Liptov je turisticky veľmi atraktívny región, ktorý láka turistov počas celého roka. Pekná dovolenka na Liptove sa dá stráviť na jar, jeseň, v lete či v zime. Ak lyžujete, počas zimy tu na vás čaká množstvo zjazdoviek a kopcov. Počas leta tu zasa nie je núdza o turistiku a ak sa radi kúpete, termálne kúpalisko Termal Raj na začiatku Jánskej doliny je vám počas leta k dispozícii. Na konci dedinky Liptovský Ján smerom na Jánsku dolinu sa nachádza liečivý minerálny prameň Teplica, v ktorom sa môžete zadarmo okúpať a pomôcť tak svojmu zdraviu.

Ako sa dostať ku kadi

Liptovský Ján je ľahko dostupný z diaľnice a v dedinke je niekoľko smerových tabúľ navigujúcich ku kadi. Tá sa nachádza neďaleko kostola, či známeho Podzemia pod vežami na konci Starojánskej ulice. Ak budete v Liptovskom Jáne či Jánskej doline, miestny alebo aj ostatní turisti vám radi poradia, ako sa dostať ku kadi. Pri vchode do areálu tečie silne aromatická minerálka z prameňa Teplica, ktorá má vysoký obsah síranov, vápnika a iných minerálov. Túto vodu si môžete zadarmo nabrať a popíjať.

V areáli sa okrem tečúceho prameňa nachádza hlavná atrakcia, ktorou je samotná kaďa, ktorú tvoria betónové kruhy používané na studne. Tieto kruhy sú vo vode a priamo v nich vyviera liečivý sírnatý prameň. Do kade sa zmestí približne 10 ľudí, hĺbka je asi 1,5 metra a dospelí ľudia tu môžu stáť. Pobyt v kadi je príjemný a bublinky sú veľmi intenzívne, pripomínajúce vírivku pustenú na plné obrátky, až sa človeku nechce veriť, že to je z prírody. Minerálna voda má teplotu približne 20°C a v lete sa môže zdať chladná. V zime vám to však príde ako horúci kúpeľ.

Keď sa zíde dobrá patria, tak môže byť v kadi naozaj veselo. Do kade je pohodlný prístup z dvoch strán po veľkých betónových dlaždiciach. Okolo kade je približne 1 meter hlboká voda, kde si môžete máčať nohy pri čakaní na pobyt v samotnej kadi. Počas letnej sezóny je kada takmer počas celého dňa plná ľudí. Odporúčame privstať si a prísť sem skoro ráno, pred šiestou hodinou alebo neskôr večer, kedy tu zväčša nikto nie je a kaďu si môžete užiť aj bez plaviek. Kaďa je obklopená skalami a hneď vedľa sa nachádza jazierko či bazén s hĺbkou vody okolo jedného metra, taktiež s minerálnou vodou. Po povodniach začiatkom roka 2017 sa tento bazén zaniesol blatom a aj počas našej návštevy po pár mesiacoch bola voda v ňom dosť špinavá.

Zloženie termálnej vody Teplica v Liptovskom Jáne

Neďaleko kade sa nachádzajú wc a prezliekacie kabínky a v areáli je dostatok lavičiek. Ľudia sa sem zvyknú chodiť opaľovať, stačí rozložiť deku na rovnej tráve a môžete sa slniť. Tieňu je tu tiež dostatok, stačí zájsť pod husté stromy. V blízkosti zurčí potôčik, ktorý bol vraj počas povodní skôr riekou. Neďaleko je aj zaujímavé občerstvenie – Pri Kadi, ktoré má štýlový socialistický interiér so starými šijacími strojmi na stoloch, vlajou ZSSR nad hlavami, podobizňou Lenina a podobnými dizajnovými kúskami. Kaďa je dobrým východiskovým bodom na výlet na Svätojánsku rozhľadňu, ktorá sa týči na kopci nad Liptovským Jánom. 

Ako dlho môžem byť v kadi

Keďže sa jedná o silne mineralizovaný prameň, odporúča sa zostať v ňom maximálne 20 minút. Niekedy bývajú v skalnatom výčnelku pri kadi hodinky, podľa ktorých si môžete skontrolovať ako dlho ste vo vode. Po pár minútach pobytu v kadi pocítite mravčenie na pokožke, ktoré je spôsobené práve sírnatou vodou.

Mapa

Pridaj komentár