Základné informácie o Zanzibare

Zanzibar je ostrov nachádzajúci sa vo vodách Indického oceánu pri východnom pobreží Afriky je súčasťou Tanzánie. Od pevninskej časti ho delí vzdialenosť približne 36 kilometrov. Má viaceré krásne pláže, ktoré po väčšinu roka zalievajú slnečné lúče. Preto sa netreba čudovať, že tu zakončujú dovolenku mnohí účastníci safari v Tanzánii a susednej Keni. Zanzibar láka vďaka svojim romantickým zákutiam aj zamilované páry. Nájde sa v ňom toho dosť aj na zaujatie bežných turistov cestujúcich individuálne alebo v skupine. Rovnako na ostrove existuje aj pestrá ponuka ubytovacích možností od tých najlacnejších až po skutočne luxusné.

Ubytovanie na Zanzibare na vlastnú päsť

Zanzibar je vhodný pre rodiny s deťmi aj zamilované páry

Vašou prvou zastávkou na Zanzibare by sa malo stať jeho hlavné mesto Stone Town. Toto mesto je zapísané v Zozname UNESCO a je charakterizované svojimi nespočetnými uličkami s tmavými domami a dverami rozprávajúcimi príbehy. Neskôr môžete zamieriť buď na severné alebo južné pobrežie ostrova. Severné pobrežie je vhodnejšie skôr pre dovolenku s deťmi, zatiaľčo južné si viac vychutnáte s vaším partnerom či partnerkou. Miestnu prírodu najlepšie spoznáte v národnom parku Jozani Chwaka Bay a v mangrovových porastoch ostrova Pemba. Nuž a zo Zanzibaru by ste nemali odísť bez toho, aby ste nevyskúšali potápanie ku koralovým útesom alebo nenavštívili niektorú z miestnych tovární, ktoré mu plným právom vyniesli prezývku Ostrov korení.

Turistické zaujímavosti Zanzibaru

Stone Town

Hlavné mesto Zanzibaru je najvhodnejším miestom pre začiatok vášho spoznávania tohto ostrova. Na jeho vývoji zanechali svoje stopy tak Afričania, ako aj Arabi. Tunajším prístavom prešli expedície známych objaviteľov ako Livingstone či Burton. Pohľad na negatívnu stránku miestnej histórie ponúka naproti tomu niekdajší trh s otrokmi, cez ktorý mnohí Afričania smerovali do Ameriky pre vykonávanie nútených prác.

Od roku 2000 má Stone Town svoje pevné miesto na Zozname svetového dedičstva ľudstva UNESCO. Mnohé pôvodné domy sú postavené z kameňov koralových zálivov a vytvárajú tak úzke tmavé ulice pripomínajúce labyrint. Typické je pre ne aj to, že sa do nich vchádza dverami detailne vyrezanými z dreva. Dvere sa líšia od domu k domu a každému z nich tak prepožičiavajú vlastnú nezameniteľnú identitu. Práve dvere domov poskytujú informácie o rodine, ktorá dom obýva. Prezrádzajú z akej spoločenskej triedy pochádzajú, akého sú vierovyznania, koľko majú detí a podobne.

Oblasť Nungwi a severných pláží

Nakoľko v tejto zóne nájdete ubytovanie pre každé vrecko, teší sa značnej obľube. Tunajšie more je navyše veľmi pokojné a tak je vhodné aj pre kúpanie s deťmi alebo slabšími plavcami. Dá sa tu ale venovať aj rozličným vodným športom alebo len tak vegetiť v príjemných baroch a reštauráciách s výhľadom na pláž. Malebnosť mestečka Nungwi a farebných rybárskych lodiek jeho obyvateľov pohojdávajúcich sa vo vlnách Indického oceánu naproti tomu oceňujú fotografi.

Južné a juhozápadné pobrežie Zanzibaru

Táto oblasť je oproti Nungwi bohatá na hotely zvučných mien, z ktorých väčšina disponuje vlastnými bazénmi v blízkosti mora. Pláž sa vyznačuje prítomnosťou menších koralových útesov, more je tu však o niečo silnejšie ako na severe. Na druhej strane tu vo večerných hodinách uvidíte tak krásne západy slnka ako málokde na Zanzibare. Prechádzka dokáže byť za podobných okolností romantickejšia než obyčajne.

Národný park Jozani Chwaka Bay

Chránené územie nachádzajúce sa asi polhodinu cesty od Stone Town dodnes zachováva pôvodný tropický prales, ktorý v minulosti pokrýval celý Zanzibar. Národný park križujú viaceré chodníky, ktorých prejdenie zaberie v závislosti od ich dĺžky pár hodín. Prechádzate po nich v doprovode sprievodcu, ktorý dbá nato, aby ste nezišli z chodníka, neporušovali zásady parku. Súčasne vás informuje o tom, čo okolo seba vidíte. Najväčšou atrakciou parku Jozani Chwaka Bay sú bezpochyby opice druhu typického pre Zanzibar, ktorých latinský názov znie Piliocolobus kirkii. Tieto opice sú zvyknuté na prítomnosť človeka a často prídu k turistom pomerne blízko a nechajú sa vyfotografovať.

Ostrov Pemba

Menšia Pemba vytvára spolu so Zanzibarom a ďalšími malými ostrovčekmi a inými morskými objektami súostrovie. Je ideálna pre ľudí, ktorí hľadajú počas svojej dovolenky viac samoty a pokoja. V súčasnosti na Pembe funguje len pár hotelov a pokrytie asfaltom je minimálne. Naproti tomu sú tu ale rozsiahle mangrovové porasty a popri kúpaniu sa tu možno venovať tiež potápaniu, rybalovu alebo jednoducho len si vychutnať bližší kontakt s okolitou prírodou. Na Pembu sa možno zo Zanzibaru dopraviť buď malými lietadlami alebo prostredníctvom niektorej z pravidelných komp.

Ostrov korení a potápanie

Pokiaľ by ste si na Zanzibare chceli dopriať obzvlášť výnimočný zážitok, máme pre vás na záver dva tipy. Prvým je poldňový výlet do niektorej z tovární korení, o ktorých vás z radosťou informujú a rezervujú vám ju prakticky v každom hoteli ostrova. Zanzibar si v minulosti získal veľkú slávu ako Ostrov korení. Ešte aj v súčasnosti môžete v jeho fabrikách ochutnať rozličné exotické aj tradičnejšie ingrediencie, ako je škorica, klinček či zázvor a taktiež tropické variácie ovocia.

Druhú možnosť predstavuje potápanie, ktoré je o to lákavejšie, nakoľko Zanzibar obklopujú viaceré koralové útesy. V rámci nich sa najväčšej obľube teší atol Mnemba, rozkladajúci sa na ploche 28 kilometrov štvorcových rovno oproti východnému pobrežiu Zanzibaru. Tunajšie vody sú veľmi priezračné a vyznačujú sa tak dobrou viditeľnosťou. Okrem klasických obyvateľov útesov pritom nie je neobvyklé postretnúť sa tu počas potápania ani s delfínmi alebo morskými korytnačkami.

Ubytovanie na Zanzibare

Booking.com

1 komentár

Pridaj komentár