Chorvátsko leží na juhovýchode Európy pri Jadranskom mori. Je najnavštevovanejšou destináciou Slovákov počas leta. Niet sa teda čudovať, že Slováci s obľubou nazývajú Jadranské more Slovenským morom. Veď prečo aj nie, keď sa autom do Chorvátska poľahky dostaneme za 6 hodín jazdy. Chorvátsko ponúka kryštáľovo čisté more, ktoré patrí k najčistejším v Európe. Vyše 110 pláží je vyznamenaných najvyšším ocenením – Modrou vlajkou, ktorých krásu a čistotu môžete zažiť na vlastnej koži. Je pravda, že chorvátske pobrežie je zväčša skalnaté a takisto aj väčšina pláží je tvorených zo skál, ale je tu aj niekoľko nádherných pieskových pláží. Určite každý pozná populárnu pláž Zlatni rat na ostrove Brač, ktorú tvorí úzky pieskový výbežok do mora. Na ostrove Pag pri meste Novalja sa zasa nachádza svetoznáma párty pláž Zrće.

Chorvátsko má vyše tisíc ostrovov

Pri pobreží Chorvátska sa nachádza vyše tisíc ostrovov a ostrovčekov rôznych veľkostí. Trvalo obývaných je však len necelých 50 ostrovov. Turizmus v Chorvátsku je rozšírený nielen na ostrovy, ale najmä na pevninu i keď čistejšie more je vraj práve pri ostrovoch. Ročne navštívi Chorvátsko približne 10 miliónov turistov a keďže Chorvátsko je najmä letná destinácia, v letných mesiacoch bývajú na diaľničných mýtach zápchy. Dialnica nie je najlacnejšia, ale vďaka nej sa rýchlo dostanete bez prerušenia od severných chorvátskych hraníc takmer až do Dubrovníka. Do Chorvátska sa dá ísť aj lietadlom na letiská v mestách Dubrovnik, Osijek, Pula, Rijeka, Zadar a Zagreb.

Naturisti sú v Chorvátsku vítaní

V Chorvátsku majú v mnohých strediskách dvere otvorené aj vyznávači naturizmu a kúpania bez plaviek. Približne milión turistov ročne chodí do Chorvátska kvôli naturizmu, ktoré má v Chorvátsku veľmi priaznivé podmienky. Svedčí o tom mnoho nudapláží aj celých stredísk, kde môžete stráviť celú dovolenku bez oblečenia. Práve v Chorvátsku vznikol prvý naturistický rezort v Európe.

Objednať výhodnú dovolenku v Chorvátsku

Podmorský život i olivové háje

Vyznávačov šnorchľovania zaujmú skalnaté útesy so zaujímavým podmorským životom, dno je vidieť až do hĺbky 50 metrov. Pre rodiny s deťmi sa nájdu aj krásne kamienkové ale aj piesočné pláže s plytkým morom a množstvom vodných atrakcií. Na dovolenke v Chorvátsku však môžete obdivovať okrem pláží aj olivové háje, píniové lesy a mnohé historické pamätihodnosti. Mestá ako ZadarSplitDubrovník či Trogir zanechajú vo vás dojem na dlhý čas a radi sa sem budete vracať.

Dovolenka v Chorvátsku je pre nás často synonymom lacnej dovolenky a týždňový pobyt v Chorvátsku je často lacnejší ako týždňová lyžovačka v domácich Tatrách. Avšak Chorvátsko je obľúbená destinácia svetových známych osobností ako napríklad Bill Gates, Beyoncé a Jay-Z, Steven Spielberg, Gwyneth Paltrow, Kevin Spacey, ktorí brázdili Jadranské more na luxusných jachtách. Chorvátsko je tiež obľúbená letná párty destinácia Princa Harryho. Návštevou Chorvátska nepohrdli ani top športovci ako Andre Agassi, Michael Schumacher, Gabriela Sabatini a tiež šéf Formuly 1 – Bernie Ecclestone. 

Dovolenka v Chorvátsku vyjde lacno a turizmus tu je veľmi rozvinutý po každej stránke. Za malé peniaze dostanete v Chorvátsku naozaj kvalitu a hlavne čisté more. Vo väčšine letovísk sa počas leta konajú rôzne kultúrne akcie, predstavenia, trhy a diskotéky.

Dovolenka v Chorvátsku do 200€

Najväčšie ostrovy:

Krk410 km2Cres404 km2
Brač396 km2Hvar298 km2
Pag287 km2Korčula273 km2

Základné informácie

Vlajka
Počet obyvateľov4 290 612 (2011)
Rozloha56 542 km² (z toho 3300 km² pripadá na ostrovy)
MenaEuro
Hlavné mestoZágreb
Dĺžka pobrežia5835 km (z toho: pevnina 1777, ostrovy 4058)
Počet ostrovov1185 (z toho je obývaných len 66)
Najvyšší vrchDinara (1831 m n. m.)
Podmienky vstupuplatný cestovný pas alebo občiansky preukaz

 Núdzové telefónne čísla

Polícia (Policija)92
Hasiči93
Rýchla pomoc (Hitna pomoč)94
HAK (Chorvátsky automobilový klub) pomoc motoristom987
Informácie981
Taxi970

Počasie

Pobrežie Chorvátska je jedno z najslnečnejších v Európe. Ročne tu je slnečno 2600 hodín a teplota mora v lete stúpa až na 27°C a teplota vzduchu stúpa k 38°C. Chorvátsko je najnavštevovanejšie počas mesiacov jún až september, kedy je tu najteplejšie a najslnečnejšie. Preto udávame počasie len za tieto mesiace. Ale mimo leta je v Chorvátsku počasie veľmi podobné ako u nás, v južných oblastiach je vždy o niečo teplejšie.

Ceny v Chorvátsku

Ceny v obchodoch

V Chorvátsku sa ceny líšia podľa lokality aj od sezóny. V turistických destináciách pri mori sú ceny vyššie ako vo vnútrozemí. Taktiež záleží, či nakupujete vo veľkom reťazci alebo v malom obchodíku, kde sú ceny samozrejme vyššie. V Chorvátsku sú niektoré reťazce známe aj od nás ako Billa, Lidl, Kaufland, ale aj iné ako Konzum, Spar, Studenac. Oplatí sa vyhľadať tieto reťazce a nenakupovať v najbližšom malom obchodíku. Ale dá sa povedať, že ceny sú dosť podobné ako u nás.

POTRAVINAPREKLADCENA OD-DO
chliebkrug5,00 – 7,00 Kn
mliekomlijeko4,00 – 7,00 Kn
cukoršećer6,00 – 8,00 Kn
minerálkamineralna voda4,00 – 6,00 Kn
maslomaslac9,00 – 14,00 Kn
pivopivo4,50 – 10,00 Kn
rybyriba20,00 – 120,00 Kn
vínovino11,00 – 70,00 Kn
syrsir30,00 – 60,00 Kn
vajcia (12ks)jaja (12 komada)12,00 – 16,00 Kn
ľadový čaj (1,5l)ledeni čaj8,00 – 10,00 Kn
cigaretycigareta12,00 – 20,00 Kn

Ceny v reštauráciách

S reštauráciami je to podobné ako s obchodmi, nájdete lacné zapadnuté reštaurácie, prípadne fastfoody typu McDonald’s, kde sa dá najesť relatívne lacno. Na druhej strane sú však v Chorvátsku luxusné reštaurácie s kvalitným jedlom a výhľadom na more. Taktiež v oblastiach typu Dubrovnik či Makarska sú ceny vyššie ako v turisticky menej navštevovaných lokalitách. reštaurácie majú ponuku vystavenú a teda sa ceny dajú ľahko zistiť a porovnávať. Určite odporúčame ochutnať morské špeciality, ktoré sú oveľa chutnejšie ako u nás. Ryby sú však dosť drahé a ceny bývajú uvedené za kilogram, pričom porcia je okolo 250 gramov.

POTRAVINAPREKLADCENA OD-DO
coca colacoca cola6,00 – 11,00 Kn
pohár džúsusok6,00 – 14,00 Kn
víno 1lvino 1l18,00 – 50,00 Kn
pivopivo8,00 – 18,00 Kn
kapučínocappuccino8,00 – 10,00 Kn
jedlohrana30,00 – 80,00 Kn
rybyriba40,00 – 100,00 Kn
pizzapizza23,00 – 45,00 Kn
šalátsalata8,00 – 10,00 Kn

Ceny služieb

SLUŽBACENA
požičanie bicykla80 Kn/deň
požičanie skútra300 Kn/deň
taxi 1km5,00 – 10,00 Kn
benzín 1l9,70 – 11,30 Kn
auto na deň270,00 Kn

Zaujímavosti o Chorvátsku

  • Najmenšia katedrála sveta sa nachádza v meste Nin pri Zadare
  • Prvá vodná elektráreň bola vyrobená v Šibeniku na rieke Krka v r. 1895
  • V meste Zadar sa nachádza prvý morský organ, ktorý hrá len za pomoci vetra a morských vĺn
  • Mestečko Hum na Istrii s počtom obyvateľov 23 je zapísané v Guinessovej knihe rekordov ako najmenšie mesto na svete
  • Chorvátska mena – kuna vznikla z rovnomenného živočícha, lebo koža z kuny sa tu v stredoveku používala ako platidlo
  • Sídlo prezidenta USA – Biely dom bol postavený z kameňa vyťaženého na chorvátskom ostrove Brač. Z tohto kameňa bola postavená tiež budova Parlamentu vo Viedni i Budapešti a tiež Diokleciánov palác v Splite.
  • Mestečko Ludbreg na severozápade Chorvátska je podľa legendy považované za centrum sveta a zemské kruhy vychádzajú z tohto miesta a na obvodoch týchto kruhov boli postavené veľké svetové metropoly
  • Psie plemeno Dalmantín pochádza z Chorvátska, meno prevzal z oblasti Dalmácie
  • Známy cestovateľ Marco Polo pochádza z Chorvátska
  • Kravata pochádza z Chorvátska a je súčasť chorvátskeho národného kroja od staroveku

Fauna a flóra v Chorvátsku

Zvieratám na súši sa v Chorvátsku veľmi nedarí. Žijú tu zajace, diviaky a srnce, hlavne na Istrii. Na niektorých ostrovoch hniezdi vzácny sup bielohlavý, hlavne na ostrove Cres a okolitých ostrovoch. Sup bielohlavý je veľký dravec a jeho rozpätie krídel dosahuje až 2,8 m. Každý návštevník Chorvátska ľahko rozpozná typický zvuk cikád, ktorých je tu všade veľké množstvo aj keď spozorovať ich nie je ľahké. Na ostrovoch i vo vnútrozemí žijú nejedovaté hady a jašterice. Podmorský život je tu o niečo zaujímavejší.

Naším najväčším nepriateľom pod morom v Chorvátsku našťastie nie je žralok, ale o dosť statickejší živočích morský ježko. Morskí ježkovia obľubujú najmä skalnaté pobrežia, ich pichnutie je dosť nepríjemné a dokáže pokaziť celú dovolenku. Pri kúpaní v mori odporúčame pre istotu mať na nohách kúpaciu obuv, čím predídete nepríjemnému pichliaču z morského ježa v nohe. Pri brehoch žije veľa chobotníc, ktoré len tak ľahko neuvidíte. Uvidieť sa dajú morské hviezdice, kraby či slávky. Pri chorvátskom pobreží pláva vyše 100 druhov rýb najmä makrely, sardele a morské úhory. Kde tu sa dajú zazrieť v Jadranskom mori delfíny.

V Chorvátsku rastie vyše 4 tisíc rastlinných druhov, z ktorých necelá štvrtina sa nevyskytuje v nijakom inom štáte. Zo stromov treba spomenúť borovice, pínie a zriedkavo duby. Mestské promenády v prímorských oblastiach a dvory domov na pobreží a ostrovoch zdobia urastené palmy. Darí sa tu citrovníkom, pomarančovníkom, kivi a najmä olivovníkom. Z dovolenky si môžete priniesť čerstvé figy, levanduľu či rozmarín. Pestuje sa tu vinná réva a všetky druhy ovocia a zeleniny, ktorým sa darí aj u nás. Takmer všade rastú rohovníky obyčajné, ktorého plody sú známe pod názvom svätojánsky chlieb, ktorý tu slúži ako krmivo domácich zvierat. Rastú tu aj krásne oleandre, agáve a cyprusy.

Mapa Chorvátska

Pridaj komentár