Malta sa stala prvou krajinou Európskej Únie, ktorá zlegalizovala pestovanie a osobné užívanie marihuany. Ľudia na 18 rokov budú môcť pri sebe mať až 7 gramov kanabisu a doma môžu pestovať najviac ako 4 rastliny.

Fajčenie marihuany na verejnosti alebo pred deťmi bude aj na Malte nezákonné!

Hovorí sa, že Malta je prvá lastovička a čoskoro sa zákony ohľadom marihuany zmiernia aj v ďaľších krajinách Európy. Zopár krajín už plánuje podobné kroky ako Malta, napríklad Nemecko, Luxembursko a Švajčiarsko. Holandsko je tiež známe toleranciou marihuany, ktorá sa tam dá kúpiť v špeciálnych obchodoch, tzv. Coffee shopoch. Aj keď je v Holandsku marihuana nelegálna, toleruje sa držanie marihuany z coffee shopu do maximálne 5 gramov na osobu. Ak človek prekročí toto množstvo, hrozí mu pokuta a väzenie. V Holandsku je zakázané domáce pestovanie marihuany.

Maltský parlament odhlasoval reformu koncom roka 2021, pričom návrh zákona získal 36 hlasov za a 27 proti. Minister pre rovnosť, Owen Bonnici, povedal, že vďaka reforme sa nebudú malý užívatelia kanabisu čeliť trestom a obmedzí sa nelegálne obchodovanie s drogami.

Podľa zmien môže byť každému, kto má pri sebe viac ako 7 gramov, ale menej ako 28 g, uložená pokuta až do výšky 100 eur. Za fajčenie marihuany na verejnosti hrozí pokuta 235 eur a za fajčenie marihuany pred mladšími osobami ako 18 rokov môže byť uložená pokuta až 500 eur.

Na Malte vzniknú združenia na distribúciu drogy alebo semien na pestovanie kanabisu, vďaka čomu sa zreguluje, za koľko kto nakupuje. Každý človek môže byť členom len jedného združenia.

V Taliansku sa taktiež plánuje referendum ohľadom marihuany. Niektoré štáty USA, Juhoafrická republika, Mexiko, Jamajka, Portugalsko už podobnú legislatívu zaviedli.

Uruguaj bol prvou krajinou na svete, ktorá legalizovala kanabis na osobné použitie v roku 2013, po ňom nasledovala Kanada v roku 2018.

Pridaj komentár