Prírodné krásy Slovenska

Slovensko je krásna krajina, o tom niet pochýb. Prírodné bohatstvo, aké sa nachádza na Slovensku je len málokde inde. Máme nespočet krásnych jaskýň, vodopádov, lesov, pohorí a údolí. Lesy tvoria vyše 40% plochy Slovenska. Známych jaskýň je u nás vyše 6200. Mnoho oblastí Slovenska je oázou pokoja a čistej prírody. Prinášame vám miesta, na ktoré je Slovensko hrdé.

 

Veľký Rozsutec, Malá Fatra

Vrch Veľký Rozsutec je bezpochýb jeden z najkrajších vrchov Slovenska. Nachádza sa v pohorí Malá Fatra a je vyobrazený v logu národného parku Malá Fatra. Vrchol tohto krásneho vrchu sa nachádza vo výške 1609,7 m n. m. a legenda vraví, že niekde v okolí vrchu sa nachádza ukrytý Jánošíkov poklad.

 

Demänovská jaskyňa slobody, Nízke Tatry

Demänovská jaskyňa slobody bola objavená v roku 1921 a je to najnavštevovanejšia jaskyňa na Slovensku. Celková dĺžka jaskyne je takmer 9 km, ale verejnosti je prístupných len 1,6 km. Jaskyňa je krasového pôvodu a je 'najvyzdobenejšia' spomedzi Demänovských jaskýň. Kvaple v jaskyni sú naozaj nádherné a keď počas prehliadky vydržíte teplotu 6°C, uvidíte veľa pekných stalagmitov a stalaktitov. 

 

Malý vodopád - Malý Kyseľ, Slovenský raj

V tiesňave Kyseľ v Slovenskom raji sa nachádza viacero vodopádov. Najznámejšie sú Veľký a Malý Kyseľ. V roku 1976 bola dolná časť tiesňavy postihnutá požiarom, odkedy je neprístupná. Verejnosti prístupná je len horná časť proti smeru potoka Kyseľ od rázcestia k vrcholu suchej Belej.

 

Štrbské pleso, VysokéTatry

Jazero Štrbské pleso vytvoril topiaci sa ľadovec. Nachádza sa vo Vysokých Tatrách a jeho názov je odvodený od mesta Štrba. S rozlohou vyše 19 hektárov je to druhé najväčšie jazero na slovenskej strane Vysokých Tatier. Štrbské pleso je významná turistická oblasť, čomu nasvedčuje množstvo hotelov, ktoré sa v blízkosti vystavali.  

Dobšinská ľadová jaskyňa, Slovenský raj 

Najväčšia ľadová jaskyňa na Slovensku sa nachádza na svahu vápencového vrchu Duča pri meste Dobšiná. Jaskyňa je dlhá 1232 metrov, z ktorých môže verejnosť vidieť 475 metrov. Vchod do jaskyne je známy ako Studená diera a nachádza sa vo výške 970 m n. m.. Hrúbka ľadu na zemi je až 25 metrov. V jaskyni je zima aj v lete, tak na prehliadku sa teplo oblečte.

 

Sútok Moravy a Dunaja, Devín 

Tesne pod hradom Devín sa vlieva rieka Morava do rieky Dunaj. Ak si dáte námahu vyšliapať na hrad, môžete sa týmto sútokom pokochať z výšky, pretože z hradu Devín je na sútok pekný výhľad. V blízkosti sa nachádza množstvo cyklistických chodníčkov, ktorými objavíte krásnu prírodu v povodí Dunaja.

Ak pôjdete proti toku rieky Moravy, dostanete sa na Most priateľstva, ktorý vedie do Rakúskeho mestečka Schlosshof. Na názov mostu spustil Bratislavský samosprávny kraj anketu, v ktorej mali občania hlasovať a veľký náskok mal názov Most Chucka Norrisa. Nakoniec bol vybratý názov Most priateľstva.

 

Veľký Kriváň

Možno je to pre niekoho prekvapenie, ale na Slovensku nie je len jeden Kriváň. S výškou 1708 m n.m. je vrch Veľký Kriváň najvyšší v pohorí Malá Fatra. Z vrcholu je nádherný výhľad a Veľký Kriváň zdolajú aj menej zdatní turisti.

 

Skalnaté pleso, Vysoké Tatry

Tatranské Skalnaté pleso má rozlohu 1,23 ha a leží pod Lomnickým štítom. Pôvodný názov plesa bol Lomnické pleso. Z plesa sa môžete zviesť lanovkou do Lomnického sedla. 

 

Zelené pleso Kežmarské, Vysoké Tatry

Zelené pleso vo Vysokých Tatrách má rozlohu 1,78 hektárov, dĺžku 188 metrov a najväčšiu hĺbku 4,5 metra. Leží v nadmorskej výške 1545 m n.m.  

 

Poniklec Slovenský

Zákonom chránená rastlina, Poniklec slovenský rastie v podhorských a horských polohách na strednom a východnom Slovensku. Poniklec dosahujé výšku 5 - 30 cm. Aj keď sa to nezdá, celá rastlina je jedovatá.

 

Vysoké Tatry

Symbol Slovenska, majestátne Vysoké Tatry sa nachádzajú na severe Slovenska na hranici s Poľskom. V roku 1949 sa stali prvým národným parkom Slovenska. Vysoké Tatry navštevujú nielen Slováci, ale turisti z celého sveta. Celková rozloha Vysokých Tatier je 341 km2, z čoho je 260 km2 na Slovensku. Najvyšší vrch Tatier je Gerlachovský štít s nadmorskou výškou 2655 m. Horské chaty Vysokých Tatier sú útočiskom pre mnohých horolezcov a turistov.