Topoľčiansky hrad (tiež aj hrad Topoľčany) sa nachádza v Nitrianskom kraji nad obcou Podhradie. V blízkosti sa nachádza vodná nádrž Duchonka a známe rekreačné stredisko. Približne 20 minút chôdze od hradu po modrej turistickej značke sa nachádza voľne prístupná jaskyňa Opálená skala, dlhá 50 metrov a v ktorej žije 6 druhov netopierov. Pod hradným kopcom stojí kostol a pri ňom je malé parkovisko. Výstup na hrad je po kamenistej a dosť strmej ale krátkej ceste (asi 5 minút chôdze) a zvládnu ho aj deti a čipernejší starší ľudia. Vstup na hrad je na vlastné riziko.

Hrad bol postavený na brale vo výške 525 m n. m. Prvá zmienka o hrade je z roku 1235 a v tomto roku bol hrad kráľovským majetkom. Začiatkom 18. storočia bol Topoľčiansky hrad poškodený počas povstania Františka II. Rákociho. V polovici 18. storočia ho ešte opravili, ale potom začal hrad chátrať. Koncom 19. storočia bola dostavaná hlavná veža a konzervovaná časť opevnenia. Hradu dominuje hranolová veža, ktorá je obohnaná zvyškami hradného paláca a vonkajšieho opevnenia s bránou. Vo veži hradu je malá expozícia o jeho histórii.

O zrúcaninu Topoľčianskeho hradu sa stará Občianske združenie Topoľčiansky hrad, ktoré má hrad v dlhodobom prenájme od obce Podhradie. Združenie vzniklo za účelom obnovy a rekonštrukcie hradnej zrúcaniny Topoľčianskeho hradu a jeho bezpečné sprístupnenie verejnosti. Okrem starostlivosti o hrad organizujú aj rôzne kultúrne vystúpenia na hrade. Ak sa sem vyberiete, môžete sa presvedčiť, že robia super robotu. Areál Topoľčianskeho hradu je vyčistený od náletových drevín a veľká časť opevnenia je zakonzervovaná. hrad sa vďaka tomu zachováva pre ďalšie generácie.

Otváracie hodiny

Sezóna (apríl – september):
Pondelok – Piatok: 10.00 – 17.00
Sobota – Nedeľa: 9.00 – 18.00

Mimo otváracích hodín a mimo sezóny (od októbra do marca) je hrad verejnosti neprístupný.

Odporúčame pozrieť si virtuálnu prehliadku hradu na stránke: https://topolcianskyhrad.sk/virtualna-prehliadka/#main

Nádherné video Topolčianskeho hradu z výšky

Mapa najkratšej cesty na hrad z parkoviska

Pridaj komentár