Zrúcanina gotického hradu Dobrá Voda sa nachádza v Malých Karpatoch pri obci Dobrá Voda neďaleko mesta Chtelnica v Trnavskom kraji. Hrad má rozlohu 8 467 m² a leží vo výške 320 m n. m. Hrad dostal názov podľa množstva vodných prameňov v jeho okolí. Písomnosti sa o hrade Dobrá Voda zmieňujú pod rôznymi názvami, napríklad Bona AquaDobrawoda alebo v iných jazykoch ako Dobrý Kameň (Burg Gutstein). Prvé zmienky o hrade pochádzajú už z roku 1263.

Hrad Dobrá Voda

Hrad Dobrá Voda bol v minulosti určený prevažne na stráženie cesty cez Malé Karpaty. Štvorhranná veža je najstaršou časťou hradu a k nej bol postupne pristavaný pozdĺžny palác a k nemu ďalšia veža. Obranu dotvárali dve bašty. Do hradu sa dalo vojsť štyrmi bránami. V minulosti bol v hrade aj mlyn a kaplnka. Zakladateľom hradu Dobrá Voda bol Aba Veľký. Hrad najskôr patril kráľovskej rodine, v rokoch 1613 až 1620 vlastnil hrad Matúš Čák Trenčiansky a koncom 14. storočia sa stal majetkom Stibora zo Stiboríc a od roku 1436 bol ho vlastnila rodina Országhovcov. Pri nebezpečenstve sa na hrade zapálila fakľa a oheň videli až v Čachticiach, odkiaľ rovnakým spôsobom upovedomili hrad Beckov a Trenčiansky hrad. V roku 1703 pri povstaní Františka II. Rákócziho bol hrad veľmi zničený a v roku 1762 po zásahu blesku vyhorel. Nakoniec sa hrad zmenil na väzenie pre poddaných a v súčasnosti chátra. Dodnes sa z hradu zachovali zvyšky obidvoch veží, obvodové múry a delová bašta. Z paláca zostali len obvodové múry. Zachované zostali aj dve bašty dolného hradu a základy hospodárskych budov pri vstupnej bráne.

Ako sa dostať k hradu Dobrá Voda

K hradu sa dá dostať z obce Dobrá Voda, kde sa dá zaparkovať auto na námestí alebo pri cintoríne. Cesta k hradu z obce Dobrá Voda vedie popri fare s pamätnou izbou spisovateľa a básnika Jána Hollého, ktorý v obci pôsobil až do svojej smrti a je pochovaný na miestnom cintoríne. Cez cintorín vedie cesta okolo hrobu Jána Hollého, a potom po červenej turistickej značke až k hradu. Cesta z Dobrej Vody trvá 30 minút pokojnej chôdze a zvládnu ju všetky vekové kategórie. Približne po desiatich minútach cesty je po ľavej strane niekoľko opustených hrobov bývalého židovského cintorína. K hradu sa dá ísť aj od zrúcaniny kláštora Katarínka po značenom modrom turistickom chodníku.

Hrad Dobrá Voda je obklopený lesom a počas leta je tu príjemný tieň. Na hrade stále prebiehajú rekonštrukčné a archeologické práce a dobrovoľníci čistia hrad a jeho okolie od náletovej dreviny. Z hradu sa zachovala pomerne veľká časť a pri návšteve tu je čo vidieť. Dokonca tu sú vytvorené miesta na opekanie a táborenie.

Hrad Dobrá Voda na mape

Video pre predstavu ako vyzerá hrad Dobrá Voda v súčasnosti.

Zdroj údajov: Wikipédia

1 komentár

  1. At the beginning, I was still puzzled. Since I read your article, I have been very impressed. It has provided a lot of innovative ideas for my thesis related to gate.io. Thank u. But I still have some doubts, can you help me? Thanks.

Pridaj komentár