Po nástupe Hitlera k moci sa Československo rozhodlo vybudovať okolo hraníc obranný systém. Najucelenejšia línia bunkrov sa zachovala v bratislavskej Petržalke. Bunker B-S 8 Hřbitov je najväčší a najlepšie obnovený bunker v Bratislave. Nachádza sa v Petržalke neďaleko Rakúska a bol postavený v marci roku 1937. O výstavbu tohto a iných bratislavských bunkrov sa starala stavebná firma Ing. Rudolfa Friča z Bratislavy.

Bunker BS 8

K bunkru sa dá dostať autom po ceste od železničnej stanice v Petržalke smerom do Rakúska na Kittsee. Potom tesne pri hraniciach s Rakúskom pri odpočívadle, ktoré sa podobá na zastávku autobusu odbočíte doprava a krátkou asfaltovou cestou sa dostanete priamo k bunkru. Môžete sa riadiť aj značkou s nápisom ‚Cintorín 1 km‘. Odporúčame zaparkovať na konci asfaltovej cesty pri cintoríne, lebo cesta k bunkru je nespevnená. Mnohí Petržalčania si k bunkru robia pekný výlet pešo alebo na bicykli, vtedy máte aj viacero možností, i už spoza nákupného centra Danubia popri záhradkárskej osade cez koľajnice alebo od zastávky autobusu č. 80 Kopčianska.

Bunker B-S 8 Hřbitov má svoje meno po cintoríne, ktorý sa nachádza hneď vedľa neho. Cintorín bol nedávno zrekonštruovaný a padlých vojakov nám pripomína 331 bielych krížov úhľadne zoradených v radoch za sebou. Vzhľadom pripomína americké cintoríny a sú na ňom pochovaný najmä vojaci Rakúsko-Uhorska, ale aj niekoľko ďalších národností.

Pri bunkri je postavený krátky zákop, ktorý slúži na ukážku, ako vtedy vyzerala obranná línia. V zákope je niekoľko dobových fotografií. Samotný bunker je vo veľmi dobrom stave, najmä vďaka dobrovoľníkom, ktorí vykonali pre jeho obnovu naozaj dobrú prácu. Bunker dlhé roky chátral a istý čas slúžil ako útočisko bezdomovcov a narkomanov. Dnes je v múzeu vojenské múzeum s množstvom zaujímavých exponátov. Bunker má dve podlažia, na vrchom boli strieľne, toalety, sklad, naftový agregát a čerpadlo na vodu zo studne, na ktorú je bunker napojený.

Pri prehliadke bunkra vás sprievodca oboznámi s historickými faktami, môžete si prezrieť originály uniforiem vojakov z oboch strán frontov a tiež vyskúšať aké ťažké sú rôzne zbrane. Prehliadky bunkra nie sú pravidelné a bunkrom vás prevedú až keď sa nazbiera dostatočný počet návštevníkov. Ak máte záujem o prehliadku, informujte sa na webstránke: https://www.bunker.bs8.sk/

Otváracie hodiny
 1.4 – 31.10. Po – Pia 15:00 do 19:00
 1.4 – 31.10. So – Ne 14:00 do 19:00 školy (skupiny nad 10 osôb aj podľa dohody)
 1.11. – 31.3. Po – Pia 14.00 do 17.30
 1.11. – 31.3. So – Ne 14.00 do 17.00 (skupiny nad 10 osôb aj podľa dohody)

Mapa

Pridaj komentár