 dosiahla populácia vrchol a žilo tu 5259 obyvateľov. Keď ropa nahradila v Japonsku uhlie, začali sa uhoľné bane zatvárať. Tak skončila aj ťažba uhlia na ostrove Hashima a od zatvorenia v roku 1974 je to ostrov duchov.

Sanzhi UFO domy, San Zhi, Taiwan

Zábavný park Jazzland bol otvorený v roku 2000. V roku 2005 bol uzatvorený 21.8.2005 kvôli tomu, že sa začal školský rok. Po pár dňoch zasiahol oblasť New Orleans hurikán Katrina, ktorý park veľmi zničil. Odvtedy sa plánovalo znovuobnovenie, ale zatiaľ park zostáva zatvorený a chátra. V opustenom areáli parku sa natáčali filmy Zabiják Joe (Killer Joe) a Stolen.

Zámok Bannermann, Ostrov Pollepel, New York

Zámok na ostrove Pollepel postavil škótsky emigrant Francis Bannerman, ktorý v roku 1900 kúpil celý ostrov Pollepel, aby ho použil ako sklad na muníciu, s ktorou podnikal. Výstavba zámku skončila v roku 1918, kedy majiteľ zomrel. V roku 1920 explodovalo na ostrove 200 ton munície, čím sa zničila časť budovy. Odvtedy zámok chátra a rozpadá sa.

Château Miranda, Celles, Belgicko

Belgický zámok Miranda (známy tiež ako Château Noisy) bol postavený v roku 1866 pre francúzskych aristokratov. Od roku 1991 je zámok úplne opustený napospas prírode a vandalom. V roku 1995 zničil požiar časť strechy a v roku 2006 zasiahla zámok silná búrka, ktorá zanechala veľké škody.

Stanica City Hall, New York, USA

 Stanica metra City Hall v New Yorku bola otvorená v roku 1904. Otvorenie stanice sprevádzala veľká slávnosť, ľudia sa obliekli do najkrajších šiat a niektorí jazdili v metre hore dolu niekoľko hodín. Stanica bola krásne vyzdobená a jej zašlú krásu môžete vidieť ešte dnes. Navzdory svojej kráse nebola stanica veľmi rušná a v poslednom roku prevádzky obslúžila len 600 cestujúcich. Bola zatvorená na Nový rok v roku 1945 aj z dôvodu zavedenia dlhších vozňov s dverami, ktoré boli príliš ďaleko od veľmi zakrivenej trate nástupišťa.

Pridaj komentár