Výstavba centrály svetoznámej firmy Apple v kalifornskom meste Cupertino stála vyše ako 5 miliárd dolárov a je jednou z najdrahších budov na Zemi. Budovu navrhol sám Steve Jobs a stavba trvala 8 rokov.

Sídlo spoločnosti Apple sa nazýva aj ako ‚Apple Park‘ a budova sa rozkladá na ploche 71 hektárov a viac ako 80% z nej tvorí zelená plocha. Sú tu vysadené rôzne najmä ovocné stromy ako čerešne, marhule, samozrejme aj jablone a tiež olivovníky. V parku nesmie chýbať umelé jazierko v tvare dokonalého kruhu. Súčasťou parku je aj pódium, nad ktorým sa týči dúha vo farbách prvého loga Apple.

Hlavná budova má len 4 poschodia a vďaka svojmu tvaru sa nazýva ‚prsteň‘. Budova kruhového tvaru má obvod až 1 mílu (1,6 km) a v jeho strede je zelený park a na streche sú fotovoltaické panely, vďaka ktorým sa vyrobí 75% elektriny potrebnej na prevádzku budovy.

V budove môže pracovať až 12 tisíc zamestnancov, ktorí sa po areály môžu pohybovať nielen pešo ale aj autobusmi či bicyklami. Zamestnanci môžu využívať aj perfektne vybavené welness centrum a lekcie jogy. Pod budovou je dvojposchodové parkovisko pre zamestnancov a návštevníkov. Je tu len jedna jediná obrovská reštaurácia pre všetkých. Nachádza sa tu aj divadlo Steva Jobsa, kde okrem iného prezentujú svoje najnovšie výrobky.

Návštevníci visitor centra si môžu virtuálne pochodiť budovu vďaka prvkom rozšírenej reality.

Poloha centrály Apple na mape:

Pridaj komentár