Pre mnohých ľudí je Istanbul hlavným mestom Turecka, hoci v skutočnosti tento titul prináleží Ankare. Nič to však nemení na tom, že v ňom žije najviac ľudí v krajine a že funguje ako kultúrne, historické a turistické centrum republiky.

Poloha Istanbulu je absolútne jedinečná, leží na hranici Európy a Ázie, pri Bosporskom zálive oddeľujúcom Marmarské more od Čierneho. Ani jeho história za geografiou nezaostáva. Mesto bolo založené pod menom Byzantion a v čase rímskej ríše sa z neho stal Konštantínopol, v našich končinách známy aj ako Carihrad. Z neho sa stalo centrum Východorímskej a neskôr Byzantskej ríše. Potom čo oblasť dobyli Osmanskí Turci a islam nahradil pravoslávne kresťanstvo ako oficiálnu vieru, sa postupne o meste rozpráva ako o Istanbule, hoci oficiálne sa tento názov preň potvrdil až oveľa neskôr. Istanbul sa od svojho založenia významne rozrastá. Dnes je s takmer 15 miliónmi obyvateľov najväčším mestom Turecka a jedným z najväčších miest na Zemi.

Historické centrum Istanbulu je zapísané v Zozname svetového dedičstva ľudstva UNESCO. V roku 2010 bol mestu prepožičaný titul Európske hlavné mesto kultúry. Istanbul je jednou z najväčších metropol sveta a je kozmopolitný v pravom zmysle slova. Vzhľadom na polohu a dejiny Istanbulu je pochopiteľné, že mesto sa po väčšinu svojho života vyznačovalo dobrou ekonomickou situáciou a bohatstvom plynúcim z obchodu. To umožnilo výstavbu viacerých architektonických klenotov, imponujúcich turistom z celého sveta. Z nich najviac vynikajú tri mešity, impozantný Chrám božej múdrosti Hagia Sofia, nádherná Modrá mešita a dekoráciou vynikajúca Sulejmanova mešita. Pôsobivosťou či krásou však za nimi nezostáva ani sultánsky palác Topkapi, zásobáreň vody Basilica Cisterna, byzantské Hippodrome či veľkolepý trh Grand Bazaar.

Základné informácie o Istanbule

Počet obyvateľov14 804 116 (2016)
Časový posun+ 1 hodina
Vzdialenosť od Bratislavy1500 km

Čo je v meste:

  • rozsiahle možnosti ubytovania
  • nákupné centrá obchody, reštaurácie, bary
  • dve medzinárodné letiská
  • prístav, metro
  • železničná, autobusová stanica
  • električková sieť
  • futbalové štadióny (slávne kluby Galatasaray a Fenerbahçe)
  • Hagia Sofia – chrám Božej múdrosti zo 6. storočia
  • Modrá mešita zo 17. storočia
  • palácový komplex Topkapi
  • Galatská veža

Zaujímavosti o Istanbule

  • Istanbul je jediné mesto ležiace na dvoch kontinentoch – časť sa nachádza v Európe a časť v Ázii
  • V Istanbule je viac mešít ako v ktoromkoľvek inom tureckom meste a nachádza sa tu 3113 mešít.
  • V minulosti bol Istanbul hlavným mestom Rímskej, Byzantskej aj Osmanskej ríše. Dnes je však hlavné mesto Turecka Ankara.
  • Slávna Hagia Sophia bola postavená v roku 537 ako ortodoxná katedrála, počas nadvlády Osmanskej ríše sa stala mešitou a od roku 1935 je z nej múzeum. Do dokončenia katedrály v španielskom meste Sevilla bola Hagia Sophia najväčším chrámom na Zemi.
  • V roku 1502 bol Istanbul najľudnatejším mestom na Zemi.
  • Modrá mešita je jediná v Istanbule so šiestimi minaretmi. Viac minaretov na mešite nemôže byť.
  • Pod Bosporským zálivom vedie tunel so železnicou, ktorá spája Európu a Áziu. Ďalší tunel známy ako známy ako Eurasia je pre motorové vozidlá.
  • Istanbul má tretie najstaršie metro vybudované v roku 1875. Londýnske metro bolo vybudované v roku 1863 a metro v New Yorku v roku 1868.
  • Slávny Grand Bazaar je najväčšie kryté trhovisko na Zemi a je v ňom vyše 3000 obchodov.
  • Štyri bronzové sochy, ktoré zdobia Katedrálu Svätého Marka v Benátkach boli odvezené z Istanbulu v 13. storočí.
  • Mrakodrap Sapphire je s výškou 261 metrov nielen najvyššia budova v meste ale aj najvyššia budova na trase medzi Frankfurtom a Dubajom.
  • Už v stredoveku počas Osmanskej ríše bolo v meste približne 1400 verejných toaliet. Pritom v tom čase neboli toalety ani v palácoch vo Francúzsku či iných európskych mestách.
  • Spisovateľka Agatha Christie napísala slávny román „Vražda v Orient Expresse“ v hoteli Pera Palace, kde ponúkajú aj izbu 411, v ktorej bol podľa legendy tento román napísaný. Viac informácií o hoteli Pera Palace nájdete na našom webe.
  • Každý deň sa v meste nazbiera 16 tisíc ton odpadu.

Počasie v Istanbule

ISTANBUL Predpoveď počasia

Pamiatky v Istanbule

Hagia Sofia

Úchvatná Hagia Sofia sa môže pochváliť rovnako pestrou históriou ako Istanbul samotný. Prvý krát na jej mieste stál kresťanský kostol postavený v čase panovania rímskeho cisára Konštantína v roku 336, ten však neskôr ľahol popolom. Nahradil ho kostol stavaný v rokoch 532 – 537 počas vlády cisára Justiniána, pričom malo ísť o dokonalú ukážku moci a vplyvu Byzantskej ríše. Chrám Božej múdrosti bol teda pôvodne kostolom pravoslávneho kresťanstva a po dobytí Istanbulu Turkami sa jeho podoba zmenila na mešitu. V súčasnosti slúži hlavná turistická atrakcia mesta od roku 1931 ako múzeum. Pri budovaní Hagie Sofie sa brali do úvahy antické vzory, preto v sebe obsahuje viaceré prvky typické pre rímsku a grécku architektúru v období staroveku. Použil sa mramor a kov tej najlepšej kvality. Mnohé stĺpy sem boli prevezené až z Malej Ázie, dnešného Talianska či Grécka. Na výstavbe Hagie Sofie sa vraj podieľalo viac než 10 000 robotníkov.

Celá stavba je 75 metrov dlhá, 70 metrov široká a 58 metrov vysoká. Nájdete v nej mozaiky datované do čias ranného kresťanstva, napríklad známe zobrazenia Krista a Panny Márie pri hlavnom vstupe a v hornej galérii. Moslimov reprezentuje mihrab, ktorý označuje smer vedúci k posvätnému mestu islamu, Mekke či mená štyroch prvých kalifov písaných v zlatom odtieni. Hagia Sofia je miestom posledného odpočinku piatich sultánov Osmanskej ríše a slávny je aj takzvaný Plačúci stĺp, ktorého dotyk vraj dokáže liečiť choroby.

Modrá mešita

Modrá mešita Istanbul

Druhou majestátnou mešitou Istanbulu je Sultan Ahmed Camii , všeobecne známa ako Modrá mešita vďaka tisícom dlaždíc modrého odtieňu, ktoré zdobia jej interiér. Mešita vznikla medzi rokmi 1609 – 1616 z poverenia sultána Ahmeda I. a je považovaná za jednu z najkrajších ukážok osmanského staviteľstva. Zdobí ju šesť minaretov, pričom pre väčšinu mešít vo svete sú charakteristické len štyri. Šesť mala vo svojom čase aj Veľká mešita v posvätnej Mekke a aby sa od istanbulskej kolegyne odlíšila, bol k nej dodatočne pridaný siedmy minaret.

Palác Topkapi

Palác Topkapi Istanbul

Tento palác je jedna z najvýznamnejších pamiatok v Istanbule. Po niekoľko storočí bol veľkolepý palác rozkladajúci sa na brehoch Bosporského prielivu sídlom sultánov. Práve odtiaľto sultáni riadili obrovskú Osmanskú ríšu. Vystavaný bol v 15. storočí pod dozorom vládcu Mehmeta Dobyvateľa ako rozhľahlý komplex plný uličiek, obranných múrov, vysokých veží a umeleckých diel. Medzi najzaujímavejšie časti paláca Topkapi patrí priestranný hárem, pokladnica vyznačujúca sa mnohými predmetmi zo zlata, vládne komnaty, osobné priestory sultána a dobová palácová kuchyňa. Posledným sultánom, ktorý obýval palác Topkapi bol Mahmúd II. Po ňom nastúpil k moci sultán Abdülmecid I., ktorý svoje sídlo preniesol do nového paláca Dolmabahçe. Odvtedy Topkapi prestalo byť oficiálnou rezidenciou pre sultánov.

Hippodrome

Táto pamätihodnosť je jedným z najzachovanejších odkazov na rímske časy v Istanbule. Hoci sa s jej stavbou začalo ešte za cisára Septima Severa okolo roku 203 nášho letopočtu, trvalo viac než storočie kým sa ju podarilo úspešne dotiahnuť do konca. Stavba hipodrómu bola dokončená v čase vlády cisára Konštantína. Vo svojich časoch slúžil Hippodrome predovšetkým ako miesto na konanie pretekov záprahov, hier a iných udalostí pre zábavu verejnosti. V najlepšom stave sa zachovali steny na južnej strane, v ktorých blízkosti sa rozkladá park At Meydani vyznačujúci sa peknou fontánou, egyptským obeliskom privezeným z Heliopolisu a ďalšími zaujímavosťami stojacimi za pristavenie.

Basilica Cisterna

Basilica Cisterna

Rozľahlý priestor v podzemí pripomína svojim vzhľadom tajomný palác a po dlhú dobu fungoval ako vodná zásobáreň mesta. Začal sa budovať z iniciatívy cisára Konštantína, hoci ho napokon dokonťili až počas panovania byzantského cisára Justiniána. Basilicu Cisternu nájdete v lokalite Yerebatan Caddesi, kde ju podopiera 336 stĺpov stojacich v dvanástich radoch. Viaceré z nich sú zdobené antickými motívmi. Najväčiu pozornosť turisti už tradične prikladajú stĺpu v severozápadnej časti, ktorého základ je dekorovaný rytinami hlavy Medúzy, postavy známej z gréckej mytológie.

Grand Bazaar

Grand Bazaar Istanbul

Popri historických pamiatkach lákajú mnohých návštevníkov do Istanbulu aj nákupy, pričom ak ich chcete zažiť v ich tradičnej podobe, najlepším miestom je na to Grand Bazaar nazývaný taktiež Kapali Carsi. Obrovský komplex obchodíkov a uličiek sa rozkladá medzi mešitami Nure Osmanlye a Beyazit. Možno doň vstúpiť cez jednu z existujúcich jedenástich vstupných brán. Hoci je Grand Bazaar skutočne veľmi veľký, dá sa v ňom pomerne ľahko orientovať, keďže jednotliví obchodníci sú tematicki zoskupení na jednom mieste podľa toho čo ponúkajú na predaj.

Sulejmanova mešita

Z radu istanbulských mešít vyniká v neposlednom rade aj tá Sulejmanova, ktorá sa pozerá z výšky na štvrť Sultanahmet. Ako jej meno napovedá postavená bola na počesť sultána Süleymana I. uznávaným architektom Sinanom v rokoch 1549 – 1575. Sulejmanova mešita je pôsobivým príkladom islamskej architektúr. Jej súčasťou je 53 metrov vysoký dóm, pokojná záhrada a historický cintorín, v ktorom je pochovaný okrem iného aj sám sultán a jeho manželka známa pod prezývkou Roxelana.

Muzeálny komplex

Ak patríte k ľuďom čo pri svojich potulkách radi zavítajú do múzeí, v Istanbule by ste nemali vynechať návštevu múzeálneho komplexu nachádzajúceho sa v blízkosti paláca Topkapi pri parku Gülhane. Je unikátnou zbierkou nálezov z celého Turecka aj oblasti Blízkeho východu a zasvätí vás do dejín mesta aj krajiny. Skladá sa z troch budov, z ktorých každá je domovom samostatného múzea, menovite Múzea starovekého východu, Archeologické múzeum a Pavilónu Mehmeta Dobyvateľa. Medzi najväčšie poklady múzea patria prastaré sarkofágy a tematická zbierka nesúca názov „Istanbul v priebehu vekov“.

Ubytovanie v Istanbule

Booking.com

2 KOMENTÁRE

Pridaj komentár