Santorini je skupina ostrovov v Egejskom mori 63 námorných míľ (110 km) severne od Kréty. Skladá sa z ostrovov Thera, Thirasia, Aspronisi, Palea a Nea Kameni. Thera (Thira) je najväčší a tiež najznámejší ostrov. Ostrovčeky Aspronisi, Palea Kameni a Nea Kameni sú neobývané. Santorini je vlastne pozostatok jedného sopečného ostrova Thera, ktorého stredná časť bola zničená silnou sopečnou erupciou. Sopka, ktorá tu v minulosti stála sa týčila do výšky približne 1500 metrov a keď v roku 1613 pred n. l. vybuchla, spôsobila zatiaľ najväčšiu zaznamenanú sopečnú erupciu. Keď prichádzate na Santorini loďou, máte pocit, akoby ste vchádzali do obrovského kráteru. Legenda hovorí, že na mieste dnešného Santoríni kedysi stála bájna Atlantída a práve sopka sa pričinila o jej koniec.

Ostrov Thera je známy snehobielymi stavbami, ktoré v kontraste s čiernymi útesmi poskytnú nevídaný pohľad. Najviac takýchto budov je v mestečkách Firá a Oia. O turistov tu nie je núdza, dokonca sem chodia výletné lode z Kréty, kde plavba trvá 5 hodín tam a 5 hodín naspäť. Bezpochyby je tu čo vidieť, preto je tu rušno v mestách aj na plážach.

Základné informácie o súostroví Santorini

Počet obyvateľovokolo 15 550 (2011)
Rozloha73 km2
Najvyšší vrchProfitis Ilias (567 m)

Čo je na súostroví Santorini:

  • hotely, apartmány
  • reštaurácie, bary, obchody
  • prístav, letisko
  • galéria výtvarného umenia Mati
  • múzeum vína
  • požičovňa áut a skútrov
  • kláštory
  • archeologické nálezisko Akrotiri
  • hrad pri meste Oia

Zaujímavosti o súostroví Santorini

  • kedysi dávno bol Santorini jeden ostrov, ktorý rozdelila na viacero častí silná erupcia sopky
  • posledná zaznamenaná erupcie bola v roku 1956
  • miestne vína patria k najlepším v Grécku, navštívte niektorú z miestnych vinární na ochutnávku
  • ceny ubytovania sú mimo letnej sezóny nižšie aj o polovicu

Počasie na Santorini

Santorini maják akrotiri
maják pri Akrotiri

Počas sezóny, najmä v mesiacoch júl a august je na Santorini najteplejšie počasie s priemernými dennými teplotami až 29°C. Vzhľadom na množstvo turistov na špičke sezóny odporúčame návštevu súostrovia Santorini v mesiacoch máj a jún, kedy nie je až tak teplo, ale dovolenku si užijete oveľa viac. Dážď je na Santorini zriedkavý a počas leta sa nemusíte báť daždivého počasia. V letných mesiacoch sú dni slnečné takmer bez obláčika. Teploty však pocitovo utlmí morský vánok, ktorý tu fúka takmer nepretržite. Vlhkosť vzduchu je na súostroví Santorini relatívne vysoká. V zimných mesiacoch sa zvyšuje počet zrážok a vlhké sú najmä mesiace december a január. Vašu dovolenku, či už letnú alebo zimnú, isto obohatia krásne západy slnka.

Turistické oblasti na ostrove Santorini

Oia (Oía)

pohľad na dedinku Oia je neopísateľný

Oia je najznámejšia a azda aj najkrajšia dedinka na ostrove. Nachádza sa 11 km od Fira na vrchole útesu odkiaľ je prekrásny pohľad na vulkán Palia a Nea Kameni a tiež ostrov Thirassia. V roku 1956 dedinku takmer celú zničilo zemetrasenie, avšak obyvatelia postavili mestečko znova a je dokonca malebnejšie ako kedykoľvek predtým. Snehobiele domčeky s modrými okennými rámami aj dverami, ktoré sú nalepené jeden na druhý poprepletané úzkymi dláždenými uličkami poskytujú fascinujúci pohľad. Prechádzka pomedzi tieto domčeky je nezabudnuteľná. Kostolíky sú tiež biele a majú modré kupoly a sú veľmi fotogenické. Hlavne vďaka takejto výstavbe sú Santorini známe po celom svete. Oia sa teší veľkej pozornosti turistov a je tu naozaj rušno. V uličkách je množstvo obchodov so suvenírmi, kaviarničiek a taverien s morskými špecialitami. Západ slnka je tu fascinujúci a odporúčame večeru v niektorej reštaurácii pri západe slnka s výhľadom na more. Oia má niekoľko kultúrnych atrakcií, ako je Námorné múzeum, pozostatky benátskej pevnosti a mnoho galérií. Dolu je prístav a pláž Armenis, kde zídete 300 schodov a odkiaľ sa dá ísť loďou na ostrov Thirassia. Oia je naozaj okúzľujúce miesto aké nenájdete nikde inde.

Čo je v dedinke:

  • hotely
  • apartmány
  • vily
  • obchody so suvenírmi, reštaurácie
  • banka
  • Námorné múzeum a galérie
  • nádherný obchod s knihami
  • autobusová stanica

Fira

Je to hlavné mesto Santorini na západe ostrova a má 1600 stálych obyvateľov. Leží na okraji útesu vo výške 260 metrov a ponúka skvelý panoramatický výhľad na okolie. Zemetrasenie z roku 1956 zničilo veľkú časť mesta, niektoré budovy z 18. storočia zostali našťastie zachované. Mestečko je typické bielymi domčekmi s modrými dvermi a okenicami a úzkými uličkami. Ulice sú dláždené čiernymi lávovými kameňmi zo sopky. Počas leta je tu všade plno turistov, hlavne v centre mesta, ktoré ponúka mnoho obchodov, barov a reštaurácií. Je tu Archeologické múzeum, Múzeum Megaron Gyzi, v ktorom je zbierka fotografií mestečka Fira pred zemetrasením. Je tu veľa malebných kostolíkov, kláštor Agios Minas, katedrála Hypapandi, katedrála Krista a prekrásna Katolícka katedrála. Dolu strmou cestou sa nachádza prístav, ktorý bol kedysi hlavným prístavom Santorini. Dnes sa prístav využíva iba na výlety loďou na vulkány Nea a Palia Kameni. Odporúčame nočný výlet loďou, kedy uvidíte rozsvietené mesto a vzdialené dedinky. Milovníci romantiky si tu prídu na svoje pri západe slnka avšak dolu pri mori je najviac ľudí práve keď zapadá slnko. Ale aj v takomto rušnom stredisku sa dajú nájsť kľudnejšie miesta.

Čo je v mestečku:

  • hotely
  • apartmány
  • obchody so suvenírmi, klenotníctva
  • banky, lekárne, múzeum
  • pošta (južne od autobusovej stanice)
  • taxi na ulici Maritou 25
  • nemocnica (vedľa ulice Manitou 25)

Firostefani

Firostefani
www.flickr.com | Navin75

Firostefani leží blízko severne od mestečka Fira. Mesto leží vyššie a ponúka krásny pohľad do okolia. Najlepšie pohľady sú tu pri západe slnka s postupne sa rozsviecujúcim mestom Fira. Určite sa sem oplatí prísť pred západom slnka a vychutnať si ten úžasný pohľad na oranžové slnko miznúce do mora. Kúsok od Firostefani stojí kláštor Agios Nikolaos (svätého Mikuláša) zo 17. storočia, ktorý je najstarší na ostrove.

Čo je v dedinke:

Akrotiri

nádherné biele stavby v Akrotiri

Akrotiri sa nachádza hneď vedľa slávnej Červenej pláže – Red Beach. Je tu aj najvýznamnejšie archeologické nálezisko ostrova, v ktorom sú pozostatky budov, nástenných malieb delfínov, kvetov a iných výjavov z bežného života vtedajšej doby. Sú tu vzácne maľované keramické predmety, vázy a podobne. Celé toto nálezisko zostalo veľmi dobre zachované vďaka vulkanickej pôde. Niektoré fresky z Akrotiri možno nájsť aj v Archeologickom múzeu v Aténach. Archeologické nálezisko je veľmi zaujímavé a oplatí sa ho vidieť, avšak aj samotná dedinka má čo ponúknuť. Neni tu toľko turistov a sú tu pekné výhľady na okolité ostrovy aj mesto Fira. Z malého prístavu sa dá dostať loďou na Červenú pláž alebo na vulkanické ostrovy Palia Kameni a Nea Kameni. Nájdete tu veterné mlyny, kostol, obchodíky a zaujímavé krčmičky vo výklenku.

Čo je v dedinke:

Mapa turistických oblastí na ostrove Santorini

Pláže na Santorini

Kamari

pláž Kamari

Kamari je plážový rezort, kompletne prestavaný po zemetrasení v roku 1956, nachádza sa na juhovýchodnej strane Santorini. Táto oblasť je známa pre krásnu pláž a zeleň, ktorá obklopuje rezort. Na 2,5 km dlhej pláži nájdete hotely, reštaurácie, bary a nespočetne veľa obchodov.

Preto je tu stále veľa turistov, avšak šírka pláže je občas až 50 metrov, je tu teda dosť miesta pre všetkých. Pláž je piesočnatá s čiernym pieskom a drobnými okruhliakmi. Severná strana pláže je blízko letiska, avšak lietadla nijako nerušia. Z mora vystupuje obrovská skala Mesa Vouno, ktorá je v noci osvetlená. V Kamari je letné kino, kde sa každoročne koná jazzový festival. Kamari je miesto, ktoré nesmiete na svojej dovolenke vynechať.

Čo je na pláži:

  • vodné športy, kurzy potápania
  • bary, reštaurácie, obchody
  • hotely
  • prenájom lehátok a slnečníkov

Červená pláž

Červená pláž pri Akrotiri na Santorini
nádherná scenéria Červenej pláže

Červená pláž je jednou z najznámejších a najkrajších pláží na Santorini. Nachádza sa v blízkosti obce Akrotiri, kde je aj hrad a archeologické nálezisko. K pláži to je z Akrotiri asi 10 minút chôdze. Pláž je celkom malá a býva preľudnená, keďže veľa turistov prišlo na ostrov hlavne kvôli tejto pláži a pláži vedľa, ktorá sa volá Biela pláž.

Dĺžka pláže je okolo 300 metrov a nad plážou sa týčia červeno-čierne skaly, ktoré plynulo prechádzajú do bielej. Meno susediacej pláže teda pochádza práve z tohto sfarbenia skál. Piesok na Červenej pláži je červeno-čierny a je veľmi horúci, čiže sa na ňom nedá sedieť ani chodiť bosý. Ale tesne pri mori je vytvorený chodníček z veľkých okruhliakov, po ktorom sa dá pohodlne chodiť. Milovníci šnorchlovania si tu prídu na svoje, keďže skaly pod morom sú veľmi zaujímavé. Na tejto pláži budete cítiť slnko oveľa intenzívnejšie, keďže tmavý piesok priťahuje slnko oveľa viac. Nad plážou je celkom veľké, ale často plné parkovisko, z ktorého zídete pešo k pláži.

Čo je na pláži:

  • slnečníky s lehátkami
  • 2 schátrané kaviarničky vedľa seba vytesané do skaly

Perissa

Perissa
pláž Perissa

Perissa vlastne nie je jedna pláž, ale je to skôr plážový rezort alebo také turistické mesto pri pláži. Táto oblasť je novopostavená len kvôli turistickému ruchu. Preto aj budovy nie sú tradičné, ale moderné. Nachádza sa 15 km juhovýchodne od Fira. Pláž je dlhá takmer 5 km so zaujímavým čiernym pieskom zmiešaným s drobnými kamienkami.

Pláž spoznáte ľahko podľa obrovskej skaly Mesa Vouno (vysoká 350 m), ktorá sa týči z mora. V noci je táto skala rozsvietená, čo ju robí naozaj veľkolepou a ten pohľad stojí skutočne za to. V dedinke Perissa, ktorá je obývaná len počas letnej sezóny, nájdete množstvo hotelov, súkromných apartmánov, reštaurácií, plážových barov a kaviarní. Je tu veľmi rušno a plno turistov a atmosféra je uvoľnená a pohodová. Kdekoľvek ste na pláži, nebudete to mať ďaleko k obchodom a barom. Kúsok od rezortu je archeologické nálezisko na Mesa Vuono a kaplnka zo 16-teho storočia Agia Irena.

Čo je na pláži:

  • bary a reštaurácie
  • veľké množstvo vodných športov a atrakcií
  • obchody
  • rôzne možnosti ubytovania
  • vodný park v blízkosti

Biela pláž

Leží hneď vedľa Červenej pláže a pomenovanie získala zo sfarbenia skaliska nad ňou a kameňov v piesku. Nachádza sa 14 km z mestečka Fira. Je menej atraktívna ako Červená pláž, ale o to kľudnejšia. Piesok je čierno-červený, takisto kamienky, ale časť pláže je svetlá.

Z vody vystupujú zaujímavé skalné útvary, ktoré sú takisto biele. Na pláž sa dá dostať len loďou alebo pešo zo susednej pláže.

Mapa pláží na Santorini

Ubytovanie na Santorini

Booking.com

3 KOMENTÁRE

  1. Your article made me suddenly realize that I am writing a thesis on gate.io. After reading your article, I have a different way of thinking, thank you. However, I still have some doubts, can you help me? Thanks.

Pridaj komentár