Najväčšie mesto Maroka je dobre známe po celom svete, nakoľko ho preslávil rovnomenný film z roku 1942, v ktorom si bok po boku zahrali Humphrey Bogart a Ingrid Bergman a ktorý bol ocenený viacerými Oscarmi. Casablanca leží v severozápadnej časti krajiny na brehoch Atlantického oceánu a je významným prístavom a centrom obchodu Maroka s hlavným medzinárodným letiskom. Nachádza sa tu hlavný prístav Maroka a jedno z hlavných finančných centier Afriky. Oproti Marakéšu a Fezu sa nevyznačuje tak bohatou históriou, naopak má skôr modernú tvár a je na ňom vidieť silný európsky vplyv. V žiadnom prípade to však neznamená, že je Casablanca ukrátená od pamätihodností a zaujímavých miest hodných návštevy. V Casablanke žije takmer 3,5 milióna ľudí a je to živé mesto s množstvom pekných zákutí a obchodíkov.

Jej trhová oblasť v starom meste Medina je rovnako magická ako v iných marockých mestách, súčasne sa je však možné v nej aj ľahšie orientovať. Hlavnou pamiatkou mesta je ale predovšetkým jedna z najväčších mešít sveta, veľkolepá Mešita Hassana II. Dobrým tipom na výlet je aj námestie v strede mesta venované Mohamedovi V. alebo majestátne katedrály Cathedral du Sacre Coeur a Cathedral de Notre Dame de Lourdes. Ideálnym miestom na oddych je v Casablance zase plážová oblasť Corniche, kde sa dá venovať množstvu rekreačných aktivít.

Základné informácie o Casablance

Počet obyvateľov3 359 818 (2014)
Vzdialenosť od Bratislavy3 400 km

Čo je v meste Casablanca:

 • ubytovanie Objednať ubytovanie
 • prístav a letisko
 • autobusová a železničná stanica
 • električková trať
 • reštaurácie, bary, nočné kluby
 • obchodíky v starom meste, obchodná ulica
 • kúpele hammam
 • námestie Mohammeda V. so svietiacou fontánou
 • mešita Hassana II.
 • katedrály
 • futbalový štadión s kapacitou 80 tis. divákov
 • školy, univerzity

Zaujímavosti o meste Casablance

 • 98% populácie mesta Casablanca tvoria sunnitskí moslimovia
 • gramotnosť populácie mesta Casablanca je niečo vyše 50%
 • na pobreží mesta Casablanca je jeden z najväčších umelo vybudovaných prístavov sveta
 • mešita Hassana II. má najvyšší minaret na svete
 • rovnomenný film z roku 1942 sa stal kasovým trhákom a preslávil mesto po celom svete
 • v roku 1907 sa mesto dostalo pod kontrolu Francúzska a nezávislosť má až od roku 1956

Počasie v Casablanke

CASABLANCA Predpoveď počasia

Pamiatky v meste Casablanca

Mešita Hassana II.

Úchvatná Mešita Hassana II. leží v severnej časti starého mesta Medina na vyvýšenej polohe nad skalnatým zálivom na pobreží Atlantiku, čo jej dodáva obzvlášť dramatický vzhľad. Dokončená bola až pomerne nedávno v roku 1993 na základe dizajnu francúzskeho architekta Michela Pinseau. Najväčšia mešita Severnej Afriky a jedna z najväčších na svete vyniká detailnou dekoráciou a jej modlitebná sieň spolu s dvorom umožňuje naraz zhromaždenie vyše 100 tisíc veriacich.

Okrem toho sa Mešita Hassana II. smie popýšiť najvyšším minaretom sveta, ktoré výška presahuje úctyhodných 200 metrov. Aj pokiaľ nepatríte medzi vyznávačov islamského náboženstva, máte možnosť mešitu navštíviť a to v rámci vstupu s odborným sprievodcom, ktoré sa organizujú niekoľko krát denne takmer každý deň pri západnom vstupe do mešity.

Námestie Mohameda V.

Hlavné námestie Casablancy hostí na svojich okrajoch mnoho významných budov, mimo iného sídla Paláca spravodlivosti, Francúzskeho konzulátu, Hlavného poštového úradu a Marockej banky. Každé z nich je vďaka svojej architektonickej jedinečnosti samo osebe potechou pre oko a fotoaparát. V ich podobe sa pritom zaujímavých spôsobom prelína neomaurský štýl so spôsobom stavby moderných francúzskych sídiel. V centre Námestia Mohameda V. stojí aj fontána obklopená palmami a záhradami a najväčšie čaro dosahuje námestie po zatmení, kedy sa vo večerných hodinách kúpe vo svetle lámp.

Medina a Centrálny trh

Stará časť s tradičnými trhmi dosahuje v Casablance menšiu rozlohu ako v niektorých iných marockých mestách, súčasne to však ale znamená, že sa v nej aj menej pravdepodobne stratíte. Hustá sieť uličiek je ideálnym miestom na okúsenie pravého života starej Casablancy, v ktorej si zároveň môžete nakúpiť tie najlepšie suveníry z vašej cesty do mesta za najvýhodnejšie ceny. Južná časť je popritom aj domovom početných islamských svätýň nazývaných koubba.

Komu by nákupy v Medine nestačili, ten sa môže vybrať aj na tunajší Centrálny trh situovaný v oblasti Rue Allal Ben Abdallah prakticky v srdci Casablancy. Ponuka predávaných predmetov je skutočne široká a pri dobrých komunikačných schopnostiach môžete ich ceny s predajcami zjednávať prakticky donekonečna.

Katedrály Casablancy

Popri pamiatkach spojených s islamom nájdete v Casablance aj kresťanské náboženské chrámy a za najkrajšie bývajú považované tunajšie katedrály. Katedrála svätého srdca nazývaná podľa francúzskeho jazyka Cathedral du Sacre Coeur bola postavená v 30. rokoch 20. storočia a je jasným príkladom harmónie európskeho a marockého štýlu. V nasledujúcich rokoch sa čiastočne poškodila a dnes by sa jej zišiel reštauračný proces, hoci svoju pôvodnú krásu si zachováva aj naďalej a je prístupná turistom.

Neďaleko sa na ploche 800 mrozprestiera aj druhá pôsobivá katedrála Casablancy nesúca meno Cathedral de Notre Dame de Lourdes . Jej vysoké okná s farebným sklom a výjavmi z biblie pripomínajú typický vzhľad európskych gotických katedrál.

Corniche

Nakoľko Casablanca leží na brehoch Atlantického oceánu a disponuje príjemne teplou klímou prakticky po celý rok, môžete sa v nej venovať okrem pozerania pamiatok aj tradičným dovolenkovým aktivitám na pláži. K tomu je priam stvorená oblasť pláží Corniche hostiaca početné prepychové hotely a reštaurácie ponúkajúce dobroty od výmyslu sveta. Funguje tu tak verejne prístupná pláž ako aj súkromné úseky a bazény prináležiace buď hotelom alebo plážovým klubom.

Ubytovanie v meste Casablanca

Booking.com

Pridaj komentár