Tretie najväčšie mesto Talianska, čo sa počtu obyvateľov týka a hlavné mesto regiónu Kampánia bolo založené v čase gréckych príchodov na Apeninský polostrov a počas stredoveku bolo po dlhú dobu centrom vlastného kráľovstva. V taliančine je mesto nazývané Napoli a v samostatnom neapolskom respektíve juhotalianskom dialekte Napule. Kedysi mesto riadilo pokrok v krajine, postavila sa tu prvá železnica, dve významné univerzity a zrodili tiež viaceré významné kultúrne prúdy. V poslednej dobe je v Neapole sústredená aj značná časť juhotalianskeho priemyslu.

Krásne centrum mesta je zapísane v UNESCO

Historické centrum mesta bolo v roku 1995 zapísané do zoznamu UNESCO a o dva roky neskôr ho nasledovala sopka Vezuv, ktorá v staroveku pochovala svojím výbuchom neďaleké Pompeje. Neapolské ulice sú plné života, farieb a ľudí a obklopuje ich aróma pizze, ktorú považujú Neapolčania za svoj vlastný vynález. Vďaka pestrej histórii mesta a jeho blízkeho okolia sú miestne múzea plné vzácnych pokladov a tunajšie hrady, kostoly, kláštory a katedrály vás ohúria svojou krásou a pôsobivosťou. Po stopách pamätihodností alebo na výlet do prírody sa oplatí vydať aj do širšieho okolia, sklamaní určite nebudete.

Neapol je futbalové mesto

Mnohí nielen futbaloví priaznivci si toto mesto určite spájajú s naším futbalistom Marekom Hamšíkom, ktorí hráva za miestny futbalový klub S.S.C. Neapol. Futbalový klub S.S.C. Napoli hrá v talianskej najvyššej futbalovej súťaži Serie A. a v minulosti tu hrával aj slávny Diego Maradona. Štadión klubu S.S.C. Napoli Stadio San Paolo má kapacitu cca 55 tisíc divákov, ale počas rôznych akcií sa sem zmestilo aj o 20 tisíc viac divákov.

Gastronómia v Neapole

Neapol je rodiskom pizze a práve v tomto meste vznikla táto pochúťka, ktorú si obľúbil celý svet. Pizzu tu berú veľmi vážne a sú pravidlá na to aký typ múky, rajčín, syra a olivového oleja môže byť použitý na výrobu autentickej neapolskej pizze. Ak chcete ochutnať pizzu v Neapole, nájdite takú pizzériu, kde robia pizzu na peci na drevo. Okrem pizze pochádza z Neapolu aj baklažánové Parmigiana z parmezánu, baklažánu a byliniek, u nás nie veľmi známe jedlo. Samozrejmosťou v Neapole sú chutné špagety a morské plody.

Neapol je známy aj pre vínam a chutné dezerty, ako napríklad zeppole, šiška podobná pečivu podávaná v deň sv. Jozefa a na Veľkú noc. V neposlednom rade je Neapol domovom citrónového likéru limoncello.

Festivaly v Neapole

V Neapole býva každoročne jeden z najväčších a najkrajších novoročných ohňostrojov v Taliansku. Počas Vianoc zdobia ulice mesta stovky betlehemov. Ulica Via San Gregorio Armeno v centre Neapola je lemovaná stánkami predávajúcich betlehemy.

Pravdepodobne najdôležitejším festivalom v Neapole je deň San Gennaro, ktorý sa oslavuje 19. septembra v katedrále náboženským obradom a sprievodom a pouličným trhom. Veľkým sviatkom je tu aj Veľká noc, kedy je všetko vyzdobené a ulicou ide veľký sprievod.

Základné informácie o Neapole

Počet obyvateľov975 260 (2015)
Vzdialenosť od Bratislavy1385 km (cca 12 hod 35 min)

Čo je v Neapole:

  • možnosti ubytovania
  • prístav
  • vlaková stanica
  • sieť električiek, trolejbusov a autobusov
  • reštaurácie, kaviarne, pizzérie
  • futbalový štadión San Paolo (klub S.S.C. Neapol)
  • zámok Nuovo
  • námestia Piazza del Plebiscito, Piazza Dante a Piazza dei Martiri
  • múzeá, kostoly
  • parky a záhrady
  • bazilika San Francesco di Paola

Zaujímavosti o Neapole

  • Oblasť Neapolu je obývaná od 8. storočia pred naším letopočtom prisťahovalcami z Grécka.
  • Názov mesta Napoli pochádza z gréckeho slova Neapolis, čo znamená ‚nové mesto‘.
  • Po mestách Rím a Miláno je Neapol tretie najväčšie mesto v Taliansku.
  • Historické centrum Neapolu sa rozprestiera na ploche 1700 hektárov a patrí medzi najväčšie v Európe.
  • V roku 1830 bola v Neapole otvorená prvá pizzéria na Zemi s názvom Antica Pizzeria Port’Alba.
  • pizza Margherita bola pomenovaná po kráľovne Margherita Teresa Giovanni po návšteve mesta v roku 1889. Pizza má farby talianskej vlajky (zelená – bazalka, biela – syr a červená – rajčinová omáčka).
  • V Neapole sa narodila herečka Sophia Loren.
  • Mesto Neapol má 448 historických kostolov, čo z neho robí jedno za najkatolíckejších miest na Zemi, čo do počtu miest na vykonávanie bohoslužieb.
  • V Neapole sú tri hrady: Castel Nuovo postavený v roku 1279, Castel dell’Ovo (vaječný hrad) a Castel Sant’Elmo (pevnosť z roku 1275).
  • V súvislosti s mestom Neapol sa používa fráza: „Vidieť Neapol a zomrieť“, ktorá naznačuje, že nie je na Zemi nič krajšie ako Neapol.
  • Pozemná lanovka v Neapole je jedna z najdlhších na svete a ročne prevezie vyše 10 miliónov pasažierov.

Pamiatky v Neapole

Museo Archeologico Nazionale

Nemusíte byť nadšeným milovníkom archeológie na spôsob Indiana Jonesa, aby ste dokázali oceniť obrovskú zbierku starovekých objektov, ktoré v tomto múzeu nájdete. Veľká časť z nich pritom pochádza z objavov v nálezisku Pompeje, zatiaľčo iné sú umeleckými zbierkami neapolských kráľov či diel prenesených z palácov. Prízemie múzea patrí predovšetkým mramorovým sochám, vrátane známej sochy býka a vyše troch metrov vysokého Hercula. Prvé poschodie je venované už spomenutým nálezom z Pompejí, spomedzi ktorých vyniká mozaika zobrazujúca slávneho vojvodcu Alexandra Macedónskeho v boji. Súčasťou expozície múzea na námestí Piazza Museo sú aj mnohé bronzové sochy, erotické zobrazenia bourbonovského tajného kabinetu (do ktorého smú deti pod 14 rokov nahliadnuť len v doprovode rodičov) a značná zbierka z Egypta, rozsahom druhá najväčšia v Taliansku.

Palazzo Reale

Bývalý kráľovský palác v Neapole stojí na východnej strane námestia Piazza del Plebiscito, postavený bol začiatkom 17. storočia a neskôr si prešiel rekonštrukciami. Palazzo Reale bol jedným zo štyroch sídiel Bourbonovských kráľov, ktorých tu pripomína osem mramorových sôch. Z mramoru je postavené aj vnútorné schodisko, po ktorom sa dostanete do 24 izieb, slúžiacich v minulosti na štátne účely. Vynikajú dobovým nábytkom, porcelánom a sochami. K palácu patrí taktiež divadlo Teatro San Carlo, jedno z najväčších v Európe. Jeho takmer dokonalá akustika vám umožní maximálne si vychutnať operné diela.

Castel Nuovo

Hrad obklopený piatimi vežičkami je situovaný na južnej stranenámestia Piazza del Municipio. Hovorí sa mu aj Maschio Angioino a bol sídlom vládcov Neapolu, pochádzajúcich z Francúzska, Španielska či Rakúska, pričom každý z nich zanechal v podobe hradu svoju vlastnú charakteristickú pečať. Verejnosti je v Castel Nuovo prístupná zbrojnica, Salla della Loggia a južný dvor s gotickou kaplnkou venovanou sv. Barbare. Ďalšie časti hradu sú často prepožičiavané rozličným dočasným výstavam a kultúrnym podujatiam.

Prístav

Miestny prístav bol po dlhú dobu hlavnou vstupnou bránou pre cudzincov prichádzajúcich do Neapola, aj pre miestnych obyvateľov do Stredozemia a vzdialenejšieho sveta. Dodnes zostáva jedným z najvýznamnejších v južnom Taliansku a prekypuje živou atmosférou. Na móle Angioino sa rozprestiera hlavná správa prístavu Stazione maritima di Napoli. Z časti Calata di Beverello sa vydávajú turistické lode k ostrovčekom Ischia, Capri a Ponza, s ktorými je mesto spojené aj servisom helikoptér lietajúcich z blízkeho Eliportu.

Palazzo Reale di Capodimonte

Pôvodne lovecká rezidencia sa neskôr tiež stala jedným z kráľovských sídiel Neapola a v súčasnosti je zároveň sídlom Národnej galérie Galleria Nazionale, ktorej umelecká zbierka je považovaná za jednu z najkrajších v celom Taliansku. Zahŕňa obrazy od maliarov ako boli Tiziano, Caravaggio, Botticelli, Rafaelo, El Greco a samozrejme aj diela pochádzajúce z dielní mnohých miestnych tvorcov. V jednotlivých miestnostiach paláca stojí za povšimnutie dobový nábytok, tapisérie, porcelán a neskôr sa z neho môžete vydať na prechádzku po priľahlom parku, kde si možno výborne oddýchnuť v tieni stromov a pri príjemnom jazierku.

Katedrála, kláštory a kostoly

V Neapole nájdete viaceré náboženské stavby, ktoré stoja minimálne za zmienku, ale v prípade dostatku času samozrejme aj za návštevu. Katedrála na ulici Via del Duomo bola vybudovaná koncom 13. storočia a jej vzácnou súčasťou je predovšetkým kaplnka San Gennaro, zasvätená patrónovi mesta Neapol. V jej podzemí si môžete všimnúť pozostatky prastarého kostola zo 4.storočia Basilicia Santa Restituta a ku katedrále prináleží aj sídlo arcibiskupa a viaceré kostoly z rôznych dejinných epôch.

Opátstvo San Martino je naproti tomu domovom múzea Museo Nazionale di San Martino a v jeho útrobách natrafíte na viaceré pôsobivé ukážky kresťanského umenia. Za jeden z najkrajších kostolov v meste býva považovaný San Domenico Maggiore, ktorý je plný svetla a pamiatok z čias renesancie. Po dostatočnom obdivovaní zdobeného stropu si môžete povšimnúť súbor 24 kaplniek, spomedzi ktorých vyniká San Michele Arcangelo a Morfisa.

V neposlednom rade zamierte v Neapole aj do priestorov rozsiahleho kláštora Santa Chiara prepojeného so záhradami. Je obklopený nádhernou majolikou s množstvom vzorov a farieb a na jeho území sa objavili takmer nepoškodené pozostatky rímskej osady a kúpeľov.

Pompeje

Niekdajšie mesto na úpätí sopky Vezuv bolo v roku 79 nášho letopočtu pochované v dôsledku sopečnej erózie pod nánosmi prachu. Paradoxne však práve tento prach ruiny mesta zakonzervoval a napomohol tak k tomu, aby po dôkladnom výskume odhalili svetu autentickú podobu života v starorímskom impériu. Hlavným námestím Pompejí bolo Fórum stojace pri chrámoch zasvätených Jupiterovi, Apolónovi a ďalším bohom. Teatro Piccolo sa používalo pre hudobné vystúpenia, v súčasnosti je pre to kulisou každoročne v lete Teatro Grande. Objekty, ktoré neboli uložené v Neapolskom archeologickom múzeu si môžete pozrieť v miestnej kolekcii Antiquarium. Okrem toho sa v Pompejách oplatí si všimnúť kúpele Terme Stabiane, umeleckú kolekciu Nuovi Scavi, amfiteáter, viaceré niekdajšie obytné sídla a kurióznu štvrť Villa dei Misteri.

Herculaneum

Hoci je Herculaneum menej známe než blízke Pompeje, aj toto mestečko zastihol v roku 79 podobný osud zapríčinený aktivitou sopky Vezuv. Zásadný rozdiel je ale v tom, že Pompeje sa ocitli pod nánosom prachu, zatiaľčo toto miesto zaliala láva. K jeho zaujímavostiam patria napríklad nástenné maľby v Sacello degli Augustali, verejný priestor Palaestra, bývalé panstvá, kúpele a pozostatky hostinca Casa del Albergo.

Vezuv

Majestnátny Vezuv sa rozkladá vo vzdialenosti približne 15 kilometrov od Neapola v juhovýchodnom smere. Je jedinou sopkou v Európe, ktorá zostáva nepretržite činná až do dnešného dňa. Naposledy sa výraznejšie jej sopečná aktivita prejavila v roku 1944, v poslednom období zostáva pokojná. Na úpätí sopky bol vyhlásený Národný park a najľahšie sa sem dostanete autobusom z Pompejí alebo z Herculanea.

Ubytovanie v Neapole

Booking.com

2 KOMENTÁRE

Pridaj komentár