Bilbao je srdcom a hlavným mestom regiónu Baskicko, rozprestierajúcom sa v severnom Španielsku. Na rozdiel od južanských trópov už Bilbao a jeho okolie pripomína skôr miernu zónu, rastú tu mnohé lesy a oveľa viac tu aj prší. Cez mesto preteká rieka Nervión, ktorá sa vlieva do Biskajského zálivu. Obyvatelia mesta sú na svoj kraj veľmi hrdí, mnohí z nich túžia po nezávislosti a rozprávajú po baskicky, čo je unikátny jazyk, aký sa nepodobá na žiadny iný v Európe. Ak sa budete chcieť v Bilbau orientovať, radšej si zapamätajte názvy miest a ulíc v španielčine, tie baskické sú totiž tradične dosť dlhé a vyslovujú sa len s ťažkosťami.

Milovníci umenia si prídu na svoje

Oproti iným španielskym mestám môže Bilbao na prvý pohľad pôsobiť trochu nevýrazne a stroho. Je pravdou, že nevyniká farbami a má skôr vzhľad priemyselného prístavu, aj tak však ponúka mnoho zaujímavostí, ktoré stoja za spoznanie a za návštevu. Predovšetkým je domovom impozantného Guggenheimovho múzea, ktoré ohúri svojou veľkosťou a jedinečnou architektúrou zvonku a ponúkne bohatú ukážku umeleckých diel zvnútra. Ak patríte k fanúšikom múzeí, nájdete si v Bilbau aj niekoľko ďalších povinných zastávok pre milovníkov umenia.

Mesto sa preslávilo aj vďaka svojim reštauráciám ocenených prestížnymi cenami gastronomického sveta, z ktorých mnohé sú rozmiestnené na strategických miestach pri pamätihodnostiach. Zelene je však v meste celkom dosť a Bilbao má 18 verejných parkov s celkovou rozlohou 200 hektárov. Najväčší park mesta je Monte Cobetas na 205 metrov vysokom vrchu juhozápadne od mesta. Park má rozlohu 18,5 hektára a jeho súčasťou je zrúcanina pevnosti Altamira z obdobia španielskej občianskej vojny. Park Monte Cobetas je známy najmä pre hudobný festival pod otvoreným nebom známy ako Bilbao BBK Live. Druhý najväčší park v meste Bilbao je Larreagaburu s rozlohou 12 hektárov a mnoho ďalších parkov ponúka relax aj zábavu.

Každoročne koncom augusta sa koná hlavný festival Semana Grande (v preklade Veľký týždeň), ktorý priláka vyše 100 tisíc ľudí. Tento festival má tradíciu od roku 1978, začína sa vždy v sobotu v treťom týždni v auguste a trvá 9 dní. Návštevníci si môžu užiť vystúpenia hudobných skupín, silácke súťaže, býčie zápasy, večerné ohňostroje a mnoho iných zaujímavých lákadiel.

Mesto Bilbao je v Európe známe najmä milovníkom futbalu a miestny futbalový klub Athletic Bilbao je jeden zo zakladajúcich klubov španielskej futbalovej ligy La Liga. Athletic Bilbao hrá v prvej divízii – Primera División, ktorú od založenia v roku 1927 vyhralo 8 krát. Mesto má od roku 2012 nový futbalový štadión San Mamés s kapacitou vyše 53 tisíc divákov.

Prístav v meste Bilbao je jeden z piatich najlepších v Španielsku a dostať sa z neho dá do približne 500 prístavov na celej Zemi.

Základné informácie o meste Bilbao

Počet obyvateľov345 141 (2015)
Vzdialenosť od Bratislavy2170 km

Čo je v meste Bilbao:

 • hotely, apartmány, penzióny
 • prístav, letisko, metro
 • reštaurácie, kaviarne, bary, diskotéky
 • obchody, trhoviská
 • divadlá, koncertné haly
 • Guggenheimovo múzeum
 • Múzeum výtvarného umenia
 • futbalový štadión San Mamés
 • burza

Zaujímavosti o meste Bilbao

 • v minulosti bolo Bilbao rybárskou dedinkou, ktorá sa pretransformovala na industriálne mesto a dnes je zamerané najmä na turizmus
 • Bilbao bolo založené v roku 1300
 • reštaurácie v meste Bilbao ponúkajú vynikajúce jedlo a vďaka šikovným šéfkuchárom je tu jedna z najlepších kuchýň v Španielsku

Počasie v meste Bilbao

Mesto Bilbao leží na severe Španielska a má oceánske podnebie s malými sezónnymi výkyvmi. Celoročne je tu relatívne ustálené počasie a extrémne výkyvy teplôt sú veľmi zriedkavé. V lete sú tu príjemné teploty, žiadne nevydržateľné horúčavy, avšak stále vhodné na opaľovanie a kúpanie v teplom mori. More ma počas letných mesiacov teplotu v priemere nad 20°C, čo je tak akurát. Na jar je tu priemerná teplota okolo 15°C s občasnými krátkymi daždami počas dňa aj v noci. Najlepšie počasie pre dovolenkárov je samozrejme v lete, kedy sú dni slnečné priemernými maximálnymi dennými teplotami okolo 26°C. Zrážky počas leta sa vyskytujú, ale nie je to nić, čo by mohlo negatívne ovplyvniť vašu dovolenku v meste Bilbao.

BILBAO Predpoveď počasia

Niektorí turisti sem radšej zavítajú až po lete koncom septembra, či začiatkom októbra. Vtedy sú teploty ešte stále dosť vysoké aj na kúpanie a hlavné davy turistov tu už nie sú. Aj keď v októbri sú už zrážky väčšie, zväčša sa jedná o krátky dážď, ktorý hneď prejde. V zime sú tu taktiež príjemné teploty a denný priemer je niečo okolo 10°C. Aj keď v porovnaní s juhom Španielska je zima studená. Najchladnejšie mesiace sú december a január, ale mráz a sneh tu je zriedkavý úkaz.

Pamiatky a múzeá v meste Bilbao

Guggenheimove múzeum

Bilbao Guggenheimovo muzeum

Jedno z najunikátnejších diel architektúry 20. storočia vďačí za svoju podobu architektovi Frankovi Gehrymu. Ten sa pri návrhu budovy inšpiroval podobou vesmírnych rakiet a na jej základe bolo múzeum v rokoch 1993-1997 postavené. Oplatí sa prejsť okolo celého múzea, vďaka tomu získate o jeho veľkosti oveľa lepšiu predstavu a tiež uvidíte dva nezvyčajné objekty, ktoré sa stávajú častými cieľmi fotoaparátov. Tým prvým je deväť metrov vysoká socha pavúčej matky Maman, ktorú z kovu vytvoril Louise Bourgeois. Nachádza sa na riečnom nábreží, zatiaľčo druhý obrovský pes prezývaný Šteniatko stráži vstup do múzea. Je posiaty kvetinami rozličných farieb a postavil ho umelec Jeff Koons.

Interiér múzea sa začína v átriu, kde na prvé maľby rozmiestnené popri trojstupňovom schodišti dopadá dostatok vonkajšieho svetla cez veľké okná na strope. Po rozsiahlom átriu sa vstupuje do súboru jednotlivých 20 umeleckých galérií, v ktorých je vystavované moderné umenie vznikajúce od 50.rokov do súčasnosti. Natrafíte tu na umelcov ako sú Mark Rothko, Willem de Kooning, Anselm Kiefer, Christian Boltanski, José Manuel Ballester či Jim Dine.

Popri stálej expozícii sa v Guggenheimovom múzeu konajú aj viaceré dočasné výstavy. Funguje tu muzejný obchodík predávajúci suveníry s tematikou súčasného umenia aj malebná kaviarnička. Ak by vám vyhladlo, zaskočte si do tunajšieho bistra alebo do jednej z najluxusnejších reštaurácií v meste, elegantnej Nerua.

Historické centrum Casco Viejo

Táto časť mesta leží na pravom brehu rieky Nervión medzi mostom San Antón a kostolom San Nicolás. Na ľavom brehu naopak leží moderná štvrť Ensanche, s ktorou je tá historická prepojená prostredníctvom piatich mostov. Každý z týchto mostov je unikátny. Nachádza sa tu sedem dobových uličiek pokrytých drobnými obchodíkmi a kaviarňami (Somera, Artecalle, Tendería, Belosticalle, Carnicería Vieja, Barrencalle a Barrencalle Barena). Vďaka tomu je Casco Viejo občas nazývané aj ako Siete Calles, čiže Sedem ulíc.

Zaujímavým miestom historického centra je napríklad neobarokové divadlo Teatro Arriaga, vytvorené po vzore parížskej opery Palais Garnier a fungujúce ako kultúrne srdce Bilbaa. Pútavou je aj návšteva malebného kostolíka San Nicolás de Bari a prechádzka po námestí Plaza Nueva, kde sa často konajú rozličné vystúpenia a ovocno-zeleninové trhy.

Palacio Euskalduna

Palác Euskalduna je charakteristický svojim nezvyčajným tvarom pripomínajúcim loď, ktorá má zobrazovať historicky poslednú loď vyrobenú v miestnych dokoch. Už niekoľko rokov prepožiačava svoje priestory kultúre, konkrétne pre koncerty vážnej hudby, balet a operné predstavenia. Odborníci tvrdia, že tu panuje vynikajúca zvuková akustika a divadelná sála Euskalduny býva označovaná za najväčšie pódium v celom Španielsku a jedno z najväčších v Európe. V rámci komplexu existuje aj ďalšia z vysoko cenených reštaurácií Bilbaa, prestížna Etxanobe, kde si popri jedle na terase môžete vychutnať pôsobivé pohľady na mesto pod vami.

Ďalšie múzeá Bilbaa

Popri Guggenheimovom múzeu, ktoré si samozrejme zaslúži samostatnú zmienku, ponúka Bilbao vyhľadávačom umenia a histórie aj ďalšie kuriózne múzeá, z ktorých si spomenieme tie najvýznamnejšie. Museo de las Bellas Artes ponúka ukážky maliarskeho umenia predovšetkým holandských, flámskych a španielskych maliarov minulých storočí. Natrafíte tu napríklad na niekoľko diel El Greca, Velásqueza či Francisca Goyu a špeciálna sekcia je venovaná výlučne baskickým umelcom.

Baskické múzeum Euskal Museoa Bilbao/ Museo Vasco je jedinečnou príležitosťou pre lepšie pochopenie baskického národa, jeho zvykov, kultúry, dejín a jazyka. Múzeum leží v historickej časti Bilbaa a pre lepšiu prehľadnosť je rozdelené na archeologickú, etnografickú a historickú sekciu. Nahliadnete tu na archeologické nálezy objavené v baskickom regióne, remeselné predmety a objekty z časov, kedy sa v Bilbau vo veľkom rozvíjalo námorníctvo.

Popri Basickom múzeu sa archeológii lokality venuje aj pomerne nedávno otvorené Archeologické múzeum. Námorným dejinám sa venuje zase Museo Marítimo Ría de Bilbao. Zatiaľčo prvé leží v historickom centre, druhé musíte hľadať v bývalých dokoch v Euskaldune. Vstup do miest, kde sa vyrábali lode a na zachovalé veslice je skutočne pútavým zážitkom, kde akoby ste sa vrátili v čase o pár storočí skôr.

Parque Doña Casilda de Iturrizar

Ak by ste si v Bilbau chceli oddýchnuť od stavieb a ruchu, ideálnym miestom je na to práve tento park, ktorý je zelenými pľúcami mesta. Je vytvorený v romantickom štýle a rastie v ňom mnoho paliem, kvetín a exotických rastlín. Tým robia spoločnosť desiatky sôch a fontán a v strede Parque Doña Casilda de Iturrizar nájdete rozľahlé jazero. Na tomto jazere sa môžete nechať previesť na loďke alebo kŕmiť kačky pri brehu.

Mercado de la Ribera

Ak by ste chceli postretnúť pravých obyvateľov Bilbaa, zamierte do tohto trhu fungujúceho už od roku 1929. Mercado de la Ribera zaberá ohromnú plochu 10 000 ma hovorí sa o ňom ako o najväčšom európskom trhu pod jednou strechou. Interiér tejto budovy je plný svetla, zatiaľčo exteriér je pokrytý kvetinovou dekoráciou. Bez akýchkoľvek pochýb je tým najlepším miestom v Bilbau, kde si môžete zakúpiť a ochutnať tradičné baskické jedlá, tu pestované ovocie a zeleninu či morské plody ulovené na neďalekom pobreží.

Ubytovanie v meste Bilbao

Booking.com

2 KOMENTÁRE

 1. I am an investor of gate io, I have consulted a lot of information, I hope to upgrade my investment strategy with a new model. Your article creation ideas have given me a lot of inspiration, but I still have some doubts. I wonder if you can help me? Thanks.

Pridaj komentár